نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
اولین های دفاع مقدس
 محمد خامه یار نویسنده و پژوهشگر، اهتمام ویژه‌ای در معرفی اولین‌های دفاع مقدس در این کتاب داشته است.در این کتاب تمام اولین رویدادهای جنگ تحمیلی با توصیف کامل رویداد معرفی شده است.
نویسنده : محمد خامه‌یار
♦ موضوع :جنگ ایران و عراق، 1367 - 1359
♦ ناشر :پارسا اندیش
♦ زبان کتاب : فارسی
♦ شابک :978-600-91013-3-7
♦ قیمت پشت جلد : 75000 ریال

گزیده متن :

اولين تهاجم همه جانبه و آغاز علني جنگ تحميلي

ساعت چهارده و پانزده دقيقه روز سي و يكم شهريورماه سال 1359 جنگنده بمب‌افكن‌هاي رژيم بعثي عراق چند فرودگاه كشورمان را ناجوانمردانه بمباران كردند.
بعدازظهر همين روز سه فروند ميگ 23، فرودگاه بين‌المللي مهرآباد تهران را مورد حمله قرار دادند.
همزمان با تهران، فرودگاه‌هاي نظامي و بين‌المللي تبريز شيراز، همدان، دزفول و اصفهان مورد حمله قرار گرفت.
در نخستين روز مهرماه نيروي زميني عراق با استعداد 12 لشگر و 2500 تانك و نفربر قسمت اعظم نوار مرزي را در جبهه‌هاي مياني تصرف كرد.
صفحه 29

اولین یدک کش ساخت نیروی دریایی ارتش


اولین یدک کش ساخت جهاد نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که یونس نام گرفته است،طی مراسمی با حضور سرتیپ جلالی وزیر دفاع، دریادار ملک زادگان فرمانده نیروی دریایی ارتش و جمعی از مقامات محلی استان هرمزگان، در منطقه یکم نیروی دریایی به آب انداخته شد.
صفحه 214


اولين پيروزي بعد از عزل بني ‌صدر


پس از پيروزي ارتفاعات الله‌اكبر، شهيد چمران اصرار داشت نيروهاي ايران هرچه زودتر قبل از اينكه دشمن بتواند استحكاماتي براي خود دست و پا كند به سوي بستان سرازير شوند كه اين كار عملي نشد و شهيد چمران خود طرح آزادسازي دهلاويه را با ايثار و گذشت و فداكاري رزمندگان جان بر كف ستاد جنگ‌هاي نامنظم و به فرماندهي ايرج رستمي عملي ساخت.
فتح دهلاويه در نوع خود عملي جسورانه و خطرناك و غرورآفرين بود. نيروهاي مؤمن ستاد جنگ‌هاي نامنظم، پلي بر رودخانه كرخه زدند، پلي ابتكاري و چريكي كه خود ساخته بودند، به وسيله آن از رودخانه عبور كردند و به قلب دشمن تاختند و دهلاويه را به ياري خداي بزرگ فتح كردند.
اين اولين پيروزي پس از عزل بني‌صدر از فرماندهي كل قوا بود.
صفحه  109

اولین شهید روحانی دفاع مقدس :
حجه‌الاسلام محمد حسن قنوتی (شریف) اولین روحانی مجروح و اسیر جنگ تحمیلی، نخستین روحانی شهید دفاع مقدس و نخستین نماینده امام خمینی(ره) بود که در جنگ به شهادت رسید. شیخ قنوتی نخستین فرمانده شهید جنگ های چریکی و پارتیزانی و نخستین ارسال کننده محموله های تدارکاتی به مناطق جنگی به ویژه خرمشهر بود که سرانجام در روز ۲۴ مهر ۱۳۵۹ در خیابان چهل متری خرمشهر در حالیکه چندین گلوله خورده بود به دست نیروهای بعثی افتاد و به طرز دلخراشی به شهادت رسید. یکی از مزدوران بعثی با سرنیزه تفنگش آنقدر بر سر این روحانی مبارز کوبید تا متلاشی شد.

اولین پیروزی عظیم ایران در جنگ تحمیلی :
عملیات ثامن‌الائمه اولین حرکت جدی و سازمان یافته نیروهای مسلح ایران بود که در پنجم مهر ماه در جاده ماهشهر-آبادان انجام و منجر به آزادی تمام منطقه شرق کارون شد.

اولین حضور مقام معظم رهبری در جبهه :
سال ۵۹ تا آخر و یکی دو ماه از سال شصت در منطقه اهواز و دزفول و مختصری هم در غرب اولین حضور مقام معظم رهبری در جبهه بودند.نگارنده : fatehan1 در 1392/6/31 10:22:59


نظرات :