نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
تپه جاویدی و راز اشلو
این کتاب روایت زندگی تنها شهیدی است که امام خمینی پیشانی او را بوسید.رمانی است پیرامون زندگی شهید مرتضی جاویدی. این رمان روایتی ساده، روان و دل‌نشین است از زندگی این شهید طی سال‌های 1357 تا 1365. اکبر صحرایی نویسنده کتاب تمام تلاش خود را بکار برده تا با شیوه‌ای نو در مسیر زندگی‌نامه نویسی، رمانی جذاب و خواندنی بیافریند.
 کتاب «تپه جاویدی و راز اشلو» تالیف اکبر صحرایی در بخش زندگی‌نامه داستانی دفاع مقدس جایزه شهید غنی‌پور به عنوان کتاب برگزیده انتخاب شد. اکبر صحرایی نویسنده کتاب «تپه جاویدی و راز اشلو» در خصوص انتخاب این اثر در بخش زندگینامه داستانی عنوان کرد: این اثر در خصوص یک شهید خاص به نام مرتضی جاویدی است؛ تنها شهیدی که امام پیشانی او را بوسیده است. به نظرم دلیل مهم این انتخاب به روایت ساده و روان این اثر باز می‌گردد که در طول 600 صفحه این رمان به چشم می‌خورد و موجب می‌شود افراد بسیاری با آن ارتباط برقرار کنند. نکته دیگر به عملکرد شهید مربوط می‌شود که شاید اگر هر نویسنده دیگری هم به سراغ این شهید می‌رفت، می‌توانست اثر جالب و زیبایی را بنویسد.

مرتضی جاویدی یکی از فرمانده گردان‌های تیپ لشکر المهدی بود. این تیپ در مواقعی که حملات ایرانی‌ها در خط مقدم با مشکل مواجه می‌شد و کار گره می‌خورد یا احتیاج به کارگشایی بود مورد استفاده قرار می‌گرفت. در نوک پیکان این تیپ گردان فجر قرار داشت که فرمانده آن مرتضی جاویدی بود.


شاید بتوان این نقد را به کتب تاریخ شفاهی دفاع مقدس و زندگی‌نامه نویسی شهدا وارد دانست که با پیروی از یک شیوه تکراری، گاهی خواندنشان با خستگی و بی‌حوصلگی همراه می‌شود. ولی صحرایی توانسته با یک شیوه جدید اثری خواندنی در این مسیر خلق کند.

ما در رمان تپه جاویدی و راز اشلو، با 40 راوی روبرو هستیم که هریک‌از پنجره‌ای بخشی از روایت زندگی شهید جاویدی را بر عهده دارد. از اعضای خانواده شهید گرفته تا دوستان و هم‌رزمان او. حتی بخش‌هایی از رمان توسط شهید مرتضی آوینی روایت می‌شود. این تعدد روایات در قالبی مثل رمان، شاید بی‌نظیر و کم سابقه باشد و همین موضوع، باعث شده است که خواندن کتاب نشاط‌ آور و دل‌نشین باشد و کسانی که در خواندن کتاب حرفه‌ای هستند، احتمالاً این کتاب را بی‌وقفه تا انتها بخوانند.

نکته ای که در مورد این کتاب وجود دارد این است که راز اشلو، زندگی شهید مرتضی جاویدی از فرماندهان گردان‌های لشگر المهدی را روایت می‌کند که خلق‌کننده حماسه‌های بزرگی در جنگ بوده‌اند. گردانی که این شهید فرماندهی آن را بر عهده دارد یکی از گردان‌های تیپی است که کار گره‌گشایی در جنگ را بر عهده دارد و هر جایی که نیاز به کمک باشد و در خطوط مقدم گره افتاده باشد وارد عمل می‌شوند. گردان فجر در شرایطی قرار می‌گیرد که رزمندگان استان فارس و شیراز علاقه دارند بعد از اعزام در این گردان حضور داشته باشند، ولی حضور در گردان فجر با فیلترهایی روبروست که ابعاد عبادی و اخلاقی را در بر می‌گیرد. رزمندگان این گردان موظف هستند هر روز یک بار سوره واقعه را قرائت نمایند.

خواندن این کتاب از آنجایی جذاب می‌شود که خواننده متوجه می‌شود، شهید مرتضی جاویدی، تنها شهید و فرمانده ایست که حضرت امام خمینی (ره) پیشانی او را بوسیده است و همین ویژگی خواننده را کنجکاو می‌کند که چرا امام خمینی (ره) با این عمل ایشان را از دیگر شهدا متمایز نموده است.

