نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
حمله هوايي به الوليد [H3]
حملهٔ هوایی الولید نوشتهٔ سرتیپ خلبان احمد مهرنیا است،که به تشریح این عملیات می پردازد در این کتاب ضمن مصاحبه با ۸۰ نفر از خلبانان نیروی هوایی که در این عملیات شرکت داشتند و گفتگو با سایر پرسنل از جمله سیستم رادار و نیروهای پشتیبانی و… و همچنین مدارک دیگری از بازتاب‌های جهانی این عملیات در این کتاب آورده شده است.حماسهٔ حملهٔ هوایی به پایگاه الولید در کتابی روایت شد. حملهٔ هوایی الولید نوشتهٔ سرتیپ خلبان احمد مهرنیا است. نویسنده با ذکر عنوان اولین کتاب دربارهٔ نیروی هوایی برای اثرش گفته است: البته از روی این عملیات چند داستان و حتی یک فیلم سینمایی ساخته شد که هیچ کدام اصل ماجرا را بیان نمی‌کنند و بیشتر روایت داستانی عملیات است ولی در این کتاب ضمن مصاحبه با ۸۰ نفر از خلبانان نیروی هوایی که در این عملیات شرکت داشتند و گفتگو با سایر پرسنل از جمله سیستم رادار و نیروهای پشتیبانی و… و همچنین مدارک دیگری از بازتاب‌های جهانی این عملیات در این کتاب آورده شده است.
مهرنیا با بیان این‌که در حال نگارش کتابی دیگر بوده است و یک اتفاق او را به نوشتن حملهٔ هوایی الولید وادار کرده گفت: در سال ۸۶ کتابی توسط معظم گودرزی نوشته شد که واقعا جفا به عملیات حمله به الولید بود و احساس کردم که این کتاب عملیات را خراب کرده و برای همین نوشتن دربارهٔ عملیات ۱۴۰ فروندی را کنار گذاشتم و به این عملیات پرداختم و در مدت ۲۸ ماه این کتاب نوشته شد.

پديد آورنده : احمد مهرنیا
انتشارات : سوره مهر


درباره عمليات بزرگ H3


حمله هوایی به پایگاه نظامی الولید:
عملیات اچ 3 یکی از بزرگترین عملیاتهای هوایی دنیاست که به نام فانتومها ثبت شده است. فانتومهای ایرانی طی یک عملیات پیچیده و تحسین برانگیز در 4 آوریل 1981 (فروردین 1360) پایگاه هوایی الولید در مجموعه اچ 3 واقع در غرب عراق، در نزدیکی مرز این کشور با اردن را بکلی نابود کردند. در مجموع بیش از 48 هواپیمای عراقی که بیشتر آنها بمب افکنهای روسی (میگ 23، سوخو 20، تییو 16، تییو 22) بودند در این عملیات از بین رفتند. حمله به اچ 3 از لحاظ فنی یکی از پیچیده ترین عملیاتهای هوایی جهان بشمار می رود و از نظر دستاوردهای نظامی نیز با توجه به نابودی کامل 48 هواپیمای دشمن در رده بزرگترین و موفقترین عملیاتهای نظامی جهان قرار می گیرد. این عملیات در 1981 یعنی زمانی که نیروی هوایی ایران از برتری بی چون و چرایی بر نیروی هوایی عراق برخوردار بود به انجام رسید.


نگارنده : fatehan1 در 1392/12/10 11:59:17


نظرات :