نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
جنگ پا برهنه
کتاب «جنگ پا برهنه» نوشته رحیم مخدومی شامل ۲۴ خاطره راوی از مقاطع مختلف جنگ و از جمله عملیات‌های والفجر ۸ و کربلای ۵ است که با محوریت بیان دشواری‌های زندگی رزمندگان در دوران دفاع مقدس بیان شده است.معرفی کتاب:


شاید معروف‌ترین اثر مخدومی که می‌توان آن‌ را به نوعی هم داستان بلندگفت و هم سفرنامه‌ای به مناطق جنگی (چرا که به زبان اول شخص بیان شده است) «جنگ پابرهنه» باشد. در این اثر، مخدومی هر از گاهی با توصیفات خود، خواننده را شیفتة حال و هوای جبهه‌ها می‌کند و از سیر داستان خارج و به توصیف پیرامون خود می‌پردازد. این در حالی است که نه تنها رشتة کلام از دست نمی‌رود، بلکه برای نسل جوانی که با فضای جنگ آشنا نیست، بیشتر جذاب است.
مخدومی در فصل سوم کتاب، محیط آلودة شهر را از دید رزمنده‌ای که تازه از خط برگشته، طوری توصیف می‌کند که انسان از اینکه در چنین فضایی زندگی کرده، احساس خسران می‌کند.
كتاب« جنگ پا برهنه » شامل 25 فصل با عناوين: صحابي پا برهنه , نيايش , يك مؤمن – يك گردان , ابوطياره , من براي ديگران , پا برهنه ها , جمال خورشيد , منبر , اين روزها , عقربها , شام آخر و ... می باشد.

گزيده متن:

ناگهان يكي دوان دوان مي آيد و مي گويد دويست تاعراقي از پل عبور كردند، الان محاصره مان مي كنند، تصميم گيري در يك گردان بدون فرمانده مشكل است. ولي بايد چاره اي انديشيد. شجاعانه ترين فكري كه به نظر مي رسد اين است: نيروهايمان از حوالي پل كنار بكشند و با مهمات باقي مانده جلوي پيش روي عراقي ها را از رو برو بگيرند. عده اي كه كشته شوند مابقي پا به فرار مي گذارند. همه در فكر چاره اند كه ناگهان مجتبي طاهرخاني ديوارش را برمي دارد و به طرف پل مي رود.

نظرات ديگران در مورد كتاب:
مقام معظم رهبری در تقریظی بر کتاب جنگ پا برهنه می نویسند: « این انعکاسی از رنج های مردم پا برهنه است که به خصوص در مقایسه با فداکاری همین مردم،بسی جانکاه و تلخ و ناپذیرفتنی می نماید...و وقتی روح لطیف و حساسی منظره این هر دو را به چشم دیده،بلکه با آن زیسته باشد،با زبانی به همان تلخی آن را روایت می کند و البته توسن خیال اهل هنر همیشه و در همه میدان ها از واقعیت پیشی می گیرد. در روایت های دیگر از همین جبهه و همان خط و در مقابله با همان دشمن، چیزی از همه برجسته تر است و شیرین تر،و آن تواضع و چندان ندیدن کار خود در مقابل کار دیگرانی که آنان نیز در جبهه هایی دیگر اما باز در برابر همان دشمن و به عشق همان خدا،تلاشی کرده و عرقی ریخته اند،اگرچه خطر در همه میدان ها یکسان نیست و همه کسانی را که فیض آن جبهه را نبرده اند،اهل دنیا و دلبسته به تعلقات آن ندانستن، و زحمت و مرارتی را که خود برای خدا برده اند بر سر دیگران خرد نکردن و این صفات پاکان و پارسایان است.»


مقام معظم رهبری در تقریظی بر کتاب نوشته است:
«این انعکاسی از رنج‌های مردم پا برهنه است که به خصوص در مقایسه با فداکاری همین مردم، بسی جانکاه و تلخ و ناپذیرفتنی می‌نماید... و وقتی روح لطیف و حساسی منظره این هر دو را به چشم دیده، بلکه با آن زیسته باشد، با زبانی به‌‌ همان تلخی آن را روایت می‌کند و البته توسن خیال اهل هنر همیشه و در همه میدان‌ها از واقعیت پیشی می‌گیرد. در روایت‌های دیگر از همین جبهه و‌‌ همان خط و در مقابله با‌‌ همان دشمن، چیزی از همه برجسته‌تر است و شیرین‌تر، و آن تواضع و چندان ندیدن کار خود در مقابل کار دیگرانی که آنان نیز در جبهه‌هایی دیگر اما باز در برابر‌‌ همان دشمن و به عشق‌‌ همان خدا، تلاشی کرده و عرقی ریخته‌اند، اگرچه خطر در همه میدان‌ها یکسان نیست و همه کسانی را که فیض آن جبهه را نبرده‌اند، اهل دنیا و دلبسته به تعلقات آن ندانستن، و زحمت و مرارتی را که خود برای خدا برده‌اند بر سر دیگران خرد نکردن و این صفات پاکان و پارسایان است. این خصوصیت در این نوشته که از جهات بسیار: زبان، تصویر، پردازش و به خصوص استفاده خوب از آیات قرآن، خیلی خوب است، به چشم نمی‌خورد و افسوس دیگر آنکه فرق است میان اینکه کسی از بسته شدن دروازه جهاد و شهادت غمگین شود و حسرت بخورد اما با این حال از عمل به وظیفه‌ای که مصلحت اسلام و مسلمین بر دوش همه نهاده، خرسند باشد و اینکه کسی اصل را بر تشخیص خود نهاده و قبول ختم جنگ را خیانت و کار شیطان و توطئه دشمن بداند و حتی به اشاره‌ای، امام و خاصان او را هم مستثنی نکند، در این کتاب شق اول دیده نمی‌‌شود.» 


مشخصات کتاب

نويسنده: رحیم مخدومی

تعداد صفحات: 156
قيمت: 2100 تومان

شابک: 2-194-506-964-978
قطع: رقعی

نوبت چاپ: یازدهم 1387
شمارگان: 2500نگارنده : fatehan1 در 1392/10/25 11:34:29


نظرات :