نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
ستاره شمال
«ستاره شمال» داستانی است پیچیده در عشق‌ها، دربه دری‌ها، تحصیل، مبارزات و شکنجه‌های مردی انقلابی و جسور، شهید محمدعلی اندرزگو .  ناهید سلمانی، نقطه آغازی دور از ذهن و خواندنی برای داستانش انتخاب می‌کند؛ مجلس خواستگاری سیدعلی که آن روز‌ها تازه در جلسات هیات موتلفه اسلامی شرکت می‌کرد. «ستاره شمال» کتابی است که عشق و جنگ را در مجاورت هم و‌ گاه پیچیده در یکدیگر روایت می‌کند.  
معرفی کتاب
نویسنده، در بازگویی این مبارزات و تعقیب همیشگی قهرمان توسط ساواک، نثری ساده و روان و شیوه روایتی خواندنی انتخاب می‌کند. شیوه‌ای که در آن زندگی روزمره و توصیف‌های زیبا از روابط آدم‌ها در کنار فعالیت‌ها و مبارزات سیدعلی به طور موازی قرار می‌گیرد. داستان از روایت زندگی زن‌ها (مادر، خواهر و همسر) در غیاب سیدعلی غافل نمی‌ماند، بخشی که کتاب را از فضای خشک و مردانه مبارزات مسلح به واقعیت‌های قابل لمس زندگی پیوند می‌دهد و در عین حال بستری برای شناخت وجه دیگری از شخصیت قهرمان اصلی فراهم می‌آورد.

سفر و «ستاره شمال» داستان سفر‌ها و مبارزات اوست و نقش مهم‌ او در وارد کردن اسلحه به ایران و مبارزه با رژیم پهلوی.کتاب «ستاره شمال» از مجموعه مفاخر ملی و مذهبی است که سلیمانی در آن زندگی شهید اندرزگو را با زبان داستان بازگو کرده است. نویسنده در این کتاب از منابعی چون: کتاب «تاریخ سیاسی معاصر سید جلال الدین مدنی»، روزنامه جمهوری اسلامی٬ مجله شاهد و منابع دیگر بهره برده است.

 

زندگی شهید اندرزگو از زمان مبارزات وی تا لحظه شهادت در این کتاب جمع و جور به رشته تحریر درآورده است٬ همچنین در انتهای کتاب نیز بیوگرافی از یاران و همرزمان شهید نیز گنجانده است.

 

سیدعلی اندرزگو سال 1318 در یکی از مناطق جنوبی تهران دیده به جهان گشود وی در ادامه به تحصیل دروس حوزه علمیه پرداخت و توسط برادرش به هیاتی معرفی شد که متأثر از حرکت فداییان اسلام بودند. به این ترتیب، سیدعلی اندرزگو مبارزه با رژیم پهلوی را آغاز کرد. اندرزگو در جریان قیام 15 خرداد 1342 نقش مهمی در حرکت و تظاهرات مردم داشت. پس از واقعه 15 خرداد، دستگیر و به شدت شکنجه‌ شد.اندرزگو مدتی به عراق رفت و در کنار حضرت امام خمینی(ره) به مبارزه ادامه داد. وقتی ایران بازگشت، فعال‌تر از گذشته به فعالیت‌های انقلابی پرداخت. سرانجام وی در تاریخ دوم شهریور 1357 در خیابانی محاصره شده٬ در همان جا به درجه رفیع شهادت نائل شد.

 نگارنده : fatehan1 در 1392/9/10 14:53:55


نظرات :