نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
خرمشهر در جنگ طولانی
 این کتاب مقاومتِ خرمشهر را نه در ۳۵ روزِ اول جنگِ تحمیلی بلکه در جنگی طولانی بررسی می‌کند. جنگی که مقاومت‌های آغازین، یکی از ادوارِ آن محسوب می‌شود. این کتاب را انتشاراتِ مرکزِ مطالعات و تحقیقاتِ جنگ منتشر کرده و از دو بخشِ مجزا تشکیل شده است. بخشِ اول با عنوانِ «خرمشهر عرصه مطامعِ عراق» چهار فصل دارد . بخشِ دومِ کتاب نیز با عنوان «خرمشهر در تهاجمِ سراسریِ عراق»، شاملِ ۶ فصل دارد.

نگارشِ اولیه کتاب در فاصله سال‌هایِ ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۳ با استفاده از منابع و اسنادِ سپاه پاسداران، ارتش، شهربانی، فرمانداری، استانداری و روایتِ کسانی که در خرمشهر جنگیده‌اند صورت گرفته است. کتاب در انعکاسِ مقاومتِ مردمی و هویت و ارزشِ مقاومتِ مردمِ خرمشهر موفق عمل کرده است و بیانِ واقعیت‌هایی چون فعالیتِ ستون پنجم، خوفِ اسارتِ نیروهای خودی و خویِ ددمنشانه دشمن از نقاط قوتِ آن است


اين كتاب از دو بخش مجزا تشكيل شده بخش اول آن تحت عنوان «خرمشهر عرصه مطامع عراق» داراي چهار فصل است که در آنها به: اوضاع و جريان‌هاي سياسي قبل از انقلاب در خرمشهر، معرفي گرايش‌هاي قومي و شرح مختصري از فعاليت‌هاي آن‌ها، اقدامات دولت صدام و تلاش رژيم او براي بهره‌برداري از عرب زبان بودن مردم اين منطقه، شرح فعاليت جريان‌هاي مذهبي در خرمشهر و موقعيت آن‌ها، فعاليت‌هاي قوم‌گرايانه در خرمشهر پس از پيروزي انقلاب و تلاش براي سيطره بر خرمشهر با پشتوانه رژيم صدام، اقدامات نيروهاي مذهبي ـ انقلابي خرمشهر براي مقابله با فعاليت‌هاي ضدانقلابي و قوم‌گرايانه، علل بركناري البكر و رسيدن صدام به قدرت مطلقه عراق، محاصره اقتصادي ايران و قطع رابطه امريكا با ايران، شكست حمله طبس، كودتاي نوژه، شمارش معكوس آغاز جنگ تحميلي، تغيير مشي و تاكتيك صدام پس از شكست ،«عربستان‌سازي» خوزستان و انفجارات متعددي كه در نقاط مختلف اين استان طي يك سال قبل از شروع جنگ تحميلي توسط عوامل عراق صورت گرفت، پرداخته شده است.

بخش دوم كتاب «خرمشهر در جنگ طولاني»، با عنوان «خرمشهر در تهاجم سراسري عراق»، شامل 6 فصل است كه در آنها به‌طور مفصل جريان آمادگي‌هاي نهايي ارتش متجاوز صدام براي شروع هجوم نظامي مستقيم تا اشغال كامل خرمشهر، اوضاع مرز و شهر خرمشهر، عمليات و تحركات مرزي عراق پس از پيروزي انقلاب و واكنش‌ ارگان‌هاي مسوول جمهوري اسلامي، چگونگي شروع هجوم سراسري دشمن در منطقه خرمشهر و واكنش مردم، نحوه هجوم زميني و يگان‌هاي متجاوز و محورهاي تجاوز و چگونگي مقابله با آنها، شكل‌گيري و سازماندهي نيروهاي مقاومت، شكست صدام در كسب يك پيروزي سريع و اعلام آتش‌بس از جانب رژيم او و واكنش جمهوري اسلامي، تمركز قوا و توجه اصلي رژيم صدام به اشغال خرمشهر و آبادان، وضعيت مدافعين در آغاز مرحله دوم هجوم و مشكلات و كمبودها، عبور دشمن از كارون و چگونگي نفوذ دشمن در شهر پس از 22 روز تلاش و تحمل تلفات، تشريح جنگ شديد خياباني و مقابله جانانه مدافعان خرمشهر و جنگ خانه به خانه براي جلوگيري از سقوط خونين شهر و هجوم نهايي دشمن بازگو شده است.

ضميمه اول كتاب «خرمشهر در جنگ طولاني» تحت عنوان «زنان در حماسه خونين‌شهر» يادي است از تلاش خواهران متعهد در خرمشهر و در جريان مقاومت 35 روزه‌ خرمشهر و فعاليت‌هايي كه در زمينه نبرد مستقيم با دشمن، پشتيباني رزمندگان و امدادگري به عمل آوردند.

ضميمه دوم کتاب، زندگينامه‌اي از شهيد شيخ محمدحسن شريف‌قنوتي است و به نقش و فعاليت‌هاي اين شهيد در خرمشهر پرداخته شده است.

کتاب «خرمشهر در جنگ طولاني» در قطع رقعي و 528 صفحه و با شمارگان 3000 نسخه و قيمت 3000 تومان توسط انتشارات مرکز مطالعات و تحقيقات جنگ منتشر شده است.
نگارنده : fatehan1 در 1392/5/22 11:54:55


نظرات :