نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
یکی از این روزها به بلوغ رسیدم
 این کتاب در واقع یادداشت های روزانه محمود نجیمی در طول 2350 روز در جبهه است که حدود 800 تا 900 صفحه است و البته این کتاب تنها دربردارنده‌ی بخش هایی از خاطرات نجیمی است.

محمود نجیمی در این‌باره گفت: سال 1360 و در سن 13 سالگی وارد جبهه شوش دانیال شدم و در هر فرصت، تمام اتفاقات دفاع مقدس را با جزییات یادداشت می‌كردم که بعد برای اینکه اینکه خاطرات کامل شود تمام اسناد مربوط به آن عملیات ها و رویدادها را جمع آوری کردم و در پاورقی این کتاب آمده است.

این رزمنده درباره محتوای این کتاب اظهار داشت: در این كتاب به عملیات‌هایی مانند فتح‌المبین، بیت‌المقدس، رمضان، والفجر مقدماتی، بدر و والفجر 8 پرداخته شده است. البته این کتاب در مورد عملیات محرم کامل نیست و در واقع چكیده‌ای از آن عملیات به رشته‌ی تحریر درآمده است.

وی ادامه داد: در این کتاب به دلیل برخی مسائل هیچ اشاره ای به عملیات کربلای 4 نکردم چون آن زمان آوردن برخی مطالب امکان نداشت.

در این کتاب به دلیل برخی مسائل هیچ اشاره ای به عملیات کربلای 4 نکردم چون آن زمان آوردن برخی مطالب امکان نداشت

نجیمی افزود: البته قصد دارم همین کتاب را با تمام آن 800 صفحه خاطراتم به اضافه اسناد و مدارک این دوران در 10 جلد کتاب 170 تا 180 صفحه ای منتشر کنم که تاکنون 2 جلد از این کتاب ها آماده است و اسناد و مدارک آن را هم جمع کردم که قرار است با آقای سرهنگی صحبت کنم و در صورتی که آنها قبول کنند که از حجم خاطرات کم نشود آنها را در اختیار دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری می گذارم.

وی در مورد عنوان این مجموعه کتاب ها هم گفت: عنوانی که برای این مجموعه انتخاب کرده ام 2350 روز در جنگ است و دلیل انتخاب آن هم این است که من حدود 78 ماه یا 2350 روز سابقه جبهه دارم و در 16 عملیات که برخی از اینها در چند مرحله صورت گرفت، حضور داشته ام.

نجیمی درباره ویرستاری کتاب «یکی از این روزها به بلوغ رسیدم» هم گفت: مهدی عقابی این یادداشت‌ها و نوشته‌ها را تدوین و به زبان اول شخص ویرایش كرده است.

كتاب «یكی از این روزها به بلوغ رسیدم» تولید دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری است که در 305 صفحه،قطع رقعی و در تیراژ 2 هزار و 500 نسخه و با قیمت 4 هزار و 500 تومان توسط سوره مهر روانه بازار شد.معرفی کتاب:

کتاب یکی از این روزها به بلوغ رسیدم خاطرات محمود نجیمی است که مهدی عقابی آن را گردآوری و تدوین کرده است .

محمود نجیمی نوجوان بود که به جبهه رفت . در سال 1360 وقتی قرار بود که به کلاس اول راهنمایی برود ، خودش را پشت خاکریزها و سنگرها دید و ماند .

او در هفده عملیات کوچک و بزرگ شرکت کرد و بیش از پنج شش بار مجروح شد که هنوز آثار آن را بر تن و جان دارد . این کتاب دست نوشته های محمود نجیمی ا زخاطرات جنگش است که همان روزها در بحبوحه جنگ نوشته که بعدها با کمک یکی از دوستانش عباس محمدی ، نوشته ها کامل تر شد.

مهدی عقابی خاطرات نجیمی را در هفت فصل دسته بندی کرده است . فصل اول به جبهه شوش دانیال یم پردازد و در6 فصل بعدی خاطرات شش عملیات فتح المبین ، بیت المقدس ، رمضان ، محرم ، بدر و والفجر هشت آمده است .

گزیده متن :

صدای عراقی ها نزدیک شده بود . آنها تیراندازی کنان جلومی آمدند . سرم را آهسته بالا بردم ؛ به طرف من می آمدند و بین راه بچه ها را تیر خلاص می زدند. خیلی نزدیک شده بودند. با یک رگبارف چند نفرشان را به درک فرستادم . دوباره اطرافم را انفجار نارنجک و گلوله فرا گرفت . عراقی ها پی در پی آرپی جی و گلوله شلیک می کردند تا از کشته شدن من اطمینان پیدا کنند . باز آتش آنها قطع شد .دیگر احتمال زنده ماندن کسی را نمی دادند.

 

نگارنده : fatehan1 در 1392/5/12 12:58:50


نظرات :