نکته جالب دیگری که پیرامون کتاب راز اشلو وجود دارد، این است که کتاب «تپه جاویدی و راز اشلو» تألیف اکبر صحرایی در بخش زندگی‌نامه داستانی دفاع مقدس جایزه شهید غنی‌پور به‌عنوان کتاب برگزیده انتخاب شد. نویسنده این کتاب در بخشی از مصاحبه خود در مورد دلیل انتخاب کتابش می‌گوید: «این اثر در خصوص یک شهید خاص به نام مرتضی جاویدی است؛ تنها شهیدی که امام پیشانی او را بوسیده است. به نظرم دلیل مهم این انتخاب به روایت ساده و روان این اثر باز می‌گردد».

سعید عاکف،‌نویسنده کتاب خاک های نرم کوشک:«اگر کسی از من بپرسد : معنوی ترین و تاثیر گذار ترین کتابی که تاکنون درباره دفاع مقدس خوانده ای، چه کتابی است، میگویم: تپه جاویدی و راز اشلو.

جمله ای از شهید صیاد شیرازی موید این مطلب است ؛ او میگوید: در تمام دورانی که همراه رزمندگان و فرماندهان دفاع مقدس خدمت حضرت امام می رسیدیم، فقط یک بار دیدم که امام رزمنده ای را در آغوش گرفت و پیشانی اش را بوسید. و آن کسی نبود جز شهید مرتضی جاویدی ، یا همان اشلوی معروف».

کتاب «تپه جاویدی و راز اشلو» در قالب ۶۰۰ صفحه نوشته شده است. کتاب در مجموع دارای چهل راوی اول شخص است که افرادی چون «محسن رضایی، شهید صیاد شیرازی، همسر شهید مرتضی جاویدی و…» برخی از این روایت ها را برعهده گرفته اند.

کتاب از تظاهرات اولیه در روستای جلیان یعنی زادگاه شهید جاویدی در سال های ۱۳۵۷ آغاز و با شهادت او در عملیات کربلای پنج در سال ۱۳۶۵ به اتمام می رسد. این کتاب از سوی انتشارات «ملک اعظم» در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در شمارگان ۳ هزار نسخه با قیمت ۸ هزار تومان عرضه می شود.
«داستان زندگی مرتضی جاویدی در این اثر از سال ۵۷ آغاز می شود و تا سال ۶۵ ادامه می یابد و نام این روایت داستانی نیز از آنجا الهام گرفته شده که وی را عراقی ها به نام «اشلو» می شناختند.»
شهید جاویدی شخصیتی بود که در طول جنگ به «اشلو» ملقب بود و دامنه شهرت، رشادت ها و مبارزات او تا جایی بود که در رادیوهای عراق بارها و بارها درباره او صحبت شد و حتی به دروغ اعلام می کردند که اشلو به وسیله سربازان عراقی کشته شده است. «اشلو» مخفف جمله «ان شی لونک» است که معنی آن حال و روزت چطور است می شود. نکته جالب درباره زندگی نامه این شهید این است که هرکسی که می خواسته وارد گردان او شود، باید خون نامه می نوشته است.
شهید مرتضی جاویدی در عملیات والفجر دو، تپه ای را به نام «برد زرد» که سی کیلومتر در خاک عراق بود، فتح کرد. شهید مرتضی جاویدی و گردانش چیزی در حدود چهار روز و چهار شب در این تپه محاصره شدند اما بالاخره با رشادت های فراوان توانستند این تپه را فتح کنند. در این عملیات ۴۰۰ رزمنده شرکت می کنند و تنها ۱۸ نفر باقی می مانند که از این ۱۸ نفر نیز ۱۵ نفر جز راویان این داستان هستند.

«بخش اعظم داستان را همسر این شهید روایت می کند که حدود ۱۵۰ صفحه از کتاب را به خود اختصاص می دهد در واقع یک چهارم کار روایتی است که همسر وی از شهید دارد. عملیات کربلای ۴ و ۵ نیز در این داستان به تصویر کشیده می شود و عمده کار نیز روی ماجرای «تپه برد زرد» است.»

شایان ذکر است، در این کتاب بخشی از شجاعت ها و دلاورمردی های رزمندگان، ایثارگران و شهدای شهر زرقان نیز به تصویر کشیده است.
نگارنده : fatehan1 در 1392/5/29 11:37:44


نظرات :

ناشناس
کتاب تپه جاویدی و راز اشلو اکبر صحرایی را خواندم. زندگی مرا عوض کرد
1392/7/9 21:49:58 :: ارسال پاسخ