نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
قلب مقاومت
«قلب مقاومت» تنها يك نام نيست كتابي است به وسعت خرمشهر، اما در اندازه‌اي براي بيان يك راوي و شرح ماجراي تپنده قلب جنگ؛ سخن از اثري است كه سومين عنوان از مجموعه «كتاب راوي» با موضوع روايت حوادث پيرامون آزادسازي خرمشهر به شمار مي‌رود كه به قلم «جعفر شيرعلي نيا» منتشر شده است.
شيرعلي‌نيا مولف اين اثر دفاع مقدسي، در ابتداي قلم و سخن خويش درباره «قلب مقاومت» اينگونه مي‌نگارد؛ كه اين اثر تمام آن چيزي كه يك مخاطب در ارتباط با جغرافياي وقايع رخ داده پيرامون خرمشهر بايد بداند را عنوان مي‌كند. اين كتاب در پنج بخش تدوين شده است كه شامل «روزهاي جنگ»، «سرزمين بي غروب»، «روايت نزديك» و «نبردهاي برگزيده» مي‌شود.
جعفر شيرعلي‌نيا نويسنده كتاب «قلب مقاومت» توضيحاتي درباره اين كتاب داد و گفت:
معمولا به ما مي‌گويند مخاطب خيلي از مطالب و وقايع را مي‌داند در صورتي‌كه اينگونه نيست. وي ادامه داد: كتاب حاضر در بخش‌هاي مختلفي شامل تاريخ و جغرافيا، يادها، ديدگاه‌ها و غيره است؛ اين كتاب در پنج بخش كلي تدوين شده است كه شامل «روزهاي جنگ»، «سرزمين بي غروب»، «روايت نزديك» و «نبردهاي برگزيده» مي‌شود. اين نويسنده جوان حوزه دفاع مقدس در ادامه ضمن اشاره به اينكه با مطالعه اين اثر وقايع رخ‌داده درباره خونين‌شهر براي مخاطب بازگو و نهادينه خواهد شد، افزود: بخش تاريخ و جغرافيا منطقه‌محور است تا مخاطب بداند منطقه از نظر تاريخي چه سرگذشتي داشته و البته تصويري از مطالب كتاب را در ذهن تداعي مي‌كند. وي اظهار داد: در بخش سير نظامي - سياسي، حوادث سياسي در بستر جنگ بررسي شده، به عبارتي اثر مقاومت اوليه در روند سياسي نظامي و عمليات‌هاي مهم همچنين اتفاقات تاثيرگذار منطقه در روند جنگ از موضوعات اين بخش به شمار مي‌رود. شيرعلي‌نيا با تاكيد بر بخش يادها و ديدگاه‌ها تصريح كرد: در بخش نبردهاي برگزيده روزهاي ويژه، خاطرات و ديدگاه‌هاي داخلي و خارجي نبردهاي مهم در منطقه خرمشهر در طول سال‌هاي دفاع مقدس مورد بررسي قرار گرفته است. وي اظهار داشت: در روند كلي كتاب سعي شده مطالب در بخش‌هاي گسترده همراه با مطالب كوتاه ارائه شود، تا خوانش اثر براي مخاطب لذت‌بخش و جالب باشد.


"قلب مقاومت"؛ روايتي از سقوط تا آزادسازي خرمشهر


"قلب مقاومت؛ روايتي از خرمشهر"، در قالب سومين عنوان از مجموعه كتاب "راوي" به قلم سعيد زاهدي و جعفر شيرعلي نيا، توسط خانه فرهنگ و هنر سافيا منتشر شده است. در اين كتاب موقعيت جغرافيايي و تاريخي، حساسيت‌هاي نظامي و سياسي اين منطقه معرفي شده‌اند.
اين كتاب با عناوين؛ "روز‌هاي دور" و "روز‌هاي جنگ" (درباره موقعيت جغرافيايي و تاريخچه منطقه خرمشهر و نمايي از سير جنگ در اين منطقه)، "سرزمين بي‌غروب" ( درباره پيوند جغرافياي منطقه با حوادث دوران جنگ تحميلي در آن)، "روايت نزديك" (نكته‌هايي براي روايت جنگ در خرمشهر)، "نبرد‌هاي برگزيده" (مرور بر سير سياسي ـ نظامي، روز‌هاي ويژه، خاطرات و ديدگاه‌هاي داخلي و خارجي نبرد يا نبرد‌هاي مهم در اين منطقه) تهيه و تنظيم شده است.
در مقدمه اين كتاب آمده است:
«ايران و جهانيان، آزادي خرمشهر را نقطه عطفي در انقلاب مي‌دانند. پيش از اين بار‌ها، در پايان هر جنگ سخت يا آسان، بخشي از خاك ايران از دست مي‌رفت و نقشه ايران كوچك مي‌شد. اما ايرانِ انقلابي داستاني ديگر داشت؛ در طولاني‌ترين و سخت‌ترين جنگ تاريخ ايران، مهاجم نتوانست حتي يك وجب از خاك ايران را بگيرد.»

در بخش "نبرد‌هاي برگزيده"، عمليات بيت‌المقدس و موقعيت و مراحل استراتژيكي اين عمليات در سه محور شمالي (قرارگاه قدس)، مياني (قرارگاه فتح) و جنوبي (قرارگاه نصر) مورد بررسي قرار گرفته است.

ديدگاه‌‌ها و پيام‌هاي داخلي درباره پيروزي در عمليات بيت‌المقدس (آزادسازي خرمشهر) به نقل از ؛ بنيان‌گذار جمهوري اسلامي ايران، امام خميني (ره)، مقام معظم رهبري، سرداران و فرماندهان دوران دفاع مقدس و محققان و نويسندگان جنگ نيز آورده شده‌اند.

در قسمتي از كتاب "قلب مقاومت" آمده است:
«زنان خرمشهري مقاوم بودند و سخت‌كوش. عده‌اي كنار مسجد جامع غذا مي‌پختند، عده‌اي نگهباني مي‌دادند و بعضي‌ها كارهاي بيمارستان و قبرستان را انجام مي‌دادند. آن‌ها كه كوچه پس كوچه‌ها را بلد بودند، آب، غذا و مهمات به رزمنده‌ها مي‌رساندند يا غير بومي‌ها را به نقطه‌هاي درگيري مي‌بردند. بعضي هم مي‌جنگيدند.»

شناسنامه کتاب
عنوان:کتاب راوی 3 - قلب مقاومت: روایت خرمشهر
شمارگان:      4000
چاپ جاری:      1
تعداد صفحات:      158
جنگ ايران و عراق، 1367 - 1359 - خرمشهر
نويسنده:جعفر شيرعلي‌نيا
نويسنده:سعيد زاهدي
ناشر:فاتحان
128 صفحه - رقعي (شوميز) - چاپ 1 - 6000 نسخه 1 -76-6033-600-978
تاريخ نشر:16/02/91
قيمت پشت جلد :25000 ريال
كد ديويي:955.0843
زبان كتاب:فارسي
محل نشر:تهران - تهراننگارنده : fatehan1 در 1392/6/31 12:19:5


نظرات :