نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
آنچه اتفاق افتاد
این کتاب جلد دوم از مجموعه سه‌جلدی پاره‌هایی از آنچه اتفاق افتاد است که موضوع آن خاطرات نظامیان عراقی در ایران است . نويسنده 30 خاطره کوتاه را که به نظرش جالب بوده از لابه‌لای 65 کتابی که از خاطرات عراقی‌ها در ایران ترجمه و منتشر شده دستچین کرده است و درباره هر كدام چند سطری توضيح مي‌دهد. هر ده خاطره در یک کتاب آورده شده كه در مجموع، از خاطرات نظامیان عراقی سه جلد تدوین کرده است‌.از ویژگی‌های کتاب این است که علاوه بر خاطره‌، ویژگی‌ها و مشخصات کامل صاحب خاطره نيز در زير آن آورده شده است‌.    

خاطره اول با عنوان «شام دستگیری» مربوط به سرگرد عزالدین مانع است که از کتاب گردان گم‌شده برگرفته شده است.

این خاطره مربوط به یک بسیجی 20 ساله ایرانی است که لباس عراقی می‌پوشید، زیر ماشین غذای عراقی‌ها مخفی می‌شد و خود را به اردوگاه آن‌ها می‌رساند و اين‌گونه به اطلاعاتشان دست پیدا می‌کرد.

خاطره بعدی مربوط به پزشکي عراقی است که مسئول رسیدگی به حال مجروحان ایرانی است و از شجاعت و روحیه قوی ایرانی‌ها به وجد می‌آید‌.
هشت خاطره بعدی نیز برداشتي كوتاه از كتاب خاطرات نظاميان عراقي است.


مجموعه 3 جلدی 'پاره‌هایی از: آنچه اتفاق افتاد' :

مجموعه 3 جلدی 'پاره‌هایی از: آنچه اتفاق افتاد' نگاهی به خاطرات نظامیان عراقی در جنگ با ایران است که نویسنده با افزودن شرحی بر هر کدام از خاطرات، آن را تدوین کرده است.

سرهنگی در این کتاب که به روایت خاطرات اسرای عراقی از جنگ می‌پردازد، سعی بر این داشته که در نگارش این اثر از خاطرات 65 عنوان کتاب نظامیان عراقی استفاده کند و بر این اساس می‌توان عنوان کرد که "پاره‌هایی از آنچه اتفاق افتاد"، انعکاس و روایتگر دوران جنگ تحمیلی از دید نظامیان عراقی‌ است.

علاوه بر این، تدوین‌کننده کتاب به شکلی کلی از کتاب‌های سربازان عراقی، 30 خاطره را در این مجموعه مورد پردازش قرار داده است. به نحوی که خود او نیز در "اشاره" جلد نخست «پاره‌هایی از: آنچه اتفاق افتاد» ذکر کرده است: "جاذبه این خاطرات برای من به حدی است که در این چند سال توانستم از لابه‌لای حدود 65 عنوان کتابی که از خاطرات عراقی‌ها در ایران ترجمه و منتشر شده، 30 خاطره کوتاه را که به نظرم نو و شگفت بود، دستچین کنم."

نویسنده، جلد اول این مجموعه را در در ده فصل روایت کرده است که بر این اساس خاطرات قرار گرفته در این جلد با عناوینی همچون: "سرنوشت واقعی؛ سروان حمید حسین فلک"، "علی رستمی؛ سروان احمد غانم الربیعی"، "آن سه نفر؛ سرگرد ستار ناصر"، "دریاچه مرگ؛ سرگرد حسین عبدالله"، "دقایق سرنوشت‌ساز؛ سروان ثامر حمود الخالصی"، "مدال و مرخصی؛ سرباز وظیفه ابراهیم" و... تنظیم شده است.

همچنین دو جلد دیگر «پاره‌هایی از آنچه اتفاق افتاد» هرکدام در ده فصل، خاطراتی از سربازان عراقی را مورد اشاره قرار داده است. به نحوی که "شام دستگیری، سرگرد عزالدین مانع"، "بهزاد قائدی، دکتر مجتبی الحسینی"، "هلی‌کوپتر هشام، سروان فهمی الربیعی"، "قرار، سرهنگ دوم سلمان صفر درویش"، "فاطمه خزرجی، سرهنگ رضا الصبری"، "شبگرد"، "مهمان کوچولو" و... از جمله فصول جلد دوم این مجموعه محسوب می‌شوند.

جلد سوم کتاب تازه سرهنگی نیز با فصولی همچون "سه گلوله؛ سروان فهمی الربیعی"، "زنان مهران؛ میخائیل رمضان"، "پنج نفر؛ سروان ثامر حمود الخالصی"، "پل؛ سرباز وظیفه ابراهیم"، "طناب رنگی؛ دکتر مجتبی الحسینی" "بر دارم" و "صورت شیطان، سرهنگ دوم ستاد سلام نوری الدلیمی" و... به نگارش درآمده است.

این خاطرات در هر فصل از این مجموعه، با یادداشتی از سرهنگی و نیز تصاویری منتشر نشده از سربازان و فرماندهان عراقی بازگوکننده این خاطرات همراه شده است.

سرهنگی همچنین در کنار نگارش و نامگذاری هر خاطره، متنی متناسب با آن را در پی‌نوشت خاطرات ذکر کرده است و ضمن مورد اشاره قرار دادن‌ منبع آن، از مکان‌ها و اشخاص نیز نام برده است تا بدین ترتیب خواننده به نحوی بهتر با خاطرات ذکر شده ارتباط برقرار کند.

او تلاش کرده خاطراتی را مورد اشاره قرار دهد که در آن سرباز ایرانی و عراقی در نقطه‌ای با هم تلاقی و برخورد داشته‌اند. به نحوی که این نکته هم حالتی درام‌گونه را برای روایات کتاب شکل می‌دهد و هم واکنش رزمندگان و مردم عادی شهرهای اشغال شده را منعکس می‌کند.

مشخصات جلد دوم

نظامیان عراقی (جلد دوم)
تاریخ آخرین چاپ: 1389
قطع: وزیری
شمارگان: 2500
تعداد صفحات: 80
ناشر: سوره مهر
نویسنده: مرتضی سرهنگی

نگارنده : fatehan1 در 1392/6/3 11:34:27


نظرات :