نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
چه کسی قشقره ها را می کشد
کتاب «چه کسی قشقره ها را می کشد؟» شرحی است از خاطرات آزاده جانباز سورن هاکوپیان از آخرین سالهای جنگ ایران و عراق و اسارت در دست دشمن است.حجت شاه محمدی خاطرات این رزمنده ی ارمنی را در قالب یک کتاب 340 صفحه ای تدوین کرده است.معرفی کتاب:


این کتاب خواندنی داستان ناگفته رزمنده‌های ارمنی در جنگ تحمیلی است و نویسنده برای نوشتن از سال‌ها مبارزه هموطنان ارمنی کشورمان، سراغ زندگی سورن هاکوپیان رفته است.
«چه کسی قشقره ها را می کشد؟» نوشته حجت شاه محمدی، شرحی است از خاطرات آزاده جانباز سورن هاکوپیان از آخرین سالهای جنگ ایران و عراق و اسارت در دست دشمن است. کتاب «چه کسی قشقره ها را می کشد؟» داستان ناگفته رزمنده های ارمنی است. نویسنده برای نوشتن از سالها مبارزه هموطنان ارمنی کشورمان در جنگ ایران و عراق سراغ زندگی سورن هاکوپیان رفته است. سورن همزمان با فروکش کردن آتش جنگ، اسیر شد و 26 ماه در اردوگاه بعقوبه سخت ترین شکنجه ها را تاب آورد. در طول این 26 ماه پا به پای همرزم های مسلمانش ایستاد و در برابر اصرار نظامیان عراقی برای پناهنده شدنش سر خم نکرد. درست است که ارمنی بود اما حاضر بود برای فریاد زدن ِ شعار « خمینی مرد است» جان خود را بدهد.

این کتاب، خاطرات حضور و همچنین چهار سال اسارت «سورِن هاکوپیان» آزاده ارمنی در اردوگاههای عراق در دوران دفاع مقدس است که مطالب آن با استفاده از اسناد و مدارک آرشیوی و مصاحبه با این آزاده و همسرش گردآوری و تدوین شده است. حضور هاکوپیان در دوران دفاع مقدس، اسارت ها و تحمل سالها شکنجه متجاوزان عراقی، اثبات کننده شخصیت محکم و استوار این شخصیت است که نشان داد دفاع از میهن رنگ، نژاد و مذهب نمی شناسد. وی علاقه و ارادت فراوانی به حضرت امام خمینی (ره) داشته و حتی در زیر شکنجه های طاقت فرسا نیز از گفتن این موضوع دریغ نکرده است.

شاه‌محمدی درباره کتاب گفته است:«با وجود حضور اقلیت‌های مذهبی در دوران دفاع‌مقدس به ویژه در عملیات آزادسازی خرمشهر، متاسفانه کتاب‌های اندکی در این باره منتشر شده ‌است. نباید خدمات و ایثار‌ اقلیت‌های مذهبی را در این دوران فراموش کرد و امیدوارم کتاب حاضر آخرین کتاب در این حوزه نباشد.»

چكيده كتاب:

وقتی هزار و هفتصد نفر پشت سر حاجی صف بستند تا دور از چشم عراقی¬ها نماز جماعت بخوانند، هاج و واج مانده¬بود. چگونه می¬توانست در جمع مسلمانان کوس جدایی بزند و به ارمنی راز و نیاز کند؟ نمی¬توانست بیکار بنشیند. به پیشنهاد امام جماعت اردوگاه اسرا، سورن هاکوپیان رزمنده¬ی مسیحی مأمور شد از پنجره¬ی کوچکِ سوله حرکات مأمورهای عراقی را دید بزند. همیشه دوست داشت مسلمانان او را یکی از خودشان بدانند و آن روز به آرزوی خودش رسید.
کتاب «چه کسی قشقره ها را می کشد؟» داستان ناگفته ی رزمنده های ارمنی است. نویسنده برای نوشتن از سالها مبارزه ی هموطنان ارمنی کشورمان در جنگ ایران و عراق سراغ زندگی سورن هاکوپیان رفته است. سورن همزمان با فروکش کردن آتش جنگ، اسیر شد و 26 ماه در اردوگاه بعقوبه سخت ترین شکنجه ها را تاب آورد. در طول این 26 ماه پا به پای همرزم های مسلمانش ایستاد و در برابر اصرار نظامیان عراقی برای پناهنده شدنش سر خم نکرد. درست است که ارمنی بود اما حاضر بود برای فریاد زدن ِ شعار « خمینی مرد است» جان خود را بدهد.
یکی از امتیازات این اثر توانایی خارق العاده¬ی نویسنده در صحنه سازی وقایعی است که سالها از رخ دادنِ آنها می¬گذرد. او چنان با جزئیات به خاطرات سورن هاکوپیان پرداخته که انگار یکی از دوستان صمیمی این رزمنده بوده و گوشه گوشه¬ی اسارت و ایستادگی او را زندگی کرده¬است.

گزيده متن:

نمی دانم آن بغض کهنه، از چه موقعی درون من خفته بود. ناگهان سرباز کرد:« شما فقط به فکر خودتون هستید. هیچ فکر کردید منِ ارمنیِ مسیحی، کجای تاریخ این سرزمین قرار دارم؟ حتی تو همین یه ذره جا، من رو عقب می زنید مبادا چیزی از اصل بیفته. تو و امثال تو تا به حال متوجه شدید موقع عزاداری و سینه زدن¬هاتون، حق من رو ضایع می¬کنید؟ من تنها می¬مونم. این ظلمه. اگه با شما باشم و سینه بزنم، پسم می¬زنید و مسخرم می¬کنید. وقتی هم می¬خوام با خودم باشم و به اصلم برسم، تیغ می¬زنید که نجسم.»
(صفحه 205)


مشخصات کتاب

چه کسی قشقره ها را می کشد – چاپ اول،1390

(خاطرات آزاده ی جانباز سورن هاکوپیان)

ناشر: سوره ی مهر

نویسنده: حجت شاه محمدی

تعداد صفحات: 352صفحه

قیمت:6500 تومان
نگارنده : fatehan1 در 1392/10/9 11:32:16


نظرات :