نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
روز قدس؛ آغازي بر يك پايان
قدس، قبله نخستين و حرم دوم مسلمانان جهان، وطن ميليون‏ها آواره فلسطيني است كه استكبار جهاني آن سرزمين را از دست ساكنانش خارج ساخت و تحت سلطه نيروهاي اشغالگر قدس قرار داد. از همان نخستين سال‏هاي اشغال پاره تن اسلام، با مقاومت فلسطينيان و اعتراض مسلمانان و ديگر انسان‏هاي آزاده جهان، نهضت مقابله با اسرائيل و حمايت از فلسطين مظلوم شكل گرفت. با پيروزي انقلاب اسلامي، ملت مسلمان ايران به ويژه پس از صدور پيام تاريخي امام امت در سال 1358 مبني بر نام‏گذاري آخرين جمعه ماه رمضان به عنوان روز جهاني قدس، مسئله آزادسازي فلسطين از چنگال غاصبان قدس را سرلوحه آرمان‏هاي خويش قرار داد. از اين رو، همه ساله، روز قدس را به روز فرياد كشيدن بر سر ستم‏كاران تاريخ و به لرزه درآوردن پايه‏هاي سست رژيم اسرائيل تبديل كرده است.

اهميت بيت المقدس از نظر اسلام
بيت المقدس به عنوان مهم‏ترين شهر فلسطين، از نظر اسلامي اهميت ويژه‏اي دارد؛ زيرا مسجدالاقصي، نخستين قبله مسلمانان در اين شهر تاريخي است.
از آغاز هجرت پيامبر اسلام به مدينه تا سال دوم هجري، قبله پيامبر در هنگام نماز و نيايش، بيت‏المقدس بود و بي‏شك، پيش از هجرت نيز در سيزده سالي كه پيامبر اكرم صلي‏الله‏عليه‏و‏آله در مكه مكرمه اقامت داشت، رو به بيت المقدس مي‏ايستاد و نماز مي‏گزارد. از اين رو، اين شهر، قبله نخستين، بلدالامين و حرم امن شناخته مي‏شود.
افزون بر اين، مسجدالاقصي هنگام معراج رسول اكرم صلي‏الله‏عليه‏و‏آله نيز ارزش و قداست خود را نشان داد، به‏گونه‏اي كه خداوند مي‏فرمايد شبانه پيامبر اكرم صلي‏الله‏عليه‏و‏آله را از مسجدالحرام به مسجدالاقصي ـ كه اطراف آن را پربركت گردانيده است ـ سير داد تا آيات و نشانه‏هاي الهي را به او نشان دهد.روز قدس؛ آغازي بر يك پايان
حضرت امام خميني رحمه‏الله در پيام خود در سال 1358، با نام‏گذاري آخرين جمعه ماه مبارك رمضان به «روز قدس» فرمود: «من در طي ساليان دراز، خطر اسرائيل غاصب را گوشزد مسلمين نمودم. ... من از عموم مسلمانان جهان و دولت‏هاي اسلامي مي‏خواهم براي كوتاه كردن دست اين غاصب و پشتيبانان آن، به هم بپيوندند و جميع مسلمانان جهان را دعوت مي‏كنم آخرين جمعه ماه مبارك رمضان را كه از ايام قدر است و مي‏تواند تعيين‏كننده سرنوشت مردم فلسطين نيز باشد، به عنوان روز قدس انتخاب و طي مراسمي، هم‏بستگي بين‏المللي مسلمانان را در حمايت از حقوق قانوني مردم مسلمان اعلام نمايند».
امام راحل با تدبير الهي خويش و نام‏گذاري روز قدس، مبارزه با اسرائيل و دفاع از حقوق ملت مظلوم فلسطين را به عنوان تكليفي اسلامي به همه مسلمانان از فرقه‏ها و مليت‏ها و زبان‏هاي گوناگون گوشزد كرد و اعلام داشت كه حمايت از اسرائيل، خيانت به اسلام است.وجوب جهاد بر ضد اسرائيل
در طول دهه پنجاه خورشيدي، حضرت امام رحمه‏الله در اعلاميه‏هاي گوناگون در پاسخ به نامه‏هاي مردم، دانشجويان و علما، مبارزه براي آزادسازي فلسطين و حمايت از گروه‏هاي مبارز فلسطيني را بر تمام مسلمانان واجب دانست و در تاريخ هفدهم مهر ماه سال 1357، اسرائيل را «غده سرطاني» ناميد.
