نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
همپای صاعقه
این کتاب در مورد نحوه تشکیل و نقش سپاه (لشكر 27) محمد رسول‌الله (ص) به فرماندهی جاوید الاثر احمد متوسلیان در دو عمليات بزرگ فتح‌المبين و بيت‌المقدس که منجر به آزاد سازی خرمشهر شد و اعزام نيروها به لبنان و وقايع دی‌ ماه۱۳۶۰ تا ت‍ی‍ر ماه ۱۳۶۱ است .
نویسندگان كتاب كه خود از رزمندگان لشگر بیست و هفتم محمد رسول الله (ص) بوده و هستند بی آنكه خود به روایت ماجرا بپردازند، از زبان و بیان فرماندهان مفقود و شهید تیپ به روایتگری قصه‌ی جنگ پرداخته‌اند.
حسين بهزاد و گل علي بابايي در یك تلاش مشترك چهار ساله نخستین كتاب از مجموعه پژوهشی ـ تاریخی خود، با عنوان اصلی «حماسه 27»  را به بازشناسی دوران فرماندهی زنده‌یاد حاج احمد متوسلیان اختصاص داده‌اند. فارغ از وجود مصاحبه و ثبت خاطرات كم‌تر شنیده شده‌ی رزمندگان، متن مكالمات رودروی فرماندهان و خواندن متن مكالمه شهید همت با حاج احمد متوسلیان، متن مذاكرات و تماس‌های مخابراتی و بیسیم كه جذابیت درخوری برای مخاطب رقم زده است. متن روایی و داستانی كتاب و كنار هم قرار گرفتن اسناد در دل حوادث، مخاطب را مشتاقانه به صفحات بعد راهنمایی می‌كند. «همپای صاعقه» در 14 فصل غیر از موارد پیش‌گفته اسناد و عكس‌هایی را هم به ضمیمه خود دارد.«همپای صاعقه» چند مشخصه بارز دارد:

 اول آنكه در لیست همكاران این پروژه نام دو شهید هنوز باقی است. یكی شهید سعید جان‌بزرگی كه عكس‌ها و خدمات لابراتواری كتاب را در دست داشته و دیگری شهید سعید سلیمانی است كه مدیریت طرح و نظارت پروژه را به عهده داشته است!
 دیگر اینكه در تحقیقات این كتاب، كار فشرده و حجیمی صورت گرفته كه یك قلمش گردآوری، دسته‌بندی، استماع، پیاده‌كردن و فیش برداری پنج هزار و سیصد دقیقه نوار صوتی و مكالمات بیسیم، جلسات و مشروح مذاكرات رده‌های عملیاتی بوده است.

«همپای صاعقه» كارنامه‌ای تاریخی و مستند از شكل‌گیری لشكر 27 محمد رسول الله(ص) است. روایتی از یك مقطع زمانی شش ماهه از جنگ تحمیلی. از ابتدای دی ماه 1360 تا اواخر تیر ماه گرم سال 61. موضوع اصلی كتاب شرح مستند مراحل آغازین تاسیس تیپ نظامی محمد رسول الله است و نقش این تیپ را در دو عملیات بزرگ فتح‌المبین، بیت‌المقدس و لبنان بیان می‌كند.


«كمیته تدوین و انتشار حماسه 27» عنوان مجموعه‌ای در دل لشگر بیست و هفت محمد رسول الله (ص) است كه قرار گذاشته بودند كل كارنامه عملیاتی لشگرشان را در 8 جلد تدوین و منتشر كنند. جلد اول این مجموعه عظیم همین كتاب «همپای صاعقه» است. جلد دوم «ضربت متقابل» نام گرفت كه چند ماه بعد از جلد یك منتشر شد. اما جلد سوم  كه «زمین‌های مسلح» باشد هنوز روانه كتابفروشی‌ها نشده است. مابقی كارها هم در مراحل تحقیق و گردآوری مدارك است.محققان كتاب در پیشگفتار، كل محتوا را در پنچ محور خلاصه كرده‌اند:
1. نگاهی گذرا به حوادث و اتفاقات ایران در یك سال اول جنگ تحمیلی
2. تغییر استراتژی دفاعی قوای انقلاب و اتخاذ تاكتیكها و تجدید سازمان رزم مدافعان میهن اسلامی در پایان سال نخست جنگ تحمیلی
3. عملیات كوهستانی تیپ محمد رسول الله (ص) در كردستان
4. چگونگی تشكیل تیپ 27 محمد رسول الله (ص) در بهمن 1360
5. بازنگری تفصیلی عملكرد تیپ 27 از بدو تاسیس، شركت در عملیات بزرگ فتح المبین و پیكار پیروزمند الی بیت المقدس تا اعزام قوای محمد رسول الله (ص) به سوریه و بازگشت آن به تهران در تابستان سال 1361.

