نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
ارميا
ارميا، نخستين كتاب رضا اميرخاني است كه در سال 1372 منتشر شد و تاكنون به چاپ چهارم رسيده است. نام كتاب از شخصيت اصلي آن وام گرفته شده، پسري كه سال‌هاي پاياني جنگ ايران و عراق را در جبهه گذرانده و پس از قبول قطعنامه به تهران بازگشته است تا زندگي را ادامه دهد.


معرفی کتاب:
ارميا، نخستين كتاب رضا اميرخاني است كه در سال 1372 منتشر شد و تاكنون به چاپ چهارم رسيده است. نام كتاب از شخصيت اصلي آن وام گرفته شده، پسري كه سال‌هاي پاياني جنگ ايران و عراق را در جبهه گذرانده و پس از قبول قطعنامه به تهران بازگشته است تا زندگي را ادامه دهد. نحوه زندگي اجتماعي پس از جنگ براي او كه سال‌ها در شرايط متفاوتي زندگي كرده، بسيار دشوار است. به همين دليل تصميم مي‌گيرد از تهران به شمال كشور سفر كند تا در تنهايي به مسائلي كه در اين مدت با آن‌ها دست به گريبان بوده بيانديشد.
اين كتاب، جوايز بسياري از آن خود كرده است. تقدير ويژه دومين دوره كتاب سال دفاع مقدس و تقدير در نخستين دوره جشنواره فرهنگي ـ هنري مهر از جمله اين جوايز است. ارميا، جايزه برتر بيست سال داستان‌نويسي ادبيات دفاع مقدس را نيز به دست آورده و در بيستمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، جزو پرفروش‌ترين كتاب‌هاي انتشارات سوره مهر بوده است.
ارميا در 276 صفحه، قطع رقعي عرضه شده است.

****
ارمیا که تنها پسر خانواده پولدار معمر است و در دانشگاه رشته مهندسی عمران می خواند به جنگ می رود و در آن جا متحول می شود و بر می گردد و از بی تفاوتی مردم نسبت به جنگ و کم عمقی اندیشه آن ها ناراحت است .
وقتی محصل بودم این داستان رو توی مجله روایت چاپ می کردن ، اون موقع هنوز کتاب نشده بود . مجله هم چون مرتب نمی رسید نفهمیدیم آخرش سرنوشت ارمی چی شد واسه همین خیلی تو فکرش بودم یک روز کتابو بخونم و به خصوص برای یادآوری اون دوران حتما هم نشر سمپادش را می خواستم .
داستان یک افتضاح به تمام معنا بود . یعنی اگه می خواین با اعصابتون بازی کنین حتما کتاب رو بخونید . اصلا آدم باورش نمی شه یک آدم معقول روش بشه چنین چرت و پرت ها و مسخره بازی هایی را بنویسه به جای رمان بده دست مردم . دیگه از اول و تا آخرش همینه به به چه بسیجی ها ماهن چه گلن چه خوبن چه مومنن . پشت لباسشون هم هست داریم می ریم بجنگیم تا انتقام سیلی حضرت فاطمه را بگیریم .... تا جایی که من می دونم خیلی ها جