نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
چشم های خردلی
این کتاب که به قلم بابک طیبی نوشته شده به خاطرات جانباز شیمیایی، اسماعیل جمالی، می‌پردازد. بابک جمالی یکی از جانبازانی بود که پس از شیمیایی شدن در سال 1364 برای درمان به اروپا اعزام شد. پس از فرود آمدن هواپیما در آلمان و انگلیس، سرانجام اسماعیل جمالی در اسپانیا برای درمان پذیرفته شد و روانه بیمارستان شد.
کتاب چشمهای خردلی از چندین جهت خواندنی است:

1ـ اسماعیل جمالی، یک نوجوان روستایی با شش کلاس سواد بوده که به جبهه می‌رود و شیمیایی می‌شود.
2ـ راوی، نوجوانی ریزنقش، زبر و زرنگ و بسیار زبان باز و شوخ است که همین ویژگیها، لطافت و ملاحت اثر را شکل داده است.
3ـ درمان راوی در کشورهای اسپانیا، آلمان و انگلیس و در نتیجه مواجهه یک جوان کم‌سواد روستایی با اروپائیان، نقط تمایز اصلی کتاب از دیگر کتابهای اینچنینی است.

خواندن کتاب «چشمهای خردلی» را از دست ندهید. ضمن اینکه سعید عاکف، نویسندۀ خاک های نرم کوشک، "چشم های خردلی"را به عنوان چهارمین برگزیدۀ ربع قرن معرفی کرده است.


نویسنده : بابک طیبی اهل شیراز است و تا کنون آثاری همچون پایی از این دست تماشا، از پله صدای دف می‌آید، نه مثل غرب-نه مثل جنوب، برف‌های داغ، انار پشت پا و چشم‌های خردلی به عنوان آخرین اثر وی که بر اساس خاطرات یکی از جانبازان هشت ساله دفاع مقدس نگارش یافته است.محور خاطرات جمالي دوران مجروحيت و اعزام او به اروپاست، وي در عمليات والفجر 8 مجروح شيميايي شده و پس از اعزام به آلمان و در طول درمان به مرور خاطرات خود مي‌پردازد.
كتاب «چشم‌هاي خردلي» كه نگاه يك رزمنده ايراني به جامعه اروپايي را نشان مي‌دهد در 400 صفحه از سوي نشر ملك اعظم به چاپ دوم خواهد رسيد.
 

در بخشی از این کتاب آمده است:


سر و صدای زیادی در اطراف می‌آمد. همراه می‌گفت، علیه آمریکا شعار می‌دهند. همراه عوض شده‌ بود. آن که در هواپیما بود، نبود. از نرمی دستش که می‌کشید به پیشانی‌ام، فهمیدم؛ همراه قبلی دست‌های زبرتری داشت. فکر کردم، دارند به ترکی شعار می‌دهند. پرسیدم این جا کجاست اخوی؟! گفت فرودگاه مادرید اسپانیا عزیزم!

در آمبولانس باز شد و نور تند فلش بود که همین طور می‌آمد طرفم. عکاس‌ها و خبرنگارها بودند. آمده بودند برای تهیه گزارش. پلیس آن‌ها را دور می‌کرد. نمی‌گذاشت عکس بگیرند. با آن همه سر و صدا، کامل به هوش آمده بودم. دستم را گرفتم جلوی چشمم که نور فلش اذیتم نکند. عکسی در همان حالت ازم گرفته بودند و در صفحه اول روزنامه «ال پاییس» اسپانیا چاپ کرده و تیتر زده بودند: «پهلوانی از جبهه‌های ایران» گزارشی هم چاپ شده بود که این یکی از سربازان ایرانی است و با حمایت‌های آمریکا شیمیایی شده. دولت اسپانیا به مدیران هفته‌نامه تذکر جدی داده بود که این اخبار را دیگر بازتاب ندهد.

با دخالت پلیس، در آمبولانس بسته شد و راه افتادیم. آمبولانس تند می‌رفت، وقتی یکباره ترمز می‌کرد، پوست بدنم کش می‌آمد و ناله‌ام بلند می‌شد. صدایی می‌گفت: «ترانکیلو، ترانکیلو» بعدها فهمیدم، یعنی آرام باش!....

 

سعید عاکف، نویسندۀ «خاک‌های نرم کوشک» و مدیر نشر ملک اعظم کتاب «چشم‌های خردلی» را به عنوان چهارمین برگزیدۀ ربع قرن+ ربع قرن معرفی کرده است. کتاب‌های «تپه های جاویدی» ، «یک لقمه آسفالت» و «مسیح کردستان» انتخاب‌های پیشین این نویسنده بوده‌اند.

کتاب «چشم‌های خردلی» نوشته بابک طیبی در 3000 نسخه و به قیمت 7500 تومان از سوی نشر ملک اعظم منتشر شده است.

نگارنده : fatehan1 در 1392/5/21 10:3:6


نظرات :