نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
زندگینامه مهندس شهید غلامعلی نیکخواه
او درآمریکا دست از مبارزه با رژیم بر نداشت و بیشتر وقت خود را جهت تكثير و نشر سخنان امام‌ خميني (ره) صرف مي‌كرد.

شهيد مهندس «غلامعلي نيكخواه» در سال 1328 در شهر «بروجن» یکی ازشهرهای استان «چهارمحال وبختیاری»ديده به جهان گشود. پس از دوسال او پدر خود را كه شخصي متدين و مسلمان و متعهد بود، از دست داد. دوران تحصيلات خود را در «بروجن» آغاز نمود و پس از اخذ ديپلم در سال 1348 وارد انستيتوي «صنايع شيميايي» در «تهران» شد. پس از گذراندن یک دوره دوساله به خدمت سربازي اعزام و پس از پايان خدمت در سازمان «آب و فاضلاب» استان «اصفهان» مشغول خدمت شد. چون علاقه وافري در امر تحصيل داشتند كار را رها كرده و براي ادامه تحصيلات به «آمريكا » عزيمت نمودند. پس از چندي كه در خارج از کشور به تحصیل اشتغال داشتند، براي تسلط به زبان انگليسي تلاش كردند و رشته خود را به راه و ساختمان تغییر دادند و مشغول به تحصيل شدند. چون تربيت يافته خانواده‌ مذهبي بودند، در مدت اقامت در « آمريكا» فعاليت چشمگيري در انجمن اسلامي دانشجويان ايراني مقيم «آمريكا » و «كانادا» داشتند و در برگزاري جلسات سخنراني و راه‌پيمائيهاي عليه رژيم نقش مؤثري داشتند.
در نامه‌هائي كه مي‌فرستاد سوغاتي كه از ایران مي‌خواست قرآن و نهج‌البلاغه بود. او از خانواده ثروتمندي نبود كه در ناز و نعمت بزرگ شده باشد. چون خودش مستضعف بود، كاملاً به حال مستضعفين آگاهی داشت. كمااينكه در دوران تحصيلي در خارج براي هزينه تحصيلي خود مجبور بود شبها با كار طاقت‌فرسا در يكي از پمپ ‌بنزينها و يا كارهاي متفرقه ديگر هزینه تحصیل و زندگی خودش را تامین کند.
او درآمریکا دست از مبارزه با رژیم بر نداشت و بیشتر وقت خود را جهت تكثير و نشر سخنان امام‌ خميني (ره) صرف مي‌كرد. چه شبها كه تا صبح كار مي‌كرد و روز بعد از درسهاي دانشگاه، تمام وقت جهت انتشار و توزيع پيام امام (ره) تلاش می کرد. در 22 بهمن كه انقلاب به پيروزي رسيد چنان شادي مي‌كرد كه تا آن زمان او را آنگونه ندیده بودند. عمر كوتاه و گهربار اين شهيد حاوي درس‌هاي زيادي براي ديگر ياران و برادران او بود.
در سال 1358 پس از اخذ دوره مهندسي راه و ساختمان به وطن اسلامي خويش بازگشتند و پس از ورود به ايران با توجه به علاقه خدمت به انقلاب اسلامي در جهادسازندگي چهارمحال و بختياري مشغول به خدمت شدند .پس از آن مسئول دفتر عمران امام و سپس فرماندار شهرستان بروجن گرديدند و در اين مدت شبانه‌روز در خدمت مستضعفين منطقه قرار گرفتند . با توجه به شناختي كه مسئولين امر در مدت خدمت از نامبرده بدست آورده بودند به علت نياز به افراد متعهد در منطقه كردستان؛ پيشنهاد معاونت عمراني استانداري آذربايجان غربي را پذيرفت و بنا به مسئوليت اسلامي خويش به آن منطقه مهاجرت نمود و پس از مدت نزديك به يكسال خدمت صادقانه در 12 بهمن ماه در شروع دهه فجر در سال 1361 بدست منافقان كوردل و مزدور آمريكايي در بين راه «تكاب» به «مهاباد» در حين انجام مأموريت به درجه رفيع شهادت نائل آمد و به دیدار دوست شتافت.

فعالیتهای عمرانی

شهيد نيكخواه در زمان تصدي مسئوليت دفتر عمران امام(ره) فعاليت‌هاي زيادي از قبيل شن‌ريزي كوچه‌ها و خيابان‌ها، جدول‌بندي خيابانها، احداث پل، لوله‌كشي، جاده‌سازي، احداث رختشويخانه ،كانال‌كشي، احداث سد خاكي و سيل‌بند، لايروبي، احداث آبخورجهت دامها، احداث و تكميل و تعمير مسجد، حسينيه، مدرسه،  كودكستان، حمام، غسالخانه و سرويس بهداشتي و ........ در بروجن و روستاهاي فرادنبه، سفيد دشت، نقنه، اسلام آباد، گندمان، كتوك، مورچگان،وستگان،امام قيس، كردشامي، حسين آباد، سناجان، بلداجي، سنگ‌چين، دستگرد، شيپك، خاني‌آباد و .... نموده است كه وجود خود اينها هم نشانه‌اي است از چگونگي فعاليت وي در اين مدت كم و هم يادنامه‌اي است زنده از وي


نگارنده : fatehan02 در 1394/5/25 15:5:51


نظرات :