حضرت امام خميني رحمه‏الله پس از پيروزي انقلاب اسلامي، در مصاحبه‏اي با شبكه تلويزيوني سي‏بي‏اس امريكا به صراحت فرمود: «ملت مسلمان ايران و هيچ مسلماني و اصولاً هيچ آزاده‏اي، اسرائيل را به رسميت نمي‏شناسد و ما همواره حامي برادران فلسطيني و عرب خود خواهيم بود. ... اسرائيل مطرود ماست و ما براي هميشه نه نفت به او مي‏دهيم و نه او را به هيچ وجه مي‏شناسيم.» بنيان‏گذار كبير انقلاب اسلامي همچنين در پيام برائت از مشركين در سال 1366 فرمودند:
«ملت‏هاي مسلمان بايد به فكر نجات فلسطين باشند و مراتب انزجار و تنفر خويش را از سازش‏كاري و مصالحه رهبران ننگين و خودفروخته‏اي كه به نام فلسطين، آرمان مردم سرزمين‏هاي غصب شده و مسلمان اين خطه را به تباهي كشيده‏اند، به دنيا اعلام كنند. ... ملت‏هاي مسلمان از مبارزه با اين شجره خبيثه و ريشه‏كن كردن آن دست نخواهند كشيد».انقلاب اسلامي و آرمان قدس
بي‏شك، يكي از اثرات كليدي انقلاب اسلامي، ايجاد حس جمعي و وحدت اسلامي ميان مسلمانان جهان بود. در حقيقت، عملكرد فرافرقه‏اي و جهاني حضرت امام خميني رحمت الله عليه ‏ در سطح جهاني اسلام، به ويژه مسأله قدس شريف، موجب وحدت و هم‏دلي مسلمانان بر محور اسلام و آرمان‏هاي بلند اسلامي شد.
شهيد دكتر فتحي شقاقي، از رهبران برجسته جنبش اسلامي فلسطين (حماس) درباره اين منطق وحدت‏بخش انديشه امام خميني رحمت الله عليه ‏ مي‏گويد: «هيچ چيز به اندازه انقلاب امام خميني رحمت الله عليه ‏ نتوانست ملت فلسطين را به هيجان آورد و احساسات آنها را برانگيزد و اميد را در دل‏هايشان زنده كند. ... با پيروزي انقلاب اسلامي ايران، ما به خود آمديم و دريافتيم كه امريكا و اسرائيل نيز قابل شكست هستند. ما فهميديم كه با الهام از دين اسلام مي‏توانيم معجزه كنيم. از اين رو، ملت مجاهدان در فلسطين، انقلاب اسلامي و جمهوري اسلامي ايران را به ديده تقدير مي‏نگرند و امام خميني رحمه‏الله را از رهبران جاويد تاريخ مي‏دانند».
