نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
و هنوز رمضان
موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، جدیدترین کتاب خود با عنوان «و هنوز رمضان» تألیف سرتیپ2 ستاد «نبی حبیبی» را روانه بازار نشر کرده است.این کتاب به جریان عملیات رمضان در جنگ تحمیلی می‌پردازد. تاریخ شروع این عملیات 4 تیرماه 1361و مصادف با ماه مبارک رمضان بود و در منطقه شرق اروند رود اتفاق می‌افتاد. این عملیات نخستین پیشروی گسترده رزمندگان اسلام به خاک عراق بود و آخرین مرحله آن هم 8 مرداد اجراشد که شرح آن در «و هنوز رمضان» منتشر شده است. 
عمليات رمضان در 5 مرحله از تاريخ 61/4/22 آغاز شد. خط و محدوده­ی منطقه­ی عملياتي رمضان از كوشك در شمال آغاز مي‌شد و تا رودخانه­ی اروند در جنوب ادامه داشت. از آنجا كه در منطقه­ی شرق اروند عقبه­ی دشمن فقط متكي به چهار پل در نشوه و تنومه بود، پيش‌بيني‌ مي‌شد، كه در صورت سرعت عمل و غافلگيري توأم با پيشروي مناسب، نيروهاي زيادي از دشمن به اسارت درآيند و در عمل چيزي نظير شكستن حصر آبادان (عمليات ثامن‌الائمه) تكرار شود. عمليات رمضان اولين هجوم گسترده­ی رزمندگان اسلام به خاک عراق بود.

مرداد ماه سال 1361، تحت‌الشعاع ادامه‌ي عمليات رمضان قرار داشت. عمليات رمضان که از 22 تيرماه اين سال شروع شده بود، تا مرداد ماه ادامه پيدا کرد. ارتش متجاوز بعث عراق با بهره‌گيري از وجود مستشاران اسرائيلي، مبادرت به احداث مواضع مثلثي شکل در عمق منطقه‌ي عملياتي رمضان(کربلاي4) نموده و به‌ويژه در جلوي اين مواضع، از موانع پيچيده و با عرض زياد استفاده کرده بود و در نتيجه رزمندگان جان­برکف و ايثارگر ايران اسلامي با انهدام نيروهاي عراقي وقتي به اين مواضع مي‌رسيدند، اجباراً عقب‌نشيني مي‌کردند.

لذا در طول اجراي عمليات رمضان اصل بر انهدام نيروهاي عراقي قرار گرفت. در عمليات رمضان، تعدادي از يگان‌هاي عمده‌ي ارتش بعث عراق به‌طورکلي منهدم شدند و به تعدادي از يگان‌هاي عراقي نيز تلفات و ضايعات قابل توجهي وارد آمد. عراق که قبل از شروع عمليات رمضان با عقب‌نشيني در جبهه‌هاي غرب کشور مقداري از اراضي متصرفي خود را در داخل خاک مقدس ايران اسلامي تخليه کرده و مواضع خود را اکثراً در داخل مرزهاي جمهوري اسلامي ايران در ارتفاعات سرکوب آرايش داده بود، براي مقابله با رزم‌آوران غيور ما مجبور شد تعدادي از يگان‌هاي عمده‌ي خود را از غرب به منطقه‌ي عملياتي رمضان در جنوب جابه‌جا نمايد.

حمايت‌هاي بي‌دريغ غرب و شرق از رژيم بعثي عراق و پشتيباني مالي کشورهاي مرتجع منطقه و برخي کشورهاي عربي از عراق باعث گرديد اولاً ارتش بعثي عراق در حداقل زمان،يگان‌هاي آسيب‌ديده‌ي خود را بازسازي و تجديد سازمان نمايد؛ ثانياً با ايجاد مواضع مصنوعي با عمق بسيار زياد در جلوي مواضع پدافندي خود، تلاش نمايد يگان‌هاي خود را در مقابل هجوم بي‌امان رزمندگان جان­برکف ايران اسلامي در امان نگه‌ دارد.

آخرين مرحله از عمليات رمضان در8 مرداد ماه اجرا شد كه شرح آن در اين كتاب به رشته‌ي تحرير درآمده است. عمليات رمضان با دستاوردهاي زيادي ازجمله به اسارت درآوردن 417 تن از افراد ارتش بعثي عراق به دست رزمندگان ايران،انهدام تعداد قابل توجهي از لشكرها و تيپ‌هاي مستقل دشمن و تصرف چندين کيلومتر از خاک عراق به دست پرتوان رزمندگان ما در 25 مرداد ماه به پايان رسيد.

در اين ماه ضدانقلاب وابسته به شرق و غرب نيز كماكان در منطقه‌ي شمال‌غرب کشور به فعاليت‌هاي مذبوحانه‌ي خود ادامه مي‌داد و علاوه بر اينکه تعدادي از يگان‌هاي عمده‌ي ارتش ، ژاندارمري و سپاه پاسداران را در منطقه‌ي شمال‌غرب درگير کرده بود، با اجراي عمليات‌هاي چريکي تلفاتي را نيز به نيروهاي مسلح وارد مي‌نمود.

مركز اسناد انقلاب اسلامي در راستاي ثبت و ضبط تاريخ انقلاب اسلامي و پاسداشت رشادت‌هاي رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس اقدام به انتشار اين اثر كرده است، كه اميد است مورد اقبال و توجه خوانندگان و علاقه­مندان دفاع مقدس و مطالعات انقلاب اسلامي قرار گيرد.نگارنده : admin در 1392/12/7 11:45:5


نظرات :