نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
راز آن ستاره
این کتاب مروری است بر سرگذشت شهید رضا چراغی که توسط گل علي بابايي نوشته شده و انتشارات  نشر صاعقه آن را به چاپ رسانده است.بیست و هشتم فروردین، سالروز شهادت سردار شهید رضا چراغی (1336 ـ 1362) است. وی در عملیات "مسلم بن عقیل" به عنوان فرمانده تیپ 27 محمد رسو ل الله(ص) شرکت داشت و در عملیات "والفجر مقدماتی" پس از این که تیپ به لشکر تبدیل شد، فرماندهی آن را بر عهده و لقب "شمشیر لشکر" گرفت.
رضا چراغی سال 1336 در تهران به دنیا آمد. وی همزمان با تحصیل در سال آخر دبیرستان به فعالیت در صحنه های انقلاب پرداخت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با شروع غائله کردستان توسط ضدانقلاب به مریوان رفت و مدتی جانشین فرمانده سپاه "دزلی" و زمانی نیز مسوول "محور مریوان" بود.

چراغی پس از شروع جنگ تحمیلی با تیپ 27 محمد رسول الله(ص) به جنوب اعزام شد و از اواسط سال 1360 تا اواخر تیرماه 1361 فرماندهی گردان حمزه را بر عهده داشت. با همین مسوولیت در دو عملیات "فتح المبین" و "بیت المقدس" شرکت کرد.

وی همچنین در عملیات "مسلم بن عقیل" به عنوان فرمانده تیپ 27 محمد رسو ل الله(ص) شرکت داشت و در عملیات "والفجر مقدماتی" پس از این که تیپ 27 به لشکر تبدیل شد، فرماندهی آن را بر عهده گرفت. در عملیات "والفجر مقدماتی"، به او لقب "شمشیر لشکر" را دادند.

سرانجام رضا چراغی در عملیات "والفجر 1" و در منطقه عمومی فکه به شهادت رسید.این کتاب مروری بر سرگذشت این شهید بزرگوار در دوران دفاع مقدس می باشد.

بخشی از این کتاب

در ارتفاع 143 فکـّه­ی شمالی، پاتک سنگینی را به مورد اجراء گذاشته بود. به هر مشقتی بود، خودم را به آنجا رساندم و در کمال تعجّب، دیدم رضا چراغی به همراه عبّاس کریمی و اکبر زجاجی در حال شلیک آرپی­جی، خمپاره­ی 60 و تیر اندازی به سمت انبوه نیروهای کماندویی دشمن هستند. حال و هوای عجیبی داشتند.  اصلاً نمی­شد تشخیص داد این یکی رضا چراغی؛ فرمانده لشکر27 است و آن یکی، عبّاس کریمی؛ مسؤول اطلاعات-عملیات همین لشکر. خودم را رساندم به حاج عبّاس کریمی و گفتم: برگردید عقب. عبّاس نگاهی به من انداخت و گفت: تو برو عقب، ما نمی­آییم. ببین حسین، حاج همّت همین یک دفعه از دستش در رفته و ما را فرستاده جلو، تو هم برو به حاجی بگو که ما نمی­آییم عقب …


نگارنده : fatehan1 در 1393/11/28 9:31:17


نظرات :