نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
عبدربه چاره ای جز هم گام شدن با حوثی ها ندارد
جنبش اعتراضی یمن به رهبری حوثی ها در واقع از قدرت و نقش رئیس جمهور در مقایسه با پیش از تحولات اخیر تا حدود زیادی به نوعی کاسته شده و در حقیقت مسئولان یمن چاره ای ندارند جز اینکه در مسیر موافق نامه صلح و مشارکت ملی گام بردارند.


احمد کاظم زاده  تحلیلگر مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری بسیج در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما در شرایط کنونی فضای سیاسی یمن را چگونه می بینید، گفت: الان در واقع ثبات نسبی در یمن حاکم شده و موافقت نامه ای که به تازگی در خصوص تشکیل دولت جدید و تقسیم قدرت همچنین ویژگی هایی که برای عناصر و شخصیت های تشکیل دهنده دولت جدید  از جمله تخصص و صلاحیت وزاری در آن قید شده است.

وی ادامه داد:  لذا از سویی دیگر کمیته هایی هم در عرصه اقتصادی، در حوزه های سیاسی و امنیتی برای پیگیری امور مرتبط با این مسائل تشکیل شده است از جمله اینکه یکی از مطالبات کاهش بهای سوخت بود.

تحلیلگر مسائل خاورمیانه با بیان اینکه یکی از برنامه ها دولت یمن بازنگری اساسی در بودجه بود تا از این طریق راه حلی مناسب برای کاهش بهای سوخت پیدا کند، گفت: در عین حال چرخه های اقتصاد هم بچرخد با توجه به فضا و چهارچوب موافقت نامه موسوم به صلح و مشارکت ملی طراحی و مورد موافقت همه گروهها قرار گرفته است.

کاظم زاده با اشاره به اینکه لذا در وضعیت کنونی در روند تحولات یمن به سمت اجرایی شدن این توافق نامه پیش می رود ، عنوان کرد: در صورتی که این توافق نامه به شرایطی که در آن لحاظ شده است و به خصوصیاتی که  برای وزاری دولت جدید برشمرده شده توجه شود و کمیته هایی که پیش بینی شده تشکیل شود،اگر دولت بر اساس مسئولیت های محوله عمل کند در این صورت می توان گفت که نمای روشنی برای تحولات سیاسی یمن می توان مشاهده کرد.

وی افزود: تنها در این صورت می توان گفت که انقلاب یمن ثمر بخش و به نقطه ای رسیده که می تواند حداقل به بخشی از خواسته های انقلابیون و معترضان پاسخ دهد در عین حال زمینه ثبات و امنیت را در این کشور فراهم کند، در مجموع چشم انداز تحولات جدید یمن در راستای تحقق اجرای توافق نامه صلح و مشارکت ملی  قابل پیش بینی است و این مسئله  بستگی دارد به گام هایی که در این راستا برداشته می شود و در نهایت این گام ها از چه سرعت و شتابی برخوردار باشد.

تحلیلگر مسائل خاورمیانه در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری بسیج مبنی بر اینکه آیا فکر می کنید رئیس جمهور یمن بر تعهدات خود با حوثی ها پایبند است، بیان کرد:  البته در حال حاضر با وضعیتی که پیش آمده رئیس جمهور یمن قدرت و توان قبلی را ندارد.

 کاظم زاده اضافه کرد: به هرحال با جنبش اعتراضی که شکل گرفت و با توافق نامه ای که امضا شد، جایگاه  انقلابیون و به خصوص  جنبش اعتراضی یمن به رهبری حوثی ها در واقع از قدرت و نقش رئیس جمهور در مقایسه با پیش از تحولات اخیر تا حدود زیادی به نوعی کاسته شده و در واقع  مسئولان یمن چاره ای  ندارند جز اینکه در مسیر موافق نامه  صلح و مشارکت ملی گام بردارند.

  وی  با ابراز اینکه  اگر رئیس جمهور یمن برخلاف خواسته انقلابیون پیش برود درغیر این صورت مسئول بازگشت تحولات به نقطه ابتدایی خواهد بود، گفت:  لذا در چنین وضعیتی به نظر می رسد که رئیس جمهور مجبور است با نوع جدید تحولات همراه و همگام شود.

تحلیلگر مسائل خاورمیانه با اشاره به اینکه نباید این نکته را فراموش کرد که عبدربه منصور هادی از جنوب یمن است، عنوان کرد: جنوبی ها هم مانند حوثی ها همواره در ساختار قدرت مرکزی متناسب با وضع و جایگاهشان حضور نداشتند و نسبت به این مسئله معترض بودند و تنها به این دلیل عبدربه به عنوان رئیس جمهور انتخاب کردند تا وی به خواسته های آنها پاسخ دهد.

وی اضافه کرد: از سویی هم عبدربه در باطن چون جنوبی است مایل به ایجاد تحولات تا اندازه ای در ساختار قدرت در یمن می باشد.نگارنده : fatehan1 در 1393/7/8 9:25:43


نظرات :