نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
حماسه تپه برهانی
کتاب «حماسه تپه برهانی» اثر حمید رضا طالقانی از سوی نشر ستارگان درخشان به چاپ جدید رسیده است. این کتاب برگزیده نخستین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع‌مقدس است. «حماسه تپه برهانی» خاطرات خود نوشت حمیدرضا طالقانی از مقطعی در عملیات والفجر 2 را دربر دارد. بخش‌های جدیدی به این کتاب اضافه شده است. زیرا در چاپ‌های قبلی، متن، متمایل به بیوگرافی و گزارش روز شماری بود. اما در چاپ جدید به قالب خاطره نزدیک‌تر شده است.
خاطرات یک رزمنده که به صورت معجزه‌آسا زنده ماند در کتاب «حماسه تپه برهانی»


کتاب «حماسه تپه برهانی» نوشته «سیدحمیدرضا طالقانی» با موضوع ادبیات دفاع مقدس منتشر شد.

کتاب «حماسه تپه برهانی» نوشته «سید حمیدرضا طالقانی»، یکی از برترین آثار نوشتاری در حوزه ادبیات دفاع مقدس است که گرچه با فاصله اندکی از پایان جنگ به زیور طبع آراسته شد اما همچنان در کانون توجه محافل ادبی٬ هنرمندان این عرصه و مردم قرار دارد.

خاطره «تپه برهانی»  نوشته «سید حمید رضا طالقانی» در سال 1365 در نخستین مسابقه بزرگ فرهنگی هنری جبهه و جنگ که توسط قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) برگزار شد، رتبه اول را در بخش خاطره نویسی کسب کرد.

حماسه تپه برهانی در سوم خرداد سال 1373 نیز در نخستین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس، رتبه اول خاطره را به خود اختصاص داد و تندیس زرین برترین کتاب دفاع مقدس را از دست رئیس جمهور دریافت کرد، همچنین در سال 1379، درجشنواره «ادب پایداری» که کلیه آثار ادبی در طول بیست سال، از آغاز دفاع مقدس تا سال 1379، با حضور نخبگان ادبی کشور مورد ارزیابی قرار گرفت.

در این ارزیابی نیز گوی سبقت از صدها کتابی که در طول بیست سال نگارش شده بود، ربود و به عنوان «برترین کتاب خاطره در سطح الف جشنواره ادب پایداری» معرفی شد و خالق این اتر جاودانه، در دیپلم افتخار و تندیس زرین برترین نویسنده کتاب خاطره، در بیست سال ادبیات داستانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دریافت کرد.

مخاطب در این اثر با خاطرات منحصر به فرد از حماسه عظیم تپه برهانی با روایت رزمنده جانباز «سیدحمید رضا طالقانی» آشنا می‌شود این حماسه در عملیات «والفجر 2» در تابستان سال 1362 اتفاق افتاده، که تپه برهانی، بریده‌ای از آن حماسه عظیم است.

«حماسه تپه برهانی» در عین حالی که یک «سند تاریخی منحصر به فرد» به شمار می‌رود، سندی است که اگر نبود، قطعه‌ای از تاریخ دفاع مقدس مغفول و مجهول می‌ماند چراکه هیچ نوشته دیگری درباره این بریده از عملیات «والفجر 2» وجود ندارد.

مرداد سال 1362، گروهان میثم از گردان امام حسین (ع)، از لشکر 14 تپه سوم از تنگه دربندیخان عراق را فتح کرد و در محاصره نیروهای عراقی گرفتار شد و پس از 2 روز مقاومت، سرانجام با شهادت نیروهای گروهان، تپه مجدداً به تصرف نیروهای عراقی در آمد، اما « حماسه تپه برهانی» این حادثه عاشورا گونه را با جزئیاتش، در سینه تاریخ، ثبت، ضبط و جاودانه کرد و صفحه زرینی بر صحیفه ایستادگی و مبارزات ملت ایران افزود.

نویسنده این کتاب ارزشمند می‌گوید: «عملیات والفجر دو که تپه برهانی، بریده‌ای از آن را روایت می‌کند، در تابستان سال 1362 انجام شد. من پس از دوره بستری و زمانی که سلامتی خود را به دست آوردم، نگارش تپه برهانی را شروع کردم. قصد من از این کار، چاپ کتاب نبود، بلکه ثبت و ضبط حماسه‌ای بود که رزمندگان گردان امام حسین(ع) آفریدند و این کار را یک تکلیف می‌دانستم؛ تکلیفی که به بهای از دست دادن فوز شهادت در راه خدا، بر عهده من گذاشته شده بود.

کسی که تپه برهانی را مطالعه کرده، قطعاً تائید می‌کند که زنده ماندن من، با قواعد عادی و طبیعی جور در نمی‌آید. چطور ممکن است آدمی که هم از ناحیه مچ پا زخمی شده و هم رگ شریانی دست راست‌اش قطع شده، خود را از یک پرتگاه پایین بیندازد و پانزده روز را در یک بیشه، بدون غذا و صرفاً با آشامیدن آب نهر و خوردن برگ‌های درخت مو، درحالی که زخم‌هایش چرکین شده و حتی کرم افتاده است، سر کند و زنده بماند؟! لذا من مشاهداتم را فقط از باب امتثال تکلیف نوشتم و جداً معتقد بودم و هستم که از شهادت در راه خدا محروم شدم تا عاشورایی را که روی تپه سوم تنگه دربندیخان عراق آفریده شد، روایت کنم، گرچه به اجر آن امیدوارم.

بر مبنای این گزارش، مؤسسه شهید کاظمی کتاب «حماسه تپه برهانی» را در 248 صفحه و با 10000 تومان منتشر و روانه بازار نشر کرده است که علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به مراکز توزیع نظیر مؤسسه سرلشکر شهید حاج احمد کاظمیبا شماره تماس 2616688 – 0331 و 09136785633، مرکز پخش ن والقلم وابسته به موسسه شهید کاظمی با شماره تماس 6- 37840844 – 025، مرکز پخش آفتاب پنهان با شماره 09192511036، انتشارات کتابستان با شماره تلفن 37839402 – 025 و کلیه کتابفروشان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی تماس حاصل فرمایند.


نگارنده : fatehan1 در 1392/5/23 12:8:12


نظرات :