نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
نوني صفر
اين كتاب به بيان خاطرات سيد حسن شكري در سه بخش، تحت عنوان «سه راه نمك» ، «سنگ شكن» و « نوني صفر» اختصاص مي‌يابد. «نوني صفر» در واقع خاطرات يك رزمنده ايراني از ايام حضور در جبهه هاي جنگ ايران و عراق در عمليات‌هايي چون عمليات والفجر8 ، فاو و مهران است. بيشتر قهرمانان اين وقايع تاريخي، در عمليات‌هاي ذکر شده در اين کتاب يا عمليات هاي ديگر به شهادت رسيده اند که بر اين اساس عمده خاطراتي كه در اين كتاب آمده گوشه هايي از اين عمليات‌ها را روايت مي‌کند. در بخش پاياني كتاب هم عكس هايي از عمليات‌ها و وقايع آمده است.

گفتني است كتاب " نوني صفر " در 126 صفحه، قطع رقعي و با قيمت 2300 تومان توسط انتشارات سوره‌مهر با طرح جلد جديد به چاپ يازدهم رسيده است.

مولف: سيد حسن شكري

تعداد صفحات: 144 قيمت: 1900 تومان

شابک: 5 ـ 180 ـ 506 ـ 964 ـ 978 قطع: رقعي

نوبت چاپ: ششم 1387 شمارگان: 2500

معرفی کتاب:

 كتاب نوني صفر. مشتمل بر خاطرات سيد حسن شكري از ايام حضور در جبهه‌هاي جنگ ايران و عراق است. وي در اين خاطرات به چگونگي رزم در مناطق جنگي فاو، ام‌القصر، مهران، كانال پرورش ماهي و عمليات‌هاي والفجر 8 (سه‌راه نمك)، كربلاي 1 (سنگ‌شكن) و عمليات تكميلي كربلاي 5 (نوني صفر) پرداخته است.
سيد حسن شكري، چهره‌اي است كه منوّرهاي زيادي او را ديده‌اند. اين جوان خوش قد و بالا از بچه‌هاي گردان حبيب‌بن‌مظاهر بوده است. سيد حسن شكري نام كتابش را هم به نام يكي از همين عمليات‌ها نوني صفر گذاشته است.
در كتاب به طور مفصل و جزبه‌جز به شرح سه عمليات پرداخته مي‌شود. ابتدا به عمليات والفجر 8 مي‌پردازد عمليات و الفجر 8 در ساعت دَه شب ٢٠ بهمن‌ماه 1364 با رمز مقدس «صديقه كبري» شروع مي‌شود. اين عمليات نود و نه روز به طول مي‌انجامد و در انتها به پيروزي ايراني‌ها منجر مي‌شود فاو به تصرف در مي‌آيد و بزرگ‌ترين ضربه را به عراق در طول 8 سال دفاع‌مقدس وارد مي‌كند. در ادامه، عمليات كربلاي 1 (سنگ‌شكن) را توضيح مي‌دهد. اين عمليات براي باز‌پس‌گيري مهران در تاريخ ٩ تير‌ماه ١٣٦٥ با رمز «‌‌اباالفضل العباس‌(ع)» آغاز مي‌شود. رشادت‌ها و دلاوري‌هاي رزمندگان اسلام در اين عمليات نيز نتيجه مي‌دهد و با دادن تعداد مجروح و شهيد مهران بازپس گرفته مي‌شود.

قسمت پاياني كتاب به عمليات تكميلي كربلاي 5 (نوني صفر) پرداخته است. اين عمليات در ١٠ اسفند 1365 با رمز «يا فاطمه‌الزهرا(س)» براي تصرف كانال نوني صفر كه تاكنون چند گردان براي تصاحب آن متلاشي شده بودند، آغاز مي‌شود. شكري در اين عمليات از ناحيه دست مجروح مي‌شود و برادرش سيد محمد شكري هم شهيد مي‌شود.
سيد حسن شكري در اين كتاب به تفصيل آمادگي‌هاي قبل از عمليات، رزم‌هاي شبانه، مراحل مختلف عمليات و مناطق عمليات را توضيح مي‌دهد. علاوه بر اين، ايشان مناجات‌هاي عاشقانه و بي‌قراري‌هايشان براي استقبال از مرگ، توسل‌ها و دعاهايشان، پرپرشدن هم‌رزمانش را هم به زيبايي توصيف كرده‌ است.

.نگارنده : fatehan1 در 1392/5/14 12:55:50


نظرات :