در انديشه امام خميني رحمت الله عليه ‏ ، صهيونيسم حركتي بر ضد اسلام و مسلمانان است و ايشان با نام‏گذاري روز قدس و تغيير اين مسئله از مقوله‏اي صرفا عربي به مقوله‏اي اسلامي، جهان اسلام را به وحدت در برابر خطر بزرگ اسرائيل فراخواند. در همين راستا، ايشان در تاريخ اول اردي‏بهشت سال 1358 فرمود: «بر مسلمين و بر دولت‏هاي اسلامي است كه باهم متحد شوند و اين جرثومه فساد را از بن و بيخ بركنند».قدس؛ محور انسجام اسلامي
بي‏گمان، انسجام اسلامي، به ويژه در شرايط كنوني، ضرورتي انكارناپذير در جهان اسلام است. در اين ميان، مسئله فلسطين و آزادي قدس شريف، از جمله نقاط اشتراكي است كه مي‏تواند محور وحدت و انسجام اسلامي باشد. از اين رو، روز قدس در سال انسجام اسلامي بايد به ديده ديگري نگريسته شود و براي آن برنامه‏ريزي صورت پذيرد؛ چه آن كه هر عقل سليمي مي‏پذيرد كه بي‏توجهي يا كم‏توجهي به آرمان فلسطين به عنوان قلب جهان اسلام، چه ضربه جبران‏ناپذيري به جهان اسلام وارد خواهد آورد. از اين رو، بر همه ملت‏هاي مسلمان است كه فراتر از شعارها و اقدامات معمولي و كم‏اثر، اين روز بزرگ را كه در حقيقت روز مقابله مستضعفان با مستكبران است، گرامي بدارند. پس در شرايطي كه خطر اسرائيل، امروز متوجه همه خاورميانه و سرزمين‏هاي اسلامي است، انسجام و وحدت مسلمانان درباره موضوع فلسطين و مقابله با خوي تجاوزگرانه اسرائيل، تنها راه سربلندي اسلام و مسلمانان است.خطر حكومت صهيونيستي
خطري كه از روز تأسيس حكومت صهيونيستي در سرزمين اسلامي فلسطين، بيت المقدس را تهديد مي‏كرد، سرانجام در حمله اسرائيل به كشورهاي عربي در ژوئن 1967 ميلادي رخ داد. بدين ترتيب، مسجد الاقصي، نخستين قبله مسلمانان جهان، به دست متجاوزان تجاوزكار صهيونيست افتاد.
دولت اسرائيل همان زمان با گستاخي تمام اعلام كرد كه اداره بيت المقدس را براي هميشه در دست خواهد داشت. البته پيش از تأسيس حكومت غاصب يهود در فلسطين، رهبران جنبش صهيونيسم هميشه در آرزوي اين بودند كه روزگاري بيت المقدس را تصرف كنند و آن را از حاكميت مسلمانان به‏درآورند، به‏گونه‏اي كه آلفرد موند، از رهبران برجسته صهيونيسم در اوايل قرن بيستم ميلادي، به يهوديان چنين وعده مي‏داد: «روزي كه هيكل سليمان را تجديد بنا كنيم، خيلي نزديك است و من در آينده حيات خود را وقف تجديد اين بنا بر ويرانه‏هاي مسجد الاقصي مي‏كنم».نژادپرستي صهيونيسم
يكي از مهم‏ترين مباحث درباره صهيونيسم، مسئله نژادپرستي آنان است كه از آن دم مي‏زنند و حتي به آن مباهات مي‏كنند. در اينجا، به بعضي از عقايد آنها در اين باره اشاره مي‏كنيم:
1. ارواح يهود از ارواح ديگران برتر است؛ زيرا ارواح يهود جزو خداوند است، چنان‏كه فرزند جزو پدرش است. روح‏هاي يهود نزد خداوند عزيزتر است؛ زيرا ارواح ديگران، شيطاني و مانند ارواح حيوانات است.
2. بهشت مخصوص يهود است و هيچ كس به جز آنها داخل آن نمي‏شود، ولي دوزخ، جايگاه مسيحيان و مسلمانان است.
3. اسرائيلي نزد خداوند بيش از فرشتگان، محبوب و معتبر است. اگر يك نفر غيريهودي يك يهودي را بزند، بايد او را كشت. چنان‏كه انسان بر حيوانات فضيلت دارد، يهود هم بر اقوام ديگر برتري دارد.
4. هرگاه يهودي و اجنبي شكايت داشته باشند، بايد حق را به جانب يهودي داد، اگرچه باطل باشد. ربودن اموال ديگران از راه ربا مانعي ندارد. حيات و زندگاني ديگران ملك يهود است، چه رسد به اموال آنها.
