نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
شهید شاخص سال 93 سازمان بسیج حقوقدانان معرفی شد .
با عنایت به الطاف الهی ، پرچم دار بزرگ برنامه های سازمان بسیج حقوقدانان در سال 1393، شهید سرافراز عرصه اقامه عدالت ، «دادستان بسیجی،شهید موسی نوری قلعه نو» انتخاب و به جامعه حقوقی کشور معرفی می گردد.

فاتحان: یاد و خاطره و معارف فکری و عملی شهیدان ،ذخائر پایان ناپذیر و گنجینه های ارزشمندی هستند که بهره گیری از آن مسیر پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی و هدایت و تربیت نسل های آینده را تسهیل و راه پیشرفت را هموار می نماید.

با عنایت به الطاف الهی ، پرچم دار بزرگ برنامه های سازمان بسیج حقوقدانان در سال 1393، شهید سرافراز عرصه اقامه عدالت ، «دادستان بسیجی،شهید موسی نوری قلعه نو» انتخاب و به جامعه حقوقی کشور معرفی می گردد.لذا با گرامیداشت یاد و خاطره همه شهیدان والا مقام و بخصوص شهدای حقوق دان ،دستور العمل معرفی و برنامه های مرتبط با آ« جهت اجرا ابلغ می گردد.


گزیده ای از زندگی نامه شهید بزرگوار

شهید موسی نوری قلعه نو در ۱۲/۱/۱۳۵۵ در خانواده ای مذهبی در زاهدان متولد شد . پدرش از معتمدین محل وکاسبی خوش نام وبا انصاف بود وحدود بیش از سی سال در مغازه خواروبارفروشی اش به فعالیت پرداخت ومادرش در کنار خانه داری کمک حال همسرش بود .شهید عزیز ۲ برادر و ۵ خواهر دارد که تمامی خواهران وبرادران به لطف پروردگار وتلاش وزحمات شبانه روزی پدر ومادر گرامیشان ادامه تحصیل داده ودارای تحصیلات عالیه می باشند .

ایشان بعد از گذراندن تحصیلات ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان  در سال ۱۳۷۳ ،علیرغم قبولی در رشته ادبیات فارسی در کنکور سراسری ، به دلیل علاقه شدید به رشته حقوق با کسب رتبه ۶ کنکور در رشته حقوق وارد دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان شد و در رشته حقوق قضایی به تحصیل پرداخت. پس از فراغت از تحصیل از سال 1377 تا 1379 خدمت نظام وظیفه را در دادگاه انقلاب سپری نمود.پس از فراغت از تحصیل در مقطع کارشناسی حقوق مدتی با سازمان بازرسی کل کشور همکاری کرد وسپس بعنوان کارمند دادگستری مدتی را در شهرستان ایرانشهر مشغول بود تا اینکه در سال ۱۳۸۲ علاوه بر وکالت  در آزمون قضاوت نیز پذیرفته شدند که با توجه به  ایمان قوی واعتقادات پاک و عشق به مولایش علی (ع) و با داشتن روحیه خدمتگزاری به خلق خدا در راستای رضایت پروردگار وگرفتن حق مظلوم از ظالم ردای مقدس قضاوت را بر تن کرد .ایشان در ابتدای دوران قضاوت خویش در سمت دادیاری اجرای احکام در زابل ایفای نقش نمودند، که پس از مدتی به دلیل لیاقت های بی شائبه وسواد بالای حقوقی به سمت بازپرس ویژه قتل در همان منطقه منصوب گردیدندوسپس بدلیل صداقت وپشتکار وشجاعت در رسیدگی ها به سمت دادستانی هیرمند منصوب شدند واز آنجا نیز پس از دو سال خدمت صادقانه وقاطعانه در مهر ماه ۱۳۹۱ در سمت دادستان عمومی وانقلاب  شهرستان زابل مشغول شدند .


گزیده ای از معارف شهید بزرگوار:

جدیت وقاطعیت از خصوصیات اخلاقی شهید نوری بود.وی به هیچ وجه حاضر به سازش نبود ودنیا را زندان مومن وقفس تن وروح می دانست.حتی در میهمانی هایی که احساس می کرد قرار است از حضورش سوء استفاده کنند شرکت نمی کرد بسیار مقید بود و سعی می نمود درآمدش حلال باشد این ویژگی ها باعث محبوبیتش در میان مردم شده بود به طوریکه در زمان انتقالش از هیرمند به زابل عده ای از مردم به ایشان مراجعه کرده وخواستار ماندنش بودند.

 

شهید نوری در سال ۱۳۸۰ ازدواج کرد که حاصل آن یک پسر یکساله به نام محمد پارسا می باشد.

