نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
فانوس کمین
فانوس کمین، خاطرات اسیر آزاده، رسول کریم آبادی است از حماسه و دلاوری رزمندگان گردان خط شکن یارسول الله صلی الله علیه و آله، که در چهارده فصل روایت می‌شود. رزمندگان گردان یارسول (ص)، بیشتر دانشجو بوده و معروف بودند به گردان نخبه ها، که در کنار غم ازدست دادن شهدای عزیزش، حکایت های شیرینی هم دارد.
معرفي:

نقطه کمین در بین درگیری دو طرف قرار می گرفت. برای همین یک فانوس تو سنگر کمین داشتم تا بچه های ما بفهمند یک سنگر کمین جلوی روی شان هست. همین که خاموش می شد، یک مرتبه گلوله بود که از کنار گوش ات رد میشد. بچه ها با دیدن هر شبحی، شلیک می کردند. فانوس کمین که خاموش می شد، ترس برم می داشت و دلشوره می گرفتم. از مرگ هراسی نداشتم؛ از بی خودی کشته شدن متنفر بودم. آدم خط اول جنگ باشد، بعد یک تیر خودی از پشت سر آدم را بکشد! گمانم شهدا توی بهشت به آدم بخندد و فرشته ها دستش بیندازند! شب ها تا صبح، زیارت عاشورا می خواندم و نمازهای قضا. یک جور میقات بود؛ فرصتی بود که خدا در اختیارم قرار داده بود.

نگاهی به خاطراتی از گردان نخبگان در کتاب «فانوس کمین»
جارچی گردان یا رسول(ص): به گردان یا رسول بپیوندید. گردان یا رسول نامی آشنا برای آسمانی‌ها. آهای رزمندگانی که روی دست زمین مانده‌اید، گردان یا رسول(ص) آخر خط عاشقی و شهادت است.

این کتاب که از 14 فصل به همراه فصلی با عنوان «عکس‌های یادگاری» تشکیل شده به خاطرات رسول کریم آبادی، یکی از رزمندگان گردان خط‌شکن یا رسول الله(ص) پرداخته است.

رزمندگان گردان یا رسول الله(ص) بیشتر دانشجو بودند و در میان رزمندگان به گردان نخبه‌ها شهرت داشتند. آنها در طول هشت سال دفاع مقدس ماموریت‌های سخت و سنگین را در میان گردان‌های لشکر در کارنامه درخشان خود ثبت کرده‌اند.

خاطرات رسول کریم‌آبادی از شروع آماده‌سازی‌ها و آموزش‌های نظامی فشرده در پادگان گهرباران ساری در سال 1365 و اعزام او به کردستان آغاز می‌شود اما تنها به خاطرات جنگ و از دست دادن یاران محدود نمی‌شود. در گردان یا رسول(ص) جارچی معروفی نیز حضور داشت که با کوبیدن به طبل حلبی خود دیگر سربازان را به این گردان دعوت می‌کرد.

کریم‌آبادی خاطرات خود از جارچی گردان را این گونه تعریف می‌کند:


آهای منم شیپورچی گردان یا رسول(ص). به گردان یا رسول بپیوندید. گردان یا رسول نامی آشنا برای آسمانی‌ها. نامی که می‌شناسید و به عاقبت کار خود اطمینان کامل دارید. آهای رزمندگانی که روی دست زمین مانده‌اید، گردان یا رسول(ص) آخر خط عاشقی و شهادت است ... یا رسول(ص) برای تکمیل قطعه شهدای گمنام خود عضو جدید دانشجو می‌پذیرد. بشتابید! بشتابید که اگر جنگ تمام بشود از گردان یا رسول(ص) نامی باقی نخواهد ماند.

خاطرات گردان خط شکن یا رسول(ص) که بخشی از رزمندگان گردان خط شکن «لشکر 25 کربلا» بودند، از سوی نشر عماد فردا در 2000 نسخه و به قیمت 3200 تومان منتشر شده است.


نگارنده : fatehan1 در 1392/5/16 11:33:33


نظرات :