5. ما ملت برگزيده خداونديم. از اين رو، خداوند براي ما حيوانات انساني آفريده است، مانند مسيحيان و مسلمانان و بوداييان تا بر آنها سوار شويم.امريكا؛ حامي اصلي اسرائيل
پس از پايان جنگ جهاني دوم، يكي از سياست‏هاي تغييرناپذير امريكا، حمايت از اسرائيل و تلاش براي تقويت آن بوده است. البته در سال‏هاي پيدايش و اعلام استقلال اسرائيل نيز امريكا، نخستين كشوري بود كه آن را به رسميت شناخت و در تمامي سازمان‏ها و مجامع بين‏المللي از آن دفاع كرد.
در طول شش دهه اخير، كارگزاران سياست خارجي امريكا حمايت از اسرائيل را سرلوحه كار خويش قرار داده‏اند. آنها در طول اين سال‏ها كوشيده‏اند در بالاترين سطح، منافع اين رژيم را تأمين كنند. در اين ميان، استفاده از حق وتو در شوراي امنيت سازمان ملل متحد براي ناكام گذاشتن طرح‏هاي ضداسرائيلي، نمونه كوچكي از حمايت از رژيم صهيونيستي است.معناي هولوكاست
هولوكاست از دو واژه هولو به معناي همه و كاست به معناي سوزاندن با آتش، تشكيل شده است و در اصطلاح به كشتار يهوديان در زمان هيتلر در كوره‏هاي آدم‏سوزي يا اتاق‏هاي گاز گفته مي‏شود كه براي نخستين بار از سوي فردي به نام الي ويزل ابداع شد.
مدعيان هولوكاست به گزاف معتقدند شش ميليون يهودي در طول جنگ جهاني دوم در اتاق‏هاي گاز با گاز سمي كشته و در كوره‏هاي آدم سوزي اردوگاه‏هاي ارتش آلمان سوزانده شده‏اند. نكته جالب توجه اينكه هولوكاست در زبان لاتين با حروف بزرگ نوشته مي‏شود و به بيان صهيونيست‏ها، علت نوشتن اين‏گونه واژه هولوكاست، اختصاص آن به يهوديان است.
گروه‏هاي صهيونيستي درصددند با بزرگ‏نمايي دردها و رنج‏هاي جمع اندكي از يهوديان، از اين مسئله بهره‏برداري سياسي كنند. آنان با طرح مسئله هولوكاست در طول دهه‏هاي اخير كوشيده‏اند هر گونه مخالفت با برنامه‏هاي توسعه‏طلبانه خود را خنثي سازند.هولوكاست؛ حريم ممنوعه
در تاريخ سيزده ژوئيه سال 1990، قانوني درباره آزادي رسانه‏ها در فرانسه وضع شد كه بر اساس مفاد آن، زير سؤال بردن مسأله هولوكاست در سه فرضيه اساسي مربوط به آن، يعني كشتار ادعايي يهوديان، اتاق‏هاي ادعايي كشتار با گاز و آمار ادعايي شش ميليون كشته يهودي در جنگ جهاني دوم، جرم است و هر كس در فرانسه از اين قانون سرپيچي كند، به يك ماه تا يك سال زندان و پرداخت جريمه‏اي بين دو تا سيصد هزار فرانك محكوم مي‏شود.
به تدريج، بر اثر اعمال فشار سازمان‏هاي يهودي بين اللملي، به تقليد از فرانسه، در كشورهايي همچون آلمان، اتريش، بلژيك، سوئيس و اسپانيا نيز قوانين مشابهي به تصويب رسيد. پس از جنگ جهاني دوم، دانشمندان و پژوهشگران بسياري با تحقيق درباره مسئله هولوكاست، به نتايجي غير از گفته‏هاي مدعيان آن رسيدند. البته بسياري از آنها، يا كرسي تدريس را در دانشگاه‏ها از دست دادند يا براي سال‏ها به زندان افتادند. تا بياموزند كه در اروپاي آزاد نبايد بر خلاف آنچه صاحبان زر و زور مي‏گويند، سخن راند.

منبع: ماه نامه گلبرگنگارنده : gilan94 در 1397/3/17 8:52:8


نظرات :