نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
زندگی نامه سردار شهید حسینعلی ترکی، شهید شاخص سال 94
سردار شهید حسینعلی ترکی، شهید شاخص سال 94 سازمان بسیج کارگری معرفی شد. به گزارش خبرگزاری بسیج استان چهارمحال و بختیاری؛ شهید حسینعلی ترکی شهید شاخص سال 94 سازمان بسیج کارگری معرفی شد. زندگی نامه این شهید بزرگوار به شرح زیر است:

نام و نام خانوادگی: حسینعلی ترکی

نام پدر: عبد المناف

تاریخ تولد: 1327

تحصیلات: دیپلم

شغل: کارگر ذوب آهن

رشته تحصیلی: نظامی


محل شهادت

در ظهر روز چهارشنبه، ششم بهمن ماه سال 61 در حال انتقال کالک عملیات فتح المبین هدف ترکش خمپاره قرارگرفت و بعد از مجروح شدن و انتقال به بیمارستان در آنجا جان به جان آفرین تسلیم گفت.

زندگی نامه کامل شهید ترکی

سردار پاسدار شهید حسین علی ترکی هرچگانی فرزند عبدالمناف، در تاریخ هشتم بهمن ماه سال 1327 ه.ش در روستای هرچگان از توابع استان چهارمحال و بختیاری چشم به جهان گشود. شهید ترکی در کانون خانواده ای متدین و انقلابی، رشد و پرورش یافت. پدر و مادرش او را با حدیث سبز کربلا و مکتب سرخ اسلام و ولایت آشنا و بالنده کردند.

زندگی ساده خانواده شهید

وی در خانواده ای پرجمعیت (5 برادر و 2 خواهر) و در محیطی که فقر ناشی از استبـداد حکومت طاغوت، بی داد می کرد، کودکی اش آغاز شد. وضع اقتصادی خانواده شان، همچون دیگر مردم روستا، ضعیف بود. پدرش در زمین های ارباب ده، به عنوان رعیت کشاورزی می کرد. تولد و کودکی شهید ترکی، در فضایی از فقر و تنگ دستی خانواده همراه بود اما این موضوع، هرگز باعث نشد که پدر و مادرش، پایداری در ایمان را رها کنند.

تحصیلات شهید

در مهرماه سال 1334 به دبستان سرداریه در روستای زادگاهش رفت و تا کلاس پنجم ابتدایی تحصیل کرد. از آنجایی که هوش و ذکاوتش در زمینه ی علم آموزی قابل توجه بود، در تابستان سال 1339 به روستای نافچ که در حومه ی روستای هرچگان بود، رفت و از طریق کارگری نزد مرد بنایی، توانست دوچرخه ای خریداری کند تا برای ادامه ی تحصیل در مقطع راهنمایی، به روستای نافچ برود. پس از دوسال تحصیل در دوره ی راهنمایی، به دلیل تنگ دستی خانواده، از ادامه ی تحصیل، صرف نظر کرد و در کار کشاورزی به یاری پدرش شتافت. بعد از دو سال برای ادامه ی تحصیل و کار، نزد برادرش رحمت اله به خرمشهر، سفر کرد و موفق شد تا سال اول دبیرستان را به صورت شبانه طی کند. او با هدف کمک به اقتصاد خانواده و پیشرفت علمی، روزها را به کار مشغول می شد.


بصیرت در دوران سربازی

سال 1347 به خدمت سربازی رفت. پس از گذراندن دوره ی آموزشی، به گارد جاویدان اعزام شد. وی در آنجا مسئولیت حفاظت از کاخهای طاغوت را بر عهده داشت. آنچه را در پی آن بود، با دید باز و روشنفکری و بصیرت، مشاهده کرد و به دست آورد.

تجربه ی وی از آن دوران به گونه ای بود که در یاداشت هایش چنین نوشت: «زندگی من از دوران سربازی ام اوج گرفت. من در آنجا، حس کردم و دیدم که چه خیانت هایی در کشور صورت می گیرد؛ آن زاغه نشینان و آن کاخ نشینان و آن مردم محروم روستا و مستشاران آمریکایی که دسته دسته برای مکیدن خون ملت مظلوم ایران وارد کاخ ها می شوند. من در این باره، درس بزرگی آموختم و این دوران سربازی، برای من همچون دانشگاهی بود که درد مردم محروم و مستضعفی که خود را نیز از آنها جدا نمی دانم، احساس کردم».

به دلیل توانایی در زمینه های گوناگون و محافظه کاری در دوران خدمت ، به سازمان برنامه و بودجه ی کشور معرفی و در آنجا مشغول به کار شد. وی در عین حال که به کار مشغول بود، برای اخذ مدرک دیپلم، به صورت شبانه، ادامه ی تحصیل داد.