نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
هشت سال اینگونه گذشت
کتاب “هشت سال اینگونه گذشت” با عنوان فرعی “روایت آغاز تا پایان هشت سال دفاع مقدس” کتابی مصور است که به کوشش خانه فرهنگ و هنر سافیا و انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است. این کتاب دارای بخش های مختلفی از جمله روزی جنگی بود، این پاییز قرمز است، بحران بالا می‌گیرد، روزهای پیروزی فرا می‌رسد، اروند مهار می‌شود و درجه درد بالاست و شامل تصاویر بدیع و دیده نشده و نوشته هایی از ۸ سال جنگ تحمیلی است. موضوع تصاویر این کتاب روزهای اول جنگ، روزهای بحران، روزهای پیروزی ایرانیان، روز آزادی اروند، روز آزادی خرمشهر، روز درد و بحران است.
معرفی کتاب
 
این کتاب با هدف پر کردن خلا موجود بین نسل امروز و دوران هشت سال دفاع مقدس تولید شده و فرض تهیه کننده بر این است که مخاطب هیچ پیش زمینه ای در مورد جنگ ندارد.

در این کتاب، هشت سال جنگ به اختصار تشریح شده و وقایعی که در هر سال اتفاق افتاده و عواملی که در این اتفاقات دخیل بودند و همچنین وضعیت و موقعیت مناطق جنگی در نقشه‌هایی که آمده به ‌خوبی توضیح داده شده است‌. سخنان امام(ره) و دکتر چمران‌، فرمانده جنگ‌، و همچنین صدام حسین و واکنش کشورهای غربی هم در این کتاب آمده است‌.

در بخش “این پاییز قرمز است” در توضیح عکسها می‌خوانیم: در ایران پاییز فصل آغاز سال تحصیلی است. سال ۱۳۵۹ در عراق رئیس جمهوری حاکم بود که برای شروع پاییز برنامه‌های دیگری داشت و پاییز را فصل جنگی خونین انتخاب کرده بود. صدام روز شروع جنگ را روز صاعقه و نام جنگ را قادسیه و خود را سردار قادسیه نامیده بود. شهریور که به پایان می‌رسید جنگی آغاز شد که پاییز این سال را خونین کرد.

این کتاب با کار تحقیقی مرتضی پایدار، یزدان کریمی و مرتضی مصطفوی و همچنین با همکاری کارشناس سیاسی نظامی سردار احمد سیاف زاده تالیف شده است.


این کتاب که دارای متن‌هایی کوتاه درباره جنگ و عکس‌هایی تازه است، یکی از آخرین تولیدات دفتر ادب و هنر مقاومت محسوب می‌شود و در آن با ایجاد نوعی همخوانی میان عکس‌ها و متون، خواننده را با زبان و حال و هوایی دیگر به دوران جنگ می‌برد.

سخنان امام(ره) و دکتر چمران‌- فرمانده جنگ‌-  همچنین صدام حسین و واکنش کشورهای غربی هم در این کتاب  به تصویر کشیده شده است.‌

برای کسانی که خواهان مرور حوادث جنگ دریک کتاب هستند این کتاب قابل استفاده ای است.عکسهای نسبتاً نایاب وطراحی های جذاب  کتاب درکنارتدوین مناسب کتاب ،این متن راخواندنی ترکرده است.مشخصات کتاب


نویسنده: جعفر شیر عی نیا
ناشر: سوره مهر
تعداد صفحات: ۶۸ صفحه
قطع: رحلی
نوبت چاپ: دوم/ ۱۳۹۰
شمارگان: ۲۵۰۰ نسخه
قیمت: ۹۹۰۰ تومان

 علاقمندان برای تهیه این کتاب می توانند به سایت انتشارات سوره مهر http://www.iricap.com/ مراجعه نمایند.


نگارنده : fatehan1 در 1392/7/23 12:2:8


نظرات :