نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات شهید مهدی عراقی
مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی به مناسبت ۴ شهریورماه سالروز شهادت شهید مهدی عراقی کتاب «تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات»را به تألیف امین عزیزی و مجتبی سلطان احمدی منتشر کرده است.


محمد مهدی حاج ابراهیم عراقی در سال 1309 در تهران به دنیا آمد. وی از مسلمانان مبارز و متعهدی بود که در شهریور 1320 در کنار فداییان اسلام قرار گرفت و در همان سال‏ها به زندان افتاد و دو بار تبعید شد. وی همچنین در جریان نهضت ملی شدن نفت به رهبری آیت الله کاشانی نیز حضوری فعال داشت. او در سال 1344 به اتفاق فداییان اسلام در طرح اعدام انقلابی حسنعلی منصور نخست وزیر پهلوی، شرکت جست و محکوم به حبس ابد شد. عراقی، در ماه‏های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، پس از 13 سال از زندان آزاد شد و در خط انقلاب قرار گرفت.

وی سپس راهی فرانسه شد و پس از دیدار با امام، به همراه پرواز آن حضرت، به تهران آمد. از آن پس به ریاست زندان قصر منصوب شد. سرانجام او که همچون سربازی فداکار در خدمت امام بود از کینه منافقان در امان نماند و در 49 سالگی به همراه فرزندش حسام توسط گروهک فرقان به شهادت رسید و در جوار حضرت معصومه مدفون شد. امام خمینی(ره)در پیام شهادت ایشان فرمودند: «عراقی باید شهید می‏شد، مرگ در رختخواب برای او کوچک بود».

در قسمت‌هایی از مقدمه این کتاب آمده است:

انقلاب اسلامی محصول فرایندی است که با داشتن زمینه‌ها و پتانسیل موجود در توده‌ی مردم مسلمان ایران، از سال 1342 به رهبری حضرت امام خمینی(ره) آغاز شد و با تبعید ایشان، هدایت و پیشبرد این فکر برعهده‌ی تعداد دیگری از رهبران مذهبی و سیاسی قرار گرفت. از همان زمان تعدادی از رهبران مذهبی و سیاسی با توجه به زیرساخت‌های مبارزاتی و درس‌هایی که از قیام پانزده خرداد گرفته بودند، به تربیت کادرهایی برای مبارزات آینده براساس معیارهای اسلامی پرداختند که از آن جمله می‌توان به شهید مهدی عراقی اشاره کرد.

مهدی عراقی که با کوله‌باری از تجربه‌ی مبارزه در میان فدائیان اسلام، پس از فوت آیت‌الله بروجردی پشت سر امام (ره) قرار گرفت و در تمامی مقاطع سرنوشت‌ساز سال‌های 1342-1343ش و سالیان بعد، بدون لحظه‌ای تزلزل با پایمردی و ایمانی مثال‌زدنی تا برقراری نظام جمهوری اسلامی در این راه ایستادگی نمود، نمونه‌ای است از سربازان بی‌شمار امام خمینی(ره) که در راه برقراری حکومت اسلامی کوشیدند و سرانجام نهال نهضت امام را به درختی استوار تبدیل کردند.

این کتاب در 5 فصل تنظیم شده است، فصل اول به پیشینه و خاستگاه اجتماعی مهدی عراقی پرداخته،فصل دوم عراقی از فدائیان اسلام تا آغاز نهضت امام را بررسی نموده و فصل سوم تفصیل عراقی و آغاز نهضت امام خمینی می باشد و فصل چهارم ترور منصور و دوران زندان وی را مطرح کرده و در فصل پایانی از آزادی تا شهادت این شهید بزگوار مورد بررسی قرار گرفته است.

این کتاب در شمارگان 2000 نسخه و 384 صفحه و به قیمت 15.000 تومان در فرودین ماه 1392 روانه بازار نشر شده است.


نگارنده : fatehan1 در 1393/6/5 11:4:18


نظرات :