نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
انقلاب بحرین؛ استمرار قیام و عوامل مصونیت ۴ ساله رژیم آل‌خلیفه
جنبش انقلابی بحرین برغم دارا بودن مولفه های اولیه شکل گیری انقلاب همچون وجود حداکثری سطح نارضایتی، مشارکت فراگیر در اعتراضات، پیوستگی اعتراضات و البته برخورداری از رهبری هوشمند به دلایلی که گفته‌خواهد آمد به اهداف مورد نظر خود دست نیافته است.


به گزارش فارس؛ 14 آوریل (25 بهمن) مصادف است با چهارمین سالگرد انقلاب ملت بحرین علیه رژیم حاکم بر این کشور عربی. انقلاب بحرین را شاید بتوان مظلوم ترین انقلاب یک دهه اخیر منطقه قلمداد کرد چه اینکه این انقلاب به رغم دارا بودن همه مولفه های پیروزی صرفا به خاطر تداخل منافع نظام های بیگانه و خارجی همچنان در آتش پیروزی نهایی می سوزد و در این راه شهدای زیادی تقدیم کرده است.

پایگاه تحلیلی الوقت به همین مناسبت به بررسی فراز و فرودهای انقلاب ملت بحرین پرداخته و در مقاله ای تحت عنوان «قیام انقلابی بحرین: موانع و چالش های پیش رو» دلایل باقی ماندن رژیم آل خلیفه در حکومت را تشریح کرده است. در تحلیل این پایگاه خبری آمده است:‌ بحرین جنبش انقلابی بحرین طی بیش از سه سال گذشته علی رغم دارا بودن مولفه های اولیه شکل گیری انقلاب سراسری همچون وجود حداکثری سطح نارضایتی در میان مردم، مشارکت فراگیر در اعتراضات، پیوستگی و استمرار اعتراضات و البته برخورداری از رهبری هوشمند شیخ عیسی قاسم نتوانسته است به اهداف مورد نظر خود دست یابد که این مساله تا حد زیادی به دلیل موقعیت ژئوپلتیکی و استراتژیکی بحرین و منافع و ملاحظات بین المللی و منطقه ای در این کشور بوده است.  موضوعی که سبب شده است تا بازیگران متعددی در سطوح مختلف منطقه ای و بین المللی درگیر آن شوند و بحران بحرین از یک موضوع صرفا داخلی به موضوعی با ابعاد منطقه ای و بین المللی تبدیل شود و  منافع متضاد آنها در خصوص چشم انداز آتی این کشور توافق بر سر هرگونه راه حلی را با شکست روبرو کرده است.

در این میان حمایت عربستان و آمریکا از ساختار حاکمیتی آل خلیفه و رویکرد تقابلی آن ها با انقلابیون و مخالفین موجب شده است تا متن سیاست و ساختار قدرت موجود در این کشور از دگرگونی های ساختاری مصون بماند.

در این میان عوامل متعددی در شکل گیری چنین وضعیتی که فرسایشی شدن انقلاب بحرین را نیزبه دنبال داشته است، قابل اشاره می باشد:

.1‌  شکاف اندک در بین ساختار سیاسی هیئت حاکمه در قبال مخالفان و انقلابیون با توجه به هراس از آینده سیاسی یکی از استراتژی های اصلی آل خلیفه در قبال مخالفین بوده است. در این بین حتی به نظر می‌رسد که ساختار سیاسی این کشور به گونه ای متصلب تر نیز با مخالفان برخورد کرده و عملا به جای دادن امتیازهای بیشتر به مخالفان دست به رویکردهایی همچون سلب تابعیت از شهروندان این کشور به بهانه ضربه زدن به امنیت بحرین و ممنوعیت برگزاری تظاهرات و مخالفت‌ها کرده است.

