نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
مروری بر زندگی و شهادت دادستان بسیجی شهید موسی نوری قلعه نو+فیلم
دادستانی که در اجرای عدالت 20 گرفتشهادت به منزله نمره 20 برای عملکرد موسی نوری بود که در راه اجرای قانون و عدالت از خون خود گذشت.


موسی نوری دادستانی بود که آوازه عدل و عدالت و انصافش خشم مجرمان و مخلان امنیت را برافروخت و آنها را بر آن داشت که وی را به شهادت برسانند تا بتوانند به اقدامات مجرمانه خود در منطقه ادامه دهند غافل از اینکه همرزمان شهید نوری برای مقابله با آنها بیش از پیش کمر همت بسته و شهادت را نتیجه تلاش خود می‌دانند.

شهید موسی نوری قلعه نو در 12 فروردین 1355 در خانواده‌ای مذهبی در زاهدان متولد شد، پدرش از معتمدین محل و کاسبی خوش نام و با انصاف بود و بیش از سی سال در مغازه خوارو بارفروشی‌اش به فعالیت پرداخت و مادرش در کنار خانه‌داری کمک حال همسرش بود.

شهید نوری دو برادر و پنج خواهر دارد که تمام خواهران و برادران به لطف پروردگار و تلاش و زحمات شبانه روزی پدر و مادر گرامیشان ادامه تحصیل داده و دارای تحصیلات عالیه هستند.

خواهر شهید موسی نوری دادستان زابل در زمینه زندگی‌نامه برادرش می‌گوید:
شهید نوری در سال 1373 با کسب رتبه شش کنکور در رشته حقوق وارد دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان شد و پس از فراغت از تحصیل در مقطع کارشناسی حقوق،  مدتی با سازمان بازرسی کل کشور همکاری کرد و سپس بعنوان کارمند دادگستری مدتی را در شهرستان ایرانشهر مشغول بود تا اینکه در سال 1382 علاوه بر وکالت در آزمون قضاوت نیز پذیرفته شدند.

شهید با توجه به ایمان قوی، اعتقادات پاک و عشق به مولایش علی (ع) و با داشتن روحیه خدمتگزاری به خلق خدا در راستای رضایت پروردگار و گرفتن حق مظلوم از ظالم، ردای مقدس قضاوت را بر تن کرد ایشان در ابتدای دوران قضاوت در سمت دادیاری اجرای احکام در زابل ایفای نقش نمودند، که پس از مدتی به دلیل لیاقت‌های بی‌شائبه و سواد بالای حقوقی به سمت بازپرس ویژه قتل در همان منطقه منصوب شدند.

بعد از مدتی بدلیل صداقت، پشتکار و شجاعت در رسیدگی‌ها به سمت دادستانی هیرمند منصوب شدند و از آنجا نیز پس از دو سال خدمت صادقانه و قاطعانه در مهر ماه 1391 در سمت دادستان عمومی و انقلاب  شهرستان زابل مشغول شدند.

جدیت و قاطعیت از خصوصیات اخلاقی شهید نوری بود

 شهید به هیچ وجه حاضر به سازش نبود و دنیا را زندان مومن و قفس تن و روح می‌دانست، حتی در میهمانی‌هایی که احساس می‌کرد قرار است از حضورش سوء استفاده کنند شرکت نمی‌کرد به درآمد حلال حلال بسیار مقید بود این ویژگی‌ها باعث محبوبیتش در میان مردم شده بود به طوری که در زمان انتقالش از هیرمند به زابل عده ای از مردم به ایشان مراجعه کرده و خواستار ماندنش بودند.

شهید نوری در سال 1380 ازدواج کرد که حاصل آن یک پسر یکساله به نام محمدپارسا است.

خواهر شهید نوری با بیان اینکه برادرم هیچ گاه از مسیر کسب علم خارج نشدند و با توجه به علاقه شدید به پیشرفت تحصیلی و افزایش آگاهی های حقوقی در رشته حقوق جزا و جرم شناسی در مقطع کارشناسی ارشد در مهر ماه 1389 پذیرفته شد و این مقطع تحصیلی را با کسب نمره ممتاز فارغ التحصیل شد.

