نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
پشت دیوارهای شهر
پشت دیوارهای شهر عنوان کتابی است که به صورت یادداشت های روزانه ، از بحث آغاز جنگ در 31 شهریور سال 1359 صحبت می کند. پشت دیوارهای شهر، روایت نوجوانی 17 ساله سيد سعيد موسوي است که جنگ داخل خانه اش اتفاق می افتد و بعد ما عکس العمل های این نوجوان را در مواجهه با یک جنگ سهمگین و تمام عیار شاهد هستیم.كتاب در 155 صفحه و يك اشاره و چندين قطعه عكس، ما را به روزهاي دور مي‌برد كه براي اولين بار فضاي شهر شكسته مي‌شود و صداي شكستن شيشه‌ها و آدم‌هاي شهر بندري زيبا با نخلهاي سركشش، موسوي هفده ساله را شكسته‌تر از شيشه‌هاي شهرش مي‌كند.

درباره کتاب

 خرمشهر نخستين بار پاي بمبها و خمپاره‌هاي عراقي را بر سنگ فرش آرامشش احساس مي‌كند. شهر بندري زيبا با سوتهاي كشتيهايش كه آرامش را در شهر اعلام مي‌كرد. موسوي با خانواده‌اش دل در گرو شهرش دارد و دفاع از آن را واجب مي‌داند. مهاجرت مي‌كند، خانواده‌اش را جابه‌جا مي‌كند، شهر به شهر مي‌رود، دوباره به خرمشهر بر مي‌گردد. روزهاي پرالتهاب 58 است و مردم لبريز از شادي و غرور پيروزي كه اهريمن دامن كشان وطن را ترك مي‌كند و اهريمن‌زادگان پردامن به جنوب وطن لشكر مي‌كشد تا نهال نو بر كشيده انقلاب را شاخه بشكند و يا از ريشه در آورد. سعيد موسوي در پشت ديوارهاي شهر، دوربين‌وار لحظه‌هاي اين سالها را ضبط مي‌كند و چشم ديدهايش را از شهر تهران و ساير شهرستانها با ظرافت خاصي تحرير مي‌كند.
پشت ديوارهاي شهر زندگي را نقاشي مي‌كند كه آبهايش مي‌سوزد و آسمانش زخمي است. پنجره و پرده‌هاي هم در شهر نمانده است تا وي از پشت آن به زيبا شهرش بنگرد، به ناچار از پشت ديوارهاي شهر به آن مي‌نگرد. در اين نقاشي، جاده‌هاي غربت و هراس دوري از خرمشهر انتهايي ندارد. امروز موسوي چهل ساله است، اما چشم ديد او از خرمشهر زخمي و خرمشهر امروز ديدني و شنيدني است.

بچه ای که در سن 17 سالگی برای نام نویسی و آغاز درس و مدرسه به هنرستان می رود . اما آنجا متوجه می شود که اوضاع عادی نیست و بعد از ساعاتی با حمله ی هواپیماها و توپخانه دشمن این اوضاع غیرعادی اتفاق می افتد و در واقع از آنجا این نوجوان 17 ساله خود به خود وارد مرحله ی تازه ای از زندگی اش می شود ، آن هم دیدن یک جنگ تمام عیار با تمام خشونت و بی رحمی هایش.
 این پسر 17 ساله ، خاطراتش را به سرعت و به صورت کوتاه کوتاه و به شیوه ی مینی مال روایت می کند. در واقع فرصتی برای ایستادن درنگ کردن و فکر کردن ندارد . آنچه را که در لحظه می بیند بدون هیچ گونه آرایه ی ادبی یا قید و بندی روایت می کند و ما را در مواجه با یک جنگ تمام عیار قرار می دهد.

جنگ شروع می شود بعد از آن ابتدایی ترین چیزی که اتفاق می افتد کشته شدن و زخمی شدن و ویران شدن خانه هاست که این نوجوان 17 ساله با چشمان خودش می بیند و بعد آنها را مقابل چشمان ما قرار می دهد و ما قدم به قدم با آدمهایی که آنجا شهید می شوند مجروح می شوند و خانه هایی که ویران می شوند رودررو می شویم و به عمق فاجعه پی می بریم. 31 شهریور 1359 ساعت 10 صبح. 17 سالگی ام را برمی دارم و می روم دم در هنرستان می گویم برای ثبت نام آمده ام سوم برق. مدیر و ناظم و تعدادی از معلمها می خندند. چیزی نمی فهمم به طرف مسجد جامع می آیم .
شلوغ است کمی بیشتر از شلوغی هر روز. چند هواپیما در آسمان پیدایشان می شود پایین می آیند دیوار صوتی را می شکنند و بمب هایشان را می ریزند روی سر شهر. صدای انفجار می آید. ماشینها بوق می زنند مردم داخل همدیگر می روند. بعضیها فرار می کنند من هم فرار می کنم جنگ شروع می شود. در مجموع کتاب پشت دیوارهای شهر خاطرات خودنوشت یا یادداشت های روزانه محسوب می شود. تماما مستند است هر چند ممکن است از تکنیکها و آرایه های داستانی استفاده کرده باشد ولی کلا یک کار مستند است که اتفاق افتاده و ما از زبان فرد 17 ساله ای آن را روایت می کنیم و این فرد 17 ساله ما را با مسائل مختلف این شهر و آنچه که بر شهر گذشته است آشنا می کند.

از متن كتاب مي‌خوانيم:

امروز برف باريد، اولين بار است كه برف مي‌بينيم. بچه‌ها ديوانه شدند. صبح بلند شدند و ديدند همه جا سفيد است؛ محوطه خوابگاه، درختها، كنار پنجره‌ها و ديوانه شدند. از اتاق‌ها ريختند بيرون، دستها را به آسمان گرفتند و برفها را توي هوا خوردند.

اطلاعات تکمیلی کتاب پشت دیوارهای شهر

کد کالا     50-4842
وزن     274 گرم
انتشارات     سوره مهر
مولف     سید سعید موسوی
تاریخ انتشار     1 فروردین 1387
قطع کتاب     رقعی
نوع جلد     شومیز
نوع چاپ     تک رنگ
نوع کاغذ     معمولی
تعداد صفحات     160
نوبت چاپ     2
شابک 13 رقمی     9789645060983

نگارنده : fatehan1 در 1392/6/23 11:27:39


نظرات :