نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
خانه‌ام همين جاست
كتاب خانه‌ام همين ‌جاست، خاطرات افسانه قاضي‌زاده است كه حاصل سه ماه مصاحبه خانم گلستان جعفريان با خانم قاضي‌زاده است. او ساکن خرمشهر است و تمام دیده ها و خاطرات خود را از جنگ و اتفاقات آن باز گو می کند.
معرفی کتاب:

كتاب خانه‌ام همين ‌جاست، خاطرات افسانه قاضي‌زاده است كه حاصل سه ماه مصاحبه خانم گلستان جعفريان با خانم قاضي‌زاده است.
وقتي در اولين روزهاي پاييز سال 1359 هواپيماهاي عراقي بمب‌هاي خود را روي خانه‌ها و كوچه‌ها و خيابان‌هاي خرمشهر ريختند، افسانه هجده سال بيشتر نداشت. او بدون لحظه‌اي تأمل به كوچه‌ها و خيابان‌هاي بمباران‌شده مي‌شتابد و وقتي به خود مي‌آيد مي‌بيند كه در دل جنگ فرو رفته است. او در اين كتاب آنچه كه ديده و آنچه كشيده را پيش روي خواننده مي‌گشايد.
اين كتاب در هفت فصل تدوين شده است. در اوايل كتاب از دوران انقلاب و پخش اعلاميه مي‌گويد و سپس به شروع جنگ مي‌پردازد. به محض شروع جنگ، به بيمارستان مصدق خرم‌آباد مي‌رود و از آنجا به قبرستان جنت‌آباد رفته و مشغول غسل و كفن شهيدان مي‌شود. در آنجا با صحنه‌هاي دردناكي مواجه مي‌شود كه تا به حال نه ديده و نه شنيده، پس به مسجد مي‌رود و مشغول تداركات مي‌شود و مدتي را هم در بيمارستان در اتاق عمل مشغول به خدمت مي‌شود.
در بيست‌سالگي با يك جانباز ازدواج مي‌كند و زندگي ساده و صميمانه‌اي را شروع مي‌كند. خانم قاضي‌زاده در اين كتاب از خاطرات دوران جنگ مي‌گويد، از مجروح‌ها، كشته‌ها و شهيدان، زنان و مردان و كودكان بي‌پناه. از وضع بهداشت و تعزيه و اسكان مي‌گويد.
از خاطراتش با دوستاني مثل زهرا حسيني، شهناز وطن‌خواه، فوزيه وطن‌ها مي‌گويد و از زندگي‌ ساده و صميمانه با همسرش و از فرزندانش.

گزيده متن
من و سيد هر دو توي اين عالم سير مي‌كرديم. زندگي‌مان با انقلاب و جنگ آميخته بود و درك اين موضوع براي بقيه سخت بود. شب بله‌برون سيد مي‌گفت: «من عروسي نمي‌گيرم، كسي را هم دعوت نمي‌كنم،‌حتي خواهرم را، همه چيز بايد ساده باشد.»


مشخصات

مصاحبه‌كننده: گلستان جعفريان

تعداد صفحات: 110 قيمت: 1100 تومان

شابک: 8 ـ 361 ـ 506 ـ 964 ـ 978 قطع: رقعی

نوبت چاپ: اول 1386 شمارگان: 2200نگارنده : fatehan1 در 1392/12/21 12:8:6


نظرات :