نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
بوسه بر میله های قفس
کتاب «بوسه بر میله های قفس» به قلم کرامت یزدانی  (اشک)، نویسنده آزاده و جانباز شیرازی، نگارش شده است.این کتاب داستان یک اسیر  سیزده ساله ایرانی در سلولهای مخوف بغداد در زمان جنگ تحمیلی را به تصویر می کشد.کرامت رزمنده ای بود که در آستانه سیزدهمین بهار زندگی اش در جبهه حضور یافت و در عملیات بدر در گردان حضرت امام حسن(ع) شرکت نمود . وپس از نبردی دلاورانه با تنی مجروح به اسارت درآمد و هفت سال در پشت میله های جور و ستم بعثی ها زجر کشید و سرانجام با تسلیم صدام و پذیرش قرارداد الجزایر همراه با دیگر آزادگان سرافراز به میهن  بازگشت.

وی پس از ادامه تحصیل و ازدواج در شهر گل و بلبل شیراز مسکن گزید ولی رابطه او با یاران آسمانی اش و شیرمردان نبرد از تیپ الغدیر پیوندی ناگسستنی است.

کتاب «بوسه بر میله های قفس» توسط انتشارات پیام آزادگان در در ۱۲۱ صفحه و به صورت مصور منتشر شده است که نویسنده در بخشی از آن ماجرای غمناک همرزمش را چنین توصیف می کنند: «یکی از دوستان که سالیانی در یک مکتب فکری هم کلاس بوده ایم و روزگاری را باقهرو آشتی و مملوء از خاطارتی زیبا سپری کرده ایم، بر اثر ضربه های متوالی، سرخی خونش، خاکستری سیمان ها کف اتاق را رنگین کرده و در همان حالت سجود به دنبال خورشید، پرواز می کند و اخرین سجده او در غربت تاریخ ثبت می شود...»

کرامت یزدانی با بیان این‌که «تلاش کرده‌ام در این کتاب نمونه ای از زندگی سخت و دشوار آزادگان عزیز  در سال های اسارت را به نگارش در آورم » گفت: اسارت،سختی،شکنجه و روزهای سخت و مخوف گاهی اسرای مظلوم را مجبور می کرد تا لب پرتگاه شکست بروند ولی آنها همه آن چه که بر آنها می رفت را صبورانه تحمل می کردند و در برابر هجوم انواع شکنجه ها و افکار مخرب استقامت می ورزیدند و زندان را سکوی پرواز معنوی و فکری خود می نمودند.

وی اظهار کرد: هر چند که نوشته های این کتاب قطره ای کوچک از اقیانوس بزرگ اسارت آزادگان و ذره ای کوچک از ایثارگری های بزرگ مردان دوران دفاع مقدس می باشد،ولی باید نوشت تا لحظات دهشتناکی که بر این عزیزان گذشته است را برای نسل امروز و فردا به تصویر کشیم.
کتاب‌های «راهنمای جامع کتیبه‌های ساسانی» و «راهنمای آثار تاریخی بیستون» نیز به قلم این نویسنده در نوبت انتشار قرار دارند و برای چاپ به انتشارات تخت جمشید شیراز سپرده شده‌اند.

کتاب «بوسه بر میله های قفس» در شمارگان دو هزار نسخه و بهای 62 هزار ریال توسط انتشارات پیام آزادگان در اسفند ماه جاری  منتشر شده است. مؤلف در  بخشی از مقدمه این کتاب آورده است: دست به قلم می برم تا بنویسم. می نویسم تا از پیچِ پچ پچ های پیچک شده ذهنی و روحی عبور کنم.آزاد شوم تا به آزادگی رسم. درست مثل روزگاری نه چندان دور که برای رهایی ازمیله های  تن و روح، سلاح به دست،در پشت خاکریزها و پیچ های مرگ بر گُرده خاک دف می زدم تا رها شوم.اما اکنون،آمیخته با جوهر سرخ،باید از سیاهی مرداب های روح، از آمیختگی ها به رستگاری رسم.باید قلم بزنم بر پیکر خاموش کاغذ کاهی تلنبار شده بر کنج کنجله شده ذهن.

کرامت یزدانی (اشک)، شاعر، پژوهشگر و نویسنده متولد سال 135۰ و فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی‌ ارشد رشته فرهنگ و زبان‌های باستانی است. وی که فعالیت جدی‌اش در عرصه نویسندگی و شعر را از سال 1370 آغاز کرده است، در اسفند 1363 در عملیات بدر در سن سیزده سالگی به اسارت درآمد و پس از شش سال اسارت در شهریور 1369 به ایران بازگشت.

پیش‌ از این کتاب‌های «راهنمای سنگ‌ نبشته‌های ساسانی در استان فارس» ، «اماکن تاریخی- مذهبی فارس و گسترش گردشگری مذهبی»، «سنگ نبشته‌های داریوش بزرگ» ( به زبان انگلیسی) و مجموعه شعر «هزار خورشید گذشت»، " نامه هایی به دخترم فاطیما" و " مساجد تاریخی فارس" از وی منتشر شده‌اند.


نگارنده : fatehan1 در 1393/2/31 11:39:24


نظرات :