نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
«سلمان» در زنجير آل خليفه
به دنبال بازداشت دبيركل جمعيت الوفاق بحرين به‌دست نيروهاي امنيتي، مردم مناطق مختلف بحرين يك‌شنبه شب و ديروز به خيابان‌ها ريختند و خشم و اعتراض خود را از بازداشت شيخ علي سلمان ابراز كردند. علماي اين كشور نيز با برپايي تحصن از رژيم منامه خواستند تا وي را زودتر آزاد كند.

به دنبال بازداشت دبيركل جمعيت الوفاق بحرين به‌دست نيروهاي امنيتي، مردم مناطق مختلف بحرين يك‌شنبه شب و ديروز به خيابان‌ها ريختند و خشم و اعتراض خود را از بازداشت شيخ علي سلمان ابراز كردند. علماي اين كشور نيز با برپايي تحصن از رژيم منامه خواستند تا وي را زودتر آزاد كند.

به گزارش «جوان»، يك روز پس از احضاريه رژيم منامه به شيخ علي سلمان، دبيركل جمعيت الوفاق بحرين مبني بر معرفي خود به دادستاني كل بحرين، ظهر يك‌شنبه نيروهاي امنيتي اين كشور به منزل شيخ علي سلمان رفتند و وي را بازداشت كردند. شيخ علي سلمان يكي از رهبران اصلي قيام بحرين به شمار مي‌رود كه از همان ابتداي شروع انقلاب در سال 2011 مخالفت خود را با رژيم منامه اعلام كرد و همواره مردم را به ادامه اعتراضات عليه رژيم آل خليفه ترغيب مي‌كند.

 وي همچنين روز جمعه از طرف جمعيت الوفاق بار ديگر در سمت دبيركلي اين جمعيت ابقا شد و همين بهانه كافي بود تا رژيم آل خليفه بازداشت وي را عملي كند. اعلام خبر بازداشت علي سلمان موجي از خشم و اعتراضات مردمي را در پي داشت. مردم يك‌شنبه شب با حضور در خيابان‌هاي منامه، پايتخت بحرين خواستار آزادي دبيركل جمعيت الوفاق شدند. به گزارش العالم، بحريني‌ها در شعارهاي خود، بازداشت شيخ علي سلمان را بيانگر جنون رژيم حاكم دانسته و تأكيد كردند كه ادامه بازداشت وي فقط عبور از خطوط قرمز نيست بلكه به معناي قرار دادن اين كشور در آستانه سقوط است.

 آنان همچنين تأكيد كردند كه آزادي فوري دبيركل وفاق يك درخواست نيست، بلكه اقدامي ضروري و واجب اخلاقي، ملي و ميهني است و ادامه بازداشت وي به معناي ادامه اقدامي جنون آميز است و رژيم حاكم مسئول پيامدهاي آن خواهد بود. نيروهاي آل خليفه نيز براي متفرق كردن مردم و سركوب اعتراض‌ها در برخي مناطق به سوي آنان حمله ور شدند، و چندين نفر را نيز بازداشت كردند.

جمعيت الوفاق هشدار داد كه اقدام عليه شيخ علي سلمان ماجراجويي خطرناك و حساب نشده‌اي است كه صحنه سياسي و امنيتي بحرين را پيچيده مي‌كند. اين جمعيت بر ضرورت آزادي فوري شيخ علي سلمان تأكيد كرد. عبدالله الشملاوي وكيل مدافع جمعيت الوفاق يك‌شنبه شب اعلام كرد كه بازجويي از شيخ علي سلمان به پايان رسيد و وي به دادستاني كل انتقال يافته است. بحريني‌ها ديشب نيز در اعتراض به بازداشت شيخ علي سلمان در مناطق الباد القديم، دمستان، گربا باد، المعامير به خيابان‌ها آمده و با نيروهاي امنيتي درگير شدند.

 ائتلاف جوانان انقلاب 14 فوريه در بيانيه‌اي گفته كه جنايات آل خليفه سرانجام با واكنش‌هاي غيرمنتظره مردم بحرين مواجه شده و تاج و تخت اين رژيم را سرنگون خواهد كرد. جنبش «حق» بحرين بازداشت شيخ علي سلمان را اقدامي تروريستي توصيف كرد و با تأكيد بر لزوم آزادي فوري وي، افزود: سركوب تحصن‌كنندگان و تظاهرات مردم در همبستگي با شيخ علي سلمان، مردم را نمي‌ترساند بلكه بر اصرار آنان براي تظاهرات و اعلام همبستگي با وي بيشتر مي‌كند.