 

شهید نوری هیچ گاه از مسیر کسب علم خارج نشدند وبا توجه به علاقه شدید ایشان به پیشرفت تحصیلی وافزایش آگاهی های حقوقی در رشته حقوق جزا و جرم شناسی در مقطع کارشناسی ارشد در مهر ماه ۱۳۸۹ پذیرفته شد و این مقطع تحصیلی را با کسب نمره ممتاز فارغ التحصیل گردید.

به نقل از همسر شهید:

شهید علاقمند به ادبیات و عرفان بودند و همواره در این زمینه مطالعه داشتند و اظهار میکردند که با توجه به علاقه ام به ادبیات و هنر،ورود من به شغل قضاوت حکمتی دارد و حکمت آن  را گرفتن حق مظلوم از ظالم می دانست و در این مسیر تمام همت خویش را به کار گرفت.

 

به گفته همکاران شهید نوری ایشان از آنجایی که دارای شخصیت متعهد وبسیار مسئولیت پذیر بودند اولین فردی بودند که به محل کار حاضر می شدند وآخرین فردی بودند که محل کار را ترک می کردند این شخصیت خستگی ناپذیر شهید عزیز وپشتکار فراوانی که داشتند باعث تقویت روحیه کار در دیگران می شد.

 

شهید گرانقدر به تکریم ارباب رجوع بسیار معتقد بودند وهرگز بگونه ای برخورد نمی کردند که ارباب رجوع احساس کند در محیطی کاملأ قانونی ودست وپاگیر ومتکلف همانند دادسرا وارد شده است وباید مراقب حتی سلام دادنش باشد ونگران این نباشد که آیا جواب سلامش را دادستان خواهد داد یا نه ؟ بسیار متواضع وفروتن بودند .

 

شهید نوری به مسأله حجاب بسیار اهمیت می دادند وهمواره به بانوان توصیه می کردند ،حضرت فاطمه زهرا(س) را الگوی خود قرار دهید. .

 

شهید نوری در خصوص مقابله با تهاجم فرهنگی پیشنهاد می نمودند :

 

۱-باید خصلت های معنوی ودینی در جامعه وبین جوانان رشد ونمو پیدا کند.

 

۲-جوانان باید اصالت وعظمت فرهنگ اسلامی وملّی را درک کنند وبشناسند .

 

۳-جوانان باید به دنبال ورزشی پاک وسالم بروند وباید ورزشگاه ها گسترش یابد .

 

۴-باید از ارزشهای خانواده پاسداری کنیم تا از ارزشهای جامعه پاسداری شود.

 

۵-گسترش مکان های تفریحی سالم تا جوانان در کنار خانواده اوقات فراغت خود را سپری نمایند .

 

۶-او وضعیت فعلی ندامتگاه ها را جهت تأدیب مجرمین مناسب نمی دانست.

 

۷-ترویج امر به معروف ونهی از منکر به طرقی که باعث از بین رفتن عزت نفس افراد نگردد.

 

پیام خانواده شهید نوری به مناسبت شهادت فرزند عزیزشان :

 

شهادت هنر مردان خداست وشهید نوری همچون مولایش امیرمومنان علی (ع) شهید راه عدالت است اگر او اهل تساهل تسامح با ظالمین ومتجاوزین وقانون شکنان بود به این مقام والا نمی رسید .

 

دشمنان انقلاب ونظام که ناجوانمردانه فرزند برومند استان ما را ترور کردند بدانند اگر بخواهند با این کارها  مسیر عدالت طلبی جمهوری اسلامی ایران وعدالت طلبی دستگاه قضایی وعدالت طلبی فرزندان پاک این سرزمین لطمه بزنند موفق نخواهند شد ، چرا که خون شهیدانی چون حاج موسی نوری مسیر عدالت طلبی را بیمه کرده است ویقینأ قاضیان ما به پاسداری از این خون ، در برخورد با خلافکاران واشرار مصمم تر خواهند شد.

 

 روز چهارشنبه  ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۲ هجری شمسی مصادف با دوم محرم الحرام ۱۴۳۵ هجری قمری در ساعت ۷ وچهل وپنج دقیقه صبح دادستان غیور،مقتدر،باصلابت،باایمان،باتقوی،پرتلاش،شجاع،عادل،دلسوز،مردم دار،یتیم نواز،حامی قشر مظلوم وستم دیده شهید راه حق ،  سردار عدالت حاج موسی نوری قلعه نو به مقام رفیع واعلای شهادت رسیدند وبه کاروان شهدای کربلا ملحق گردیدند.

 

روحش شاد وراهش پر رهرو باد .
نگارنده : fatehan1 در 1393/4/23 9:56:19


نظرات :