نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
نقش سردار شهید موحد دانش در آزادسازی سنندج
در مراسم یادواره شهید موحد دانش بیان شد مراسم یادواره سالروز شهادت سردار شهید علیرضا موحد دانش و برادر شهیدش محمدرضا موحد دانش شب گذشته(16مرداد98) در سالن شهید رشادی حسینیه فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) سپاه تهران بزرگ برگزار شد.

سردار اسماعیل کوثری جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله تهران، پدر شهیدان موحد دانش و جمعی از فرماندهان و بسیجیان ناحیه شهید مطهری تهران و حوزه مقاومت بسیج شهیدان موحد دانش و خانواده معظم شهدا از جمله حاضران در این محفل بودند.

سردار کوثری به عنوان سخنران این مراسم پشت تریبون حاضر شد و در ابتدای سخنانش گفت که شجاعت و رشادت مادر و پدر و لقمه حلالی که پدر برای شهیدان موحد دانش آورد، سبب شد چنین فرزندانی تربیت شوند.

فرمانده لشکر 27 در دوران دفاع مقدس در ادامه به بیان ویژگی اخلاقی شهید علیرضا موحد دانش پرداخت و گفت که او بسیار خوش و شوخ طبع بود و هیچ موقع او را ناراحت نمی دیدی و همیشه شاداب و سرزنده بود.

او ادامه داد: شهید علیرضا موحد دانش در آزادسازی سنندج حماسه آفرید و من رشادت های او را در آزادسازی این شهر و مقابله با ضد انقلاب از نزیدک شاهد بودم و او رشادت های زیادی را در منطقه غرب کشور و مقابله با ضد انقلاب کشید. بعد از عملیات مطلع الفجر تیپ حضرت رسول با کمترین امکانات و در عرض 43 روز توسط حاج احمد متوسلیان و محمود شهبازی و محسن وزوایی و حاج همت و موحد دانش که متوسط سنشان 22 سال بود تشکیل شد که در هیچ جای دنیا چنین چیزی وجود ندارد که در این مدت، نیرو و امکانات سازماندهی شد و با جمع آوری اطلاعات عملیات های صد درصد پیروزی را انجام دهند.

جانشین قرارگاه ثارالله گفت که توکل بر خدا و اهل بیت و اعتقاد راسخ و باور به نصرت الهی موجب شد که در مدت کوتاه تیپ شود و عملیات های موفق گوناگونی را انجام دهند.

سردار کوثری بیان کرد که شهید موحد یک لحظه در او احساس ناامیدی و یاس وجود نداشت، او با اینکه به ظاهر جوان بود اما انگیزه الهی به تمام معنا داشت و اآن چنان با صلابت صحبت میکرد و قدم بر می‌داشت که گویی مرد 50 ساله است.او با بیان اینکه اگر محور کار ما ولایت باشد مشکلات حل می شود، گفت که این یک تعصب بی حساب و کتاب نیست بلکه یک منطق است. برای همین است که رزمندگان ولایت را درک کرده بودند و در مسیر ولایت قدم بر می‌داشتند و پیروزی می‌رسیدند.

سردار کوثری گفت که انسان های الهی مانند علی و دیگر شهدا آمدند و جنگ را به دفاع مقدس تبدیل کردند. اکنون نیز بعد از 40 سال احساس می کنیم که به این شهدا نیازمندیم و باید یاد آنها را زنده بداریم و امروز آنها الگویی شدند که موجب شده جبهه مقاومت در برابر زورگویان بایستد و ما قدرمتند شویم.

در پایان این مراسم از خانواده شهیدان موحد دانش و جمعی از خانواده معظم شهدا تقدیر و تجلیل بعمل آمد.

برپایه این گزارش، سردار شهید علیرضا موحددانش اولین فرزند خانواده بود که در سال 1337 در تهران به دنیا آمد. در سال 1355 بعد از اخذ دیپلم به سربازی اعزام شد و پس از فرمان امام‌خمینی مبنی بر فرار سربازان از پادگان‌ها، وی نیز از پادگان گریخت و به جمع انقلابیون پیوست. پس از پیروزی انقلاب، در کمیته انقلاب اسلامی شمیران به فعالیت مشغول شد.

علیرضا در فروردین ماه 1358 به عضویت سپاه پاسداران در آمد و ابتدا مأموریت حراست از بیت امام‌خمینی(ره) را بر عهده گرفت. با آغاز غائله کردستان به کردستان رفت و در چند عملیات پاکسازی علیه ضد انقلابیون شرکت کرد. پس از آن به جبهه اعزام شد و به عنوان جانشین محسن وزوایی در عملیات بازی دراز حضور یافت و در همین عملیات یک دستش قطع شد.

وی پس از عملیات مطلع الفجر به مکه مشرف شد. مدتی بعد به تیپ 27 محمد رسول الله(ص) اعزام شد تا به عنوان معاون گردان حبیب بن مظاهر مأموریتش را انجام دهد.

وی پس از خاتمه عملیات فتح المبین، فرماندهی گردان حبیب بن مظاهر را بر عهده گرفت و نقش فعالی در مراحل سه‌گانه الی بیت‌المقدس و آزادی خرمشهر ایفا کرد. در خرداد سال 1361 ازدواج کرد و پس از پایان عملیات بیت‌المقدس، به همراه قوای محمد رسول الله (ص) به لبنان اعزام شد.

بعد از بازگشت از لبنان، فرماندهی تیپ 10 سید الشهدا(ع) را بر عهده گرفته، در عملیات والفجر 1 با این تیپ وارد عملیات شد و در همان عملیات نیز مجدداً مجروح شد. فرمانده شجاع سپاه اسلام، علیرضا موحددانش، سرانجام در تاریخ 13 مرداد 1362 در عملیات والفجر 2 در منطقه حاج عمران، در حالی که فرماندهی تیپ 10 سید الشهدا (ع) را بر عهده داشت به فیض شهادت رسید.

نگارنده : fatehan02 در 1398/5/19 9:16:46


نظرات :