 همچنين ديده بان حقوق بشر بحرين با انتشار بيانيه‌اي بازداشت شيخ علي سلمان را غيرقابل قبول و اقدامي در جهت محدودسازي فعاليت‌هاي سياسي دانست. در اين بيانيه آمده است:چنين اقدامي، به مثابه حذف مخالفان و بي‌محتوا كردن فعاليت سياسي در كشور است. به گزارش راشاتودي، دادگاه بحرين در ماه جولاي فعاليت جمعيت الوفاق را به حالت تعليق درآورد تا بتواند وضعيت حقوقي خود را اصلاح كند و در ماه اكتبر پس از آنكه رهبران الوفاق انتخابات پارلماني بحرين را تحريم كردند، تمام فعاليت‌هاي اين جمعيت از سوي دادگاه بحرين ممنوع شد. شيخ علي سلمان طي مبارزه خود با رژيم آل خليفه براي اولين بار در سال 1994 بازداشت و پس از آن به انگليس تبعيد شد و پس از بازگشت از تبعيد در سال 2001 در جمعيت ملي اسلامي الوفاق به فعاليت‌هاي سياسي پرداخت و از زمان شكل‌گيري اين جمعيت تا به امروز دبيركل آن به شمار مي‌رود.

تحصن علماي بحرين

دهها نفر از علماي ديني بحرين نيز هم صدا با مردم اين كشور با تجمع در مسجدي در مركز منامه خواهان آزادي فوري دبير كل جمعيت الوفاق بحرين شدند. روحانيون و علماي ديني بحرين روز دوشنبه در مسجد امام صادق(ع) واقع در مركز منامه تحصن كردند. علماي ديني با در دست داشتن تصاوير دبير كل جمعيت الوفاق بحرين، نسبت به تداوم بازداشت وي هشدار داده و از نظام حاكم خواستند به منظور جلوگيري از ورود كشور به تونل تاريك، شيخ سلمان را هر چه سريع‌ آزاد كند. همچنين آيت‌الله عيسي قاسم، مرجع شيعيان بحرين و شيخ الغريفي يكي ديگر از علماي شيعه بحرين به نمايندگي از حوزه‌هاي علميه با صدور بيانيه‌اي ضمن محكوميت بازداشت دبير كل جمعيت الوفاق، اين اقدام منامه را «توهين بزرگي به همه ملت بحرين»‌ توصيف كرده و آزادي فوري وي را خواستار شدند.

واكنش‌هاي خارجي

علاوه بر مخالفت‌هاي داخلي، بازداشت شيخ علي سلمان واكنش برخي سازمان‌هاي حقوق بشري خارجي را نيز در پي داشت. انجمن جامعه مدني كشورهاي خليج فارس روز دوشنبه با صدور بيانيه‌اي اعلام كرد كه بازداشت شيخ علي سلمان درشرايط كنوني به منزله خودكشي سياسي رژيم آل خليفه است. به گزارش پايگاه خبري مرآه البحرين انجمن جامعه مدني كشورهاي خليج فارس در بيانيه خود اضافه كرد:بازداشت دبيركل جمعيت الوفاق در شرايط كنوني بر عمق بحران بحرين مي‌افزايد و رژيم به هدف موردنظر خود از اين بازداشت نمي‌رسد.

اين انجمن با ابراز نگراني از ادامه بازداشت شيخ علي سلمان افزود:بهترين عبارتي كه مي‌توان براي توصيف اين اقدام رژيم به كاربرد خودكشي سياسي است. هفت نهاد فرهنگي غير دولتي سوئد نيز با صدور بيانيه‌اي احضار شيخ علي سلمان از سوي وزارت كشور را بيانگر ناكامي دولت انتصابي اين كشور خوانده و تأكيد كردند كه اين دولت طي 40 سال گذشته چيزي جز بحران‌، فساد و كاهش آزادي‌ها به ارمغان نياورده است. همچنين مقتدا صدر، رهبر جريان صدر عراق نيز با صدور بيانيه‌اي بازداشت دبيركل جمعيت الوفاق بحرين را آغازي براي پايان رژيم «آل خليفه» خواند. صدر گفت: «اين اقدام بيانگر ساكت كردن صداي مخالفان، و نشان‌دهنده ظلم و استبداد واقعي (در بحرين) است. » در بيانيه‌ مقتدا صدر آمده است:خودداري از آزادي شيخ علي سلمان، آغازي بر پايان رژيمي ظالم، و پاياني بر اصل گفت‌وگو است».

انجمن خيريه لبنان در لندن هم با صدور بيانيه‌اي بازداشت دبيركل جمعيت الوفاق را به مثابه وارد كردن ضربه بر آزادي ملت مظلوم بحرين و يك اقدام تحريك آميز برشمرد. انجمن مزبور اعلام كرده ما از منامه مي‌خواهيم تا شيخ علي سلمان را كه نماد اقشار وسيعي از مردم بحرين است، هر چه زودتر آزاد كند. به گزارش فارس، حزب الله لبنان نيز در بيانيه‌اي ضمن محكوميت بازداشت دبيركل جمعيت الوفاق بحرين، اين اقدام آل خليفه را خشونت آميز و ظالمانه خواند.
منبع : روزنامه جوان


نگارنده : fatehan1 در 1393/10/9 8:10:6


نظرات :