نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
به قدرت رسیدن حوثی‌ها در یمن، محاسبات سیاسی در حوزه خلیج فارس را تغییر داده است/ روایت نشریه امریکایی از زیرکی سیاسی شیعیان یمن
پایگاه خبری آمریکایی پولیتیکو در گزارشی به بررسی رویدادهای اخیر در یمن و گسترش نفوذ حوثی‌ها در این کشور پرداخت. 


پولیتیکو در عین حال حرکت مسالمت آمیز معترضان یمنی را کودتای سیاسی قلمداد کرد و نوشت: حوثی‌های یمن طی روزهای اخیر کاملاً بی‌سروصدا کودتای سیاسی انجام دادند که جامعه جهانی خیلی کم به آن پرداخت و ناظران محلی تاریخ دوران معاصر یمن را به پیش و پس از دوران قدرت گرفتن حوثی‌ها تقسیم کرده‌اند. 

پولیتیکو نوشت: حوثی‌ها گروهی از شیعیان هستند که پایگاه قدرت آن‌ها در شمال یمن بوده و پس از سال ۲۰۰۰ و زمانی که مجبور شدند برای دفاع از خود به سلاح روی بیاورند، همواره منتظر چنین لحظه‌ای بودند که بتوانند قدرت را در دست بگیرند. کودتای سیاسی حوثی‌ها نه‌تن‌ها باعث تغییرات جدید در عرصه سیاسی یمن شده بلکه محاسبات سیاسی منطقه‌ای را به‌خصوص در حوزه خلیج فارس تغییر داده است، چون حوثی‌ها همچنان روابط خود با ایران را حفظ کرده‌اند و این موضوع چالش‌هایی برای جنگ «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا علیه وابستگان به القاعده در یمن ایجاد خواهد کرد. 

حوثی‌ها با کمترین مقاومت توانستند کنترل دولت یمن را در دست بگیرند

طی شش ماه گذشته نظامیان حوثی سیطره خود برمناطق مجاور استان صعده که در فاصله ۲۳۰ کیلومتری شمال صنعا، پایتخت، است گسترش داده‌اند. آن‌ها قبیله قدرتمند حاشد را با خود همراه کردند و واحدهای نظامی متحد با اخوان المسلمین یمن که به حزب اصلاح این کشور مرتبط بوده نابود کردند و دشمنان سلفی خود را از منطقه دماج در چند کیلومتری جنوب شرق صعده بیرون راندند و سرانجام حوثی‌ها به صنعا سرازیر شده و آخرین پایگاه‌های نظامی وفادار به ژنرال «علی محسن الاحمر» را تحت سیطره خود در آورده و با کمترین مقاومت کنترل دولت یمن را در دست گرفتند و تمامی این رویداد‌ها به‌طور شگفت‌آوری با کمترین پوشش بین المللی روی داد. 

پولیتیکو در ادامه گزارش خود نوشت: «جمال بن عمر» نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن مذاکرات میان «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهور یمن و رهبری حوثی‌ها را به‌عهده گرفت و پارامترهایی برای تشکیل دولت موقت جدید را تنظیم کرد. پس از آن به‌طور رسمی قدرت حوثی‌ها به‌صورت بین‌المللی به رسمیت شناخته شد. سند نهایی که توسط رئیس جمهور یمن به‌عنوان توافقنامه صلح توصیف شده بیشتر شبیه تسلیم شدن بوده است. 

رهبری سیاسی زیرکانه جنبش حوثی‌ها از عوامل افزایش قدرت آن‌ها بوده است

این پایگاه خبری نوشت: افزایش خیره کننده قدرت حوثی‌ها به چهار عامل وابسته است: بی‌کفایتی دولت موقتی که در سال ۲۰۱۱ بر سر کار آمد، تلاش «علی عبدالله صالح» رئیس جمهور سابق یمن برای انتقام از کسانی که باعث سرنگونی وی در سال ۲۰۱۱ شدند، چرخش تند عربستان سعودی و امارات متحده عربی در مقابل اخوان المسلمین و رهبری سیاسی زیرکانه جنبش حوثی‌ها. 

حوثی‌ها جنبش خود را برای زیدی‌های یمن از دهه ۱۹۹۰ آغاز کردند. زیدی‌ها فرقه‌ای از شیعیان هستند که تا سال ۱۹۶۲ قدرت را در یمن و تا زمانی که جمهوری یمن ایجاد شد، در دست داشتند. 

پس از آن مقامات یمنی با حمایت سعودی‌ها تلاش کردند تا با تقویت وهابی‌ها و سلفی‌ها با نفوذ زیدی‌ها مقابله کنند. حزب اصلاح مهم‌ترین کانال برای مقابله با زیدی‌ها بوده‌اند. 

حوثی‌ها توانستند جایگزین قابل اعتمادی را برای رهبری کنونی یمن ایجاد کنند

در مقاومت لیبرال‌های یمن در اوایل دهه ۱۹۹۰، زیدی‌های زیادی تلاش کردند که به جامعه جمهوری خواه مدرن یمن بپیوندند. برخی از آن‌ها نیز حزب سیاسی تشکیل دادند در حالی که دیگران تلاش کردند اندیشه زیدی‌ها را در میان جوانان گسترش دهند. در اوایل سال ۲۰۰۰، جنبش حوثی‌ها با عنوان مبارزانی علیه رژیم علی عبدالله صالح ایجاد شد. از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ شش جنگ میان حوثی‌ها و دولت مرکزی روی داد و حوثی‌ها در این جنگ‌ها پیروزی‌های متعددی به دست آوردند و به‌صورت موفقیت‌آمیز توانستند در برابر حملات دولت یمن و حمله سعودی‌ها در سال ۲۰۱۰ مقاومت کنند. درگیری علی عبدالله صالح با حوثی‌ها باعث تشدید حمایت‌ها از این جنبش شد. این حمایت‌ها نه به این دلیل بوده که حوثی‌ها اعتقادات شیعی دارند بلکه به این دلیل بوده که حوثی‌ها توانستند جایگزین قابل اعتمادی برای رهبری کنونی فراهم کنند.

منبع: تسنیمنگارنده : fatehan1 در 1393/7/27 9:12:46


نظرات :