نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
نامه‌ سفید
"نامه‌ سفید" نوشته سید هاشم حسینی، داستان بلندی از حوادث اجتماعی جامعه ایران در دوران هشت سال دفاع مقدس است. این کتاب نگاهی به مسائل پشت جبهه دارد و با مسائل اجتماعی و فرهنگی آن دوره در هم آمیخته است. شخصیت اصلی داستان زنی ۴۰ ساله است که بر حسب اتفاق به بهشت زهرا می‌رود و با مرور خاطرات سال‌های جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، داستان را از زمان حال به گذشته پیوند می‌دهد.


معرفی کتاب

در این اثر مسائل اجتماعی و فرهنگی دهه ۱۳۶۰ در کنار اعتقادات رزمندگان برای حضور در جبهه در مقابل خانواده‌ها و همسرانی که راضی به حضور آنان در جبهه نبودند به تصویر کشیده شده است.
چاپ اول این اثر در ۱۶۰ صفحه از سوی انتشارات سروش منتشر و در اختیار علاقمندان داستان‌های فارسی قرار گرفته است.


کتاب «نامه سفيد» داستاني بلند از حوادث اجتماعي جامعه ایران در دوران هشت سال دفاع‌مقدس به قلم سيد هاشم حسيني در بر دارد.

سيدهاشم حسيني درباره جديدترين كتابش‌ با موضوع دفاع‌مقدس اظهار كرد: چندي پيش نگارش كتابي را با عنوان «نامه سفید» به پايان رساندم. اين اثر نگاهي به مسايل پشت صحنه جنگ دارد كه با مسايل اجتماعي و فرهنگي آن دوره در هم آميخته است.

وي شخصيت اصلي داستان را زني 40 ساله معرفی كرد و گفت: شخصيت اصلي بر اساس يك اتفاق به قطعه شهداي بهشت‌زهرا مي‌رود و با مرور خاطرات سال‌هاي جنگ تحميلي عراق عليه ايران داستان را از زمان حال به گذشته پيوند مي‌دهد.

حسيني ادامه داد: در اين كتاب مسايل اجتماعي و فرهنگي دهه 1360 در كنار اعتقاد رزمندگان براي حضور در جبهه در مقابل خانواده‌ها و همسراني كه راضي به حضور آنان در جبهه نبودند به تصوير كشيده مي‌شود.

وي درباره انتخاب عنوان «نامه سفيد» براي كتابش گفت: «نامه سفيد» به آخرين نامه نامزد شخصيت اصلي داستان اشاره دارد كه پس از قطع رابطه او با همسر آینده‌ نوشته شده است. این كتاب در 120 صفحه نوشته شده و آن را براي چاپ به انتشارات سروش سپرده‌ام.

حسيني درباره انتخاب يك زن به عنوان شخصيت اصلي داستانش افزود: در بيشتر داستان‌هاي هشت سال دفاع‌مقدس مسايل جبهه و زندگي رزمندگان در اولويت است و كمتر به مسايل پشت صحنه ‌پرداخته مي‌شود اما من بيشتر به مسايل خانوادگي دقت دارم و بعد اجتماعي را در پرداخت به مسايل قوي‌تر مي‌دانم به همين دليل براي به تصوير كشيدن تفكر و اعتقادات مختلف در دوره جنگ «نامه سفيد» را با منظر زندگي يك زن به تصوير كشيدم.

وي ادامه داد: براي نگارش داستان بلند دفاع‌مقدس زمينه‌هاي بيشتري وجود دارد زيرا بيشتر نويسندگان اين حوزه رزمندگاني‌اند كه  حوادث آن دوره را از نزديك لمس كرده‌اند. البته در زمينه داستان بلند انقلاب هم بعد از برپايي جشنواره داستان انقلاب حركت‌هاي خوبي انجام شده است.


نگارنده : fatehan1 در 1392/9/23 11:28:45


نظرات :