نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
شهیده محبوبه دانش آشتیانی شهید شاخص سازمان بسیج دانش آموزی
شهیده محبوبه دانش آشتیانی به عنوان یکی ازشهدای شاخص سال 1393 از سوی سازمان بسیج دانش آموزی معرفی شد.« بسم رب الشهداء و الصدیقین »

-استان:  تهران
-شهرستان:تهران
-دانش آموز شهید
- نام و نام خانوادگی:محبوبه دانش آشتیانی
-محل تولد:تهران
- نام پدر:غلام رضا
-محل تحصیل:هشترودي
- تاریخ تولد:2/11/40   
آخرین سال تحصیلی:سوم دبیرستان
- میزان تحصیلات و رشته تحصیلی:سوم دبيرستان/رياضي فيزيك

- توان و علاقه مندی به مدرسه و درس/درجه ممتازی تحصیلی:شهیده دانش هميشه در مسائل درسي ممتاز بود و با آنكه هفده سال بيشتر نداشت، معارف اسلامي را خوب مي‌شناخت، قرآن ، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را بسیار مطالعه می کردندو با تفاسير هم آشنا بودند.

- تاریخ شهادت/محل شهادت:17/6/57 - میدان ژاله


- مختصری از نحوه شهادت بصورت داستانک:
صبح روز 17 شهريور، حدود ساعت شش بود كه چادرش را روي سرش انداخت و آمد و گفت، «مادر! دارم مي روم كه با دوستانم در تظاهراتشركت كنم.» بعد صورت مرابوسيد و با لحني مهربان و در عين حال جدي گفت، «مادر! اگر شهيد شدم، غصه نخوريد.» وقتي داشت از در خانه بيرون مي رفت،برگشت و نگاهم كرد. در نگاهش چيزي بود انگار با آن نگاه با من وداع كرد.محبوبه با جمعی از دوستانش رفتند و به صف زن‌ها پيوستند. رفت و آمد ماشين‌ها به ميدان ژاله قطع شده بود. از آن سو، سربازان مسلح ایستاده بودند.. از داخل يكي از تانك‌ها، سري بيرون آمد و با بلندگوي دستي فرمان داد كه مردم متفرق شوند، و گرنه تيراندازي خواهند كرد.«برادر ارتشي! چرا برادركشي؟»
اين شعار همچون مشتي محكم بر سر آن فرمانده جلاد فرود آمد. سرش را داخل تانك برد و اولين گلوله شليك شد. كسي نفهميد از كجا و توسط چه كسي، اما به دنبال آن، رگبار گلوله‌ها، فضا را شكافت و جوانان را به خاك و خون كشيد. محبوبه دانش چون سروي رشيد در ميان زن‌ها ايستاده بود و شعار مي‌داد و در دل جلادان رعب مي‌افكند. جنازه شهدا بر فراز دست‌ها، مي‌چرخيد. دختري پرچمي را كه روي آن نوشته شده بود، «استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي» حمل مي‌كرد كه ناگهان به ضرب گلوله از پاي درآمد. محبوبه با شتاب، پرچم را به دست گرفت.
مردان به او اعتراض كرده بودند كه خانم شما برو. صلاح نيست كه يك زن در اين موقعيت اينجا باشد و او پاسخ داده بود، «مگر ما زن‌ها با شما مردان تفاوتي داريم؟»
سرانجام ایشان مورد هدف تير دشمن قرار مي‌گيرد و تيري مستقيماً به قلب پاك او مي‌نشيند و او در روز جمعه پس از ماه رمضان و با دهان روزه، به لقاءالله مي‌پيوندد.
- ویژگی های اخلاقی / فردی:
آراستگي، نظم ،بسیار مهربان،صداقت، راستگويي، وفاي به عهد، وقت‌شناسي،استقلال فكري و پيگيري مستمر كارها،ذهن بسيار خلاق و ورزشکار نیز بودند
- ویژگی های اجتماعی/ مدیریتی:
هم‏گام با حال و هوای دوران انقلاب از رشد سياسي اعتقادي و مطالعاتي قوي برخوردار بود و ذهن خلاق و جست‏وجوگرش به‏خوبي پرورش يافت ودر انجمن اسلامی بسیار فعال ،به کار های فرهنگی نیز می پرداخت او پایین تر از خیابان سیروس، کتابخانه ای را اداره می کرد و برای بچه های محروم جنوب شهر کتاب می بردو پاي درد دل آنها مي‌نشستدر تمام اين برنامه‌ها(راهپیمایی،پخش کتب و اعلامیه،دیوارنویسی و ...)او مشوق اصلي و نيز مدير و برنامه‌ريز بود.
- فعالیت های دوران انقلاب:
شرکت مستمر درراهپیمایی ها،پخش اعلامیه ،دیوار نویسی و ...
مطالعه شهید غير از قرآن ، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه كه جزو مطالعات هميشگي بوده است كتاب‌هاي دكتر شريعتي، شهيد مطهري،رساله امام و.... و نیز پخش آنان در بین دوستان و هم کلاسی های خود.
- حضور اجتماعی خانواده درمجامع عمومی:
خانواده ایشان نیز جزء خانوادههای انقلابی بودند و یک مرتبه نیز ساواک برای تجسس به داخل منزل آمدند که چیزی دستگیر نشده اما قصد داشتند خواهر شهید را برای بازپرسی به همراه ببرند که پدر مانع می شود.
- وضعیت خانوادگی(فرهنگی ،ولایتی و...):
يك جو فرهنگي مذهبی در خانواده ایشان حاکم بود.مادرش زن مؤمن ، بسيار متين، با وقار ، مهربان و درستكاري بود. پدرش (نماینده آشتیان و تفرش در مجلس شورای اسلامی)معلم و روحاني فهيم،وارسته، فرهنگي ، مؤمن و روشنفكري كه در فاجعه 7 تير شهيد شد. محيط خانوادگي‌شان فوق‌العاده گرم و صميمي بودو عمويش نیز فعاليت سياسي داشتند و بنابراين محبوبه از يك زمينه قوي و محكم مذهبي برخوردار بود و فضاي زندگي آنها كاملاً با ديگران متفاوت بود.


نگارنده : fatehan1 در 1393/6/30 11:16:12


نظرات :