نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
پذیرایی با گلوله
روایتی داستانی از حج خونین سال ۱۳۶۶ در کتابی با عنوان «پذیرایی با گلوله» تألیف اقدس ارطایفه و با هدف مقابله با فراموشی «جمعه خونین مکه» منتشر شد.مرکز اسناد انقلاب همزمان با آغاز عملیات حج تمتع کتاب «پذیرایی با گلوله» را منتشر کرد. این اثر روایت داستانی حج خونین سال 1366 است که با قلمی شیوا، این واقعه را به تصویر کشیده است.

معرفی کتاب

«مرداد ماه سال 1366، یادآور یکی از تلخ‌ترین خاطرات ملت ایران است. در موسم حج آن سال دنیای استکبار، تلافی ضربات سختی را که از بهمن 57، مکرراً و بارها شدیدتر از گذشته، از ملت ایران خورده بود با دست ایادی وهابی خود، از جمع کوچک حجاج ایرانی درآورد. در آن سال آل سعود با اشاره‌ اربابان مستکبر خود، حرم امن الهی را رنگینِ خون سپیدجامگانی کرد که ابراهیم‌وار، «لات» و «عزای» شرق و غرب را درهم کوبیده بودند و کفن‌پوش و تکبیر بر زبان، فریاد توحید و حق‌پرستی را در حریم امن خداوندی، سر می‌دادند. گرچه صله‌های سرخ‌فام این حاجیان به احرام خون، پرچمی شد برای اثبات مظلومیت و حقانیت اسلام ناب محمدی (ص) و سندی شد برای اثبات بطلان اسلام آمریکایی؛ لیکن گزندگی این خاطره آن‌چنان است که همان زمان امام امت فرمود: اگر ما روزی از سر تقصیر صدام عفلقی بگذریم، هرگز از آل سعود نخواهیم گذشت.»


روز ششم ذی‌الحجه یادآور مراسم «برائت از مشرکین» زائران ایرانی خانه خدا و کشتار حجاج مظلوم ایرانی در مکه به دست حکام آل سعود است. گرچه این جنایت در ظاهر برای سرکوب مراسم برائت از مشرکین اتفاق افتاد، اما در حقیقت بر اساس دستور آمریکا و در جهت مقابله با «صدور انقلاب اسلامی» رقم خورد.

با این حال، این رویداد موجب بسط انقلاب اسلامی و زمینه‌ای شد تا مظلومیت انقلاب اسلامی و سخن حقش بیش از پیش در برابر چشم مسلمین جهان قرار گیرد و در حقیقت نقطه عطفی در صدور انقلاب اسلامی بود. بازکاوی این واقعه تاریخی که به دلایل مختلف،کمتر بدان پرداخته شده است، یکی از الزامات تاریخی در شناخت مرزهای درنودیده شده توسط دریای انقلاب اسلامی است.

«پذیرایی با گلوله» به تازگی در 172 صفحه و با قیمت 4 هزار تومان چاپ و روانه بازار نشر شده است.


نگارنده : fatehan1 در 1392/7/22 10:54:54


نظرات :