نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
حلزون‌های خانه به دوش
این کتاب شامل تمام مقاله‌های شهید آوینی در فاصله سال‌های 1368 تا 1370 می‌شود که به رابطه جریان روشنفکری با انقلاب اسلامی در حوزه فرهنگ، هنر و مطبوعات پرداخته است.


معرفی کتاب
«حلزون‌های خانه به دوش» مجموعه مقاله‌های شهید سید مرتضی آوینی درباره «جریان روشنفکری و انقلاب اسلامی» است.
کدام عرفان؟، روشنفکران و معاصر بودن، انقلاب اسلامی و اتوپیای غرب‌زدگان، از مایکل جکسون تا شهرنوش پارسی‌پور، ژورنالیسم حرفه‌ای و حلزون‌هایی خانه‌ به دوش، عنوان برخی  مقاله‌های آمده در این کتابند. «حلزون‌های خانه به دوش» در پایان شامل ماخذ، کتابنامه، آیات و روایات، تعابیر، اصطلاحات، مکاتب و ... و اعلام نیز هست.

کتاب "حلزون های خانه به دوش" دارای مقالات متعددی به قلم شهید سیدمرتضی آوینی است که همه با مضمونی مشترک در جهت روشنگری در فضای جامعه انقلابی و در معارضه با جریان روشنفکری و به اصطلاح دگراندیش در حوزه فرهنگ و هنر و مطبوعات به تحریر درآمده است. این جریان که با وابستگی فکری به غرب در جهت مطلوب آنها حرکت می­کند با قلم انتقادی شهید آوینی به چالش کشیده می­شود.

 مقالات حاضر در سال­های 68 و 69 و در شرایطی که هنوز بطن جامعه درگیر مسائل روشنفکری نشده بود با تیزبینی شهید آوینی و در قالب نقد فضای به ظاهر متمدن و روشنفکری که بر هنر، ذهن و قلم بعضی حاکم بود نوشته شده و نخست در ماهنامه سوره به چاپ رسیده­اند. فضای امروز جامعه بی­ تردید بیش از پیش درگیر این مسائل است و به همین دلیل مطالعه این کتاب به نسل جوان توصیه می­شود.


در بخشی از مقاله‌ای با عنوان «ژورنالیسم حرفه‌ای» این کتاب می‌خوانیم:

«شعار "برخورد باز و آزاد" را ظاهرا ژورنالیست‌های حرفه‌ای می‌دهند، اما وقتی خرشان از پل گذشت این‌ طرفی‌ها را دیگر به بازی نمی‌گیرند و حتی مطالب مجله را تا چند شماره آماده نگه می‌دارند تا در برابر پرسش‌ها نیز جواب داشته باشند. دموکراسی شعار آزادی می‌دهد اما در عمل، با نهان‌روشی و سیستم‌های کاملا مخفیِ جاسوسی و شبکه‌های گسترده تبلیغاتی اجازه نمی‌دهد که احد‌الناسی آزادانه بیندیشد و آزادانه عمل کند...»
«حلزون‌های خانه به دوش» را انتشارات واحه با شمارگان دو هزار نسخه، در قطع رقعی، 167 صفحه و به بهای 64‌هزار ریال روانه بازار نشر کرده است.


مشخصات کتاب
 حلزونهای خانه به دوش
۶۴,۰۰۰ ريال
پديد آورنده : مرتضي آويني
انتشارات : نشر واحه
تعداد صفحات: 168
وزن: 220 gنگارنده : fatehan1 در 1392/10/7 11:49:12


نظرات :