نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
حرمان هور
این کتاب مجموعه مكتوبات شهيد والامقام احمدرضا احدي است كه به اهتمام عليرضا كمري اول بار در سال 67 چاپ و منتشر گرديده است . مجموعه يادداشت ها و آثار شهيد احمدرضا ، مشتمل است بر سه دفتر دست نوشت كه در واقع پاك نويس نوشته هايي است كه در حالات و مكان هاي گوناگون تحرير مي كرده و آن گاه در فرصتي مناسب به خط خود در اين دفاتر وارد كرده است .


حرمان هور

نویسنده: علیرضا کمری .
تعداد صفحات: 232 قيمت: 2000 تومان
شابک: 964-471-622-1 قطع: رقعی
نوبت چاپ: چاپ هفتم: 1385 شمارگان: 2200

معرفی کتاب:

اين كتاب مجموعه 93 قطعه از يادداشتها و دست‏نوشته‏ هاى‏ شهيد احمدرضا احدى، دانشجوى سال دوم رشته پزشكى دانشگاه ‏شهيد بهشتى است كه در سال 1364 در كنكور سراسرى با استفاده‏از سهميه رزمندگان، در تمامى رشته‏هاى انتخابى رتبه اول را كسب‏كرده است. اين مطالب از 3 دفتر مستقل و مكتوبات پراكنده وى‏فراهم آمده و تدوين شده است.
كتاب در 4 بخش (دفتر) سامان يافته و بخش چهارم، بازيافته‏هايى‏است كه در ويرايش دوم اثر بدان افزوده شده است.
اشاره كوتاه و مقدمه مفصل ابتداى كتاب دربردارنده شمه‏اى ازسرگذشت شهيد، نحوه گردآورى و تدوين اثر و بررسى و شرح‏محتواى اين قطعات است گردآورنده معتقد است «نوشته‏هاى شهيداز تكرار عادت خاطره‏نويسى صرف بيرون مى‏شود و از تماشاى‏آفاقى به سير انفسى دلالت مى‏كند و روح كلى و غالب در نوشته‏هاى‏او بواسطه بازتاب مستقيم وقايع پيرامونى‏اش در جبهه‏هاى جنگ،تلفيقى از رخدادهاى بيرونى و دريافت‏هاى دقيق و ظريف شخصى‏است».
يادداشت:ويرايش اول اين كتاب در سالهاى 1367 و 1373 در دونوبت توسط «انتشارات سپاه پاسداران انقلاب اسلامى» منتشر شده‏و با تجديد نظر و اضافات از سال 1372 توسط حوزه هنرى منتشرمى‏شود.(چاپ اول: 1372)
این کتاب توسط دفتر ادبيات و هنر مقاومت تدوین وبا جلد شمیز منتشر شده است.


در بخشي از كتاب "حرمان هور" آمده است:

« گويند كه "نيوتن" از حادثه‌ي افتادن سيب از درخت الهام گرفت و رفت آن همه دردسر براي خودش ايجاد كرد و قانون‌هاي اول ، دوم و سوم را وضع كرد؛ دردسر از اين جهت كه نام خود را بر سر دانش‌آموزان فيزيك نهاد، بيچاره نيوتن! كه هر روز امواج ناسزاهاي شاگردان تنبل دبيرستانها مي‌شود كه؛ مگر او بيكار بود كه اين همه استنتاج‌ها را مطرح كرد؟ آخر اگر شخص ديگري افتادن سيب از درخت را مي‌ديد، بلند مي‌شد بدون اين كه كسي او را ببيند به خوردن سيب مشغول مي‌شد.

 اما نيوتن مي‌گويد: وقتي سيب به طرف زمين كشيده مي‌شود، در همان جهت زمين هم به طرف سيب كشانده مي‌شود ولي چون جرم زمين بسيار زياد است، اين پديده محسوس نيست.»

عليرضا كمري  درباره اثر خود مي گويد: «حرمان هور اثري است كه زمان كهنه‌اش نمي‌كند و حيات و تپندگي‌اش را نمي‌گيرد. نمي‌دانم ـ و شايد مي‌دانم ـ كه چرا حرمان هور مرا به ياد مثنوي مولانا جلال الدين مي‌اندازد، حرمان هور نسخه‌ي برابر عين اصل است. خيلي وقت‌ها در برابر روح بزرگ اين كتاب احساس خردي و كوچكي كرده‌ام، حرمان هور را نمي‌توان كتابي از جمله‌ي كتابهاي جنگ و دفاع مقدس شمرده و خواند. آن او، همان تك درختي است كه در ازدحام تن‌ها ، تنها است، دانه‌ي برفي كه. . . مجنوني كه. . . شهيد احمد رضا احدي توانسته است ترجمان حال مشهودات خود باشد، او ‌‌‌‌‌‌سّر سكوت و شكوه كوه و دشت و ‌آسمان و ستاره را درك كرده است. او سليمان وار با چيزهايي كه هست و ما نمي‌بينيم مكالمه و هم نشيني داشته است. حرمان هور كتابي نيست كه با خواندنش تمام شود، پايان او خود ‌‌‌آغازي ديگر است.»

ويرايش اول اين كتاب در سالهاى 1367 و 1373 در دونوبت به همت «انتشارات سپاه پاسداران انقلاب اسلامى» به چاپ رسيده ‏و با تجديد نظر و اضافات از سال 1372(چاپ اول: 1372)  با تلاش دفتر ادبيات و هنر مقاومت تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است و تا كنون توانسته در جشنواره هاي مختلفي همچون يك ربع قرن به همراه آثاري همچون به فال خون، از آسمان سبز و روزهاي آخر برگزيده شود.

گفتني است، اين كتاب که در گروه کتابهاي نقره اي سوره مهر قرار دارد، توليد دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري است که در 238 صفحه، قطع رقعي و با شمارگان 2 هزار و 500 نسخه و قيمت 3 هزار تومان به چاپ رسيده است.


گوشه اي از يادداشت ها :

... امشب صداي انفجار خمپاره هاي عراق لحظه اي قطع نمي شود . ظاهرا ، بعثي هاي مذدور ، مقدمات «تك» وسيعي را فراهم كرده اند . آسمان درياچه نمك لحظه اي از وجود منورها خالي نمي ماند . باران خمپاره ها و كاتيوشاهاي عراقي با صداي مهيبشان مي تواند آرامش هر كسي را بگيريد؛ اما اگر دشمن جاي جاي درياچه را خمپاره باران كند - كه كرده است - باز هم نمي تواند كاري از پيش ببرد .

نگارنده : fatehan1 در 1392/5/20 11:7:54


نظرات :