چاپ اول كتاب همپای صاعقه در آذر ماه 1379  توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد و سال بعد در ششمین دوره جشنواره انتخاب بهترین كتاب سال دفاع مقدس (بهمن 1380) به عنوان اثر برگزیده ششمین جشنواره انتخاب بهترین كتاب دفاع مقدس در رشته پژوهش انتخاب گردید. با توجه به نظرات و استقبال علاقه‌مندان آثار مستند - پژوهشی تاریخ دفاع مقدس از كتاب «همپای صاعقه»، گلعلی بابایی و حسین بهزاد محققان و دیگر تنظیم‌كنندگان كتاب، در سال 1385 محتوای آن را مورد بازنگری، بازپیرایی و در مواردی بازنویسی قرار داده و ویراست دوم كتاب در تابستان 1386 روانه بازار نشر شد.


بنیان گذاران لشگر 27 محمد رسول الله
روز 21 اسفند ماه تمامی رزمندگان در غالب نه گردان رزمی در زمین صبحگاه جمع شدند.
برای اطلاع نیروهای جدیداسامی فرماندهان تیپ 27 به این شرح اعلام شد :
حاج احمد متوسلیان ، فرمانده تیپ
حاج محمود شهبازی ، قائم مقام تیپ
حاج محمد ابراهیم همت  ، مسئول ستاد
عباس کریمی ، مسئول اطلاعات عملیات
حسین قجه ای ، فرمانده گردان سلمان
اسماعیل قهرمانی ، فرمانده گردان انصار الرسول (ص)
رضا چراغی ، فرمانده گردان حمزه
محمد شهبازی ، فرمانده گردان مالک اشتر
اکبر حاجی پور ، فرمانده گردان ابوذر
حبیب اله مظاهری ، فرمانده گردان مسلم
احمد صالحی ، فرمانده گردان بلال
و محسن وزوایی ، فرمانده گردان حبیب
مستند جنگ به شیوه متوسلیان


 مقام معظم رهبری بر این کتاب تقریظی زدند و در این یادداشت نوشتند:

«بسم‌الله الرحمن الرحیم»
این یک کتاب منبع بسیار غنی و ارزشمند است که از آن می‌توان ده‌ها کتاب و فیلمنامه و زندگینامه استخراج کرد. لحظات و حالات ثبت‌شده در سراسر این کتاب، همان ظرافت‌های حیرت‌انگیزی است که از مجموع آن، تابلوی پرشکوه و باعظمت عملیاتی چون فتح‌المبین و بیت‌المقدس پدید آمده و برترین‌های هنر جهاد و ایثار و شجاعت و ابتکار را در مجموعه‌ی نمایشگاه بی‌نظیر هنرهای انقلاب اسلامی، نشان می‌دهد. این مردان بزرگی که نام آن‌ها بسی آسان بر زبان و دل غافل ما می‌گذرد، از جنس همان اخوان صفا و فرسان هیجائند که سید شهیدان سلام‌الله‌ علیه آن‌ها را با عظمت و سوز و مهر، مخاطب ساخت و از فقدان آنان غمگین بود. سلام خدا و بندگان برگزیده و فرشتگان و رسولان او نثار روح مطهر آنان باد. در روز و شب‌هایی از آبان و آذر ‌86 صفحه به صفحه و سطر به سطر مطالعه و نیوشیده شد.»

نگارنده : fatehan1 در 1392/5/13 11:41:25


نظرات :