 شهید گرانقدر به تکریم ارباب رجوع بسیار معتقد بودند و هرگز بگونه‌ای برخورد نمی‌کردند که ارباب رجوع احساس کند در محیطی کاملأ قانونی و دست و پاگیر  همانند دادسرا وارد شده و باید مراقب حتی سلام دادنش باشد و نگران این نباشد که آیا جواب سلامش را دادستان خواهد داد یا نه؟ بسیار متواضع و فروتن بودند.

 شهید نوری به مسأله حجاب بسیار اهمیت می دادند و همواره به بانوان توصیه می‌کردند ،حضرت فاطمه زهرا(س) را الگوی خود قرار دهید.

خواهر شهید نوری با تاکید بر اینکه شهید نوری همیشه در سخنرانی‌ها و جلساتی که داشتند به نکاتی درباره تهاجم فرهنگی اشاره می‌کردند گفت: رشد و نمو خصلت‌های دینی در جامعه، ارتقای سطح درک جوانان نسبت به اصالت و عظمت فرهنگ اسلامی و ملی، سوق دادن جوانان به ورزش و استفاده از فضاهای ورزشی، پاسداری از ارزش‌های خانواده در راستای پاسداری از ارزش‌های جامعه، گسترش مکان‌های تفریحی سالم برای جوانان، نامناسب بودن وضعیت ندامتگاه های نگهداری مجرمین و ترویج و گسترش امر به معروف و نهی از منکر از مهم‌ترین موضوعاتی بود که شهید همیشه به آنها اشاره می‌کرد.

به گفته همکاران شهید نوری ایشان از آنجایی که دارای شخصیت متعهد و بسیار مسئولیت پذیر بودند اولین فردی بودند که به محل کار حاضر می شدند و آخرین نفری بودند که محل کار را ترک می کردند  و شخصیتی خستگی ناپذیر و پشتکار فراوانی داشتند که باعث تقویت روحیه کار در دیگران نیز می‌شد.

شهادت لایق فرزندمان بود

پدر و مادر شهید نوری نیز اذعان داشتند: شهادت هنر مردان خداست و شهید نوری همچون مولایش امیرمومنان علی (ع) شهید راه عدالت است اگر او اهل تساهل تسامح با ظالمین و متجاوزین و قانون شکنان بود به این مقام والا نمی‌رسید.

روز چهارشنبه 15 آبان ماه 1392 هجری شمسی مصادف با دوم محرم الحرام 1435 هجری قمری در ساعت 7 و چهل و پنج دقیقه صبح دادستان غیور، مقتدر، باصلابت، با ایمان، باتقوی، پرتلاش، شجاع، عادل، دلسوز، مردم دار، یتیم نواز، حامی قشر مظلوم و ستم دیده، شهید راه حق،  سردار عدالت حاج موسی نوری قلعه نو به کاروان شهدای کربلا ملحق شدند.

از آنجایی که خون شهدا پایمال نمی‌شود، دو هفته بعد از شهادت دادستان زابل روابط عمومی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه از دستگیری اعضای تیم ترور دادستان زابل طی یک عملیات پیچیده اطلاعاتی خبر داد.

این نشان می‌دهد که دشمنان انقلاب و نظام که ناجوانمردانه فرزند برومند استان مان را ترور کردند بدانند اگر بخواهند با این کارها به مسیر عدالت طلبی جمهوری اسلامی ایران، دستگاه قضایی و عدالت طلبی فرزندان پاک این سرزمین لطمه بزنند موفق نخواهند شد، چرا که خون شهیدانی چون حاج موسی نوری قلعه نو مسیر عدالت طلبی را بیمه کرده و یقیناً قاضیان ما به پاسداری از این خون، در برخورد با خلافکاران و اشرار مصمم تر خواهند شد.

 


شهید شاخص سال 93 سازمان بسیج حقوقدانان

مستندی از عکس های شهید موسی نوری


گزارش از مریم سرگزی
فارس


نگارنده : fatehan1 در 1393/4/23 9:55:49


نظرات :