2. با توجه به شرایط نوین داخلی در این کشور از جمله وقوع برخی انفجارها و رویکردهای مسلحانه به نظر می‌رسد ساختار حاکم با بهره  گیری از متهم کردن مخالفان منطقه ای از جمله ایران و حزب الله عملا دامنه تحرک مخالفان را کاهش داده تا اندک اندک با توسل به بهانه های مختلف انقلاب بحرین را کندتر کند. در این راستا مقامات و رسانه‌های بحرینی و سعودی تلاش کردند قیام مردمی را وابسته به خارج نشان دهند. طبق گزارش‌ها و شواهد عینی، نیروهای موسوم به ضد شورش اقدام به چسباندن تصاویر سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان و نیز پرچم‌های این حزب در مناطق مختلف بحرین کردند تا وانمود کنند قیام مردم بحرین  از خارج هدایت می‌شود.

3. طرح اختلاف افکنی در بین مخالفان بحرینی با اطلاق اصطلاحاتی همچون اصلاح طلب، مشروطه خواه و جمهوری خواه و.. نیز از دیگر برنامه مقامات بحرینی می باشد.

4. ایجاد ترس مذهبی توسط جریان افراطی حاکمیت به رهبری نخست وزیر در بین اهل سنت، به نحوی که این بخش از مردم بحرین تحت تأثیر ذهنیت سازی و تبلیغات جریان افراطی به شدت نگران گسترش موج تشیع و سیطره آنها بر حکومت و سپس اخراج یا منزوی کردن اهل سنت هستند. همچنین تلاش‌های بسیاری از سوی رژیم آل‌خلیفه و رسانه‌های عربی صورت گرفت تا قیام مردم بحرین به عنوان جنبشی فرقه‌ای و شیعی مطرح شود و این تلقی مطرح شد که شیعیان با حمایت‌های ایران در پی تسلط بر منطقه خلیج فارس هستند. این گونه اتهامات و رویکردها در شکاف شیعیان و سنی‌های بحرینی مشارکت‌کننده در قیام، همچنین بسترسازی منطقه‌ای و بین‌المللی برای سرکوب قیام بی‌تأثیر نبود.

5. از سوی دیگر این جریان با تقویت جایگاه اهل سنت و اعطای امتیازات خاص به آنها اقدام به تقویت حضور و نفوذ آنها در پست‌های حساس و کلیدی دولتی ، سعی در دور نمودن آنها از شیعیان کرده است.

6. مضافاً بر این، عامل جمعیتی در بحرین نیز توسط حاکمیت مورد بهره‌برداری قرار گرفته است و وزن عددی شیعیان در این کشور برای تضعیف تحرکات آنها به عنوان یک اکثریت دستاویز قرار گرفته است و به روند اعطای تابعیت به منظور برهم زدن ساختار جمعیتی بحرین شدت داده است . این رژیم با اعطای تابعیت به اهل سنت و خریدن آنها با اعطای امتیازاتی فراتر از حقوق ساکنان اصلی و اصیل بحرین، تعداد سنی‌ها را افزایش می‌دهد. چرا که میزان عددی جمعیت نقش مهمی در افزایش تعداد هواداران نظام در مقابل مخالفان در شرایط حساس درگیری و برگزاری همه‌پرسی دارد. نظام توانسته است با تعمیق ترس واهمه در میان اهل سنت از تلاش شیعیان برای سیطره بر حکومت و انزوای انها، عملاً ارتباط بین اکثر سنی ها و شیعه را قطع نماید.

با توجه به آنچه گفته شد می توان نتیجه گرفت که انقلاب بحرین با تنوعی از متغیرهای چالش‌زا مواجه است که به دلیل دیدگاه های بعضا متفاوت نمی توانند بر سر راه‌‌حل مشخص و قابل اتکا به اجماع برسند، امری که موجب فرسایشی شدن روند انقلاب و دورماندن آن از پیروزی قطعی شده است. استمرار این وضعیت در حالی مطلوب آل خلیفه است که با ایجاد محدودیت‌هایی برای انقلابیون بحرینی به ویژه شیعیان آنها را با شرایط سخت امنیتی و اقتصادی مواجه کرده است.


نگارنده : fatehan1 در 1393/11/25 8:35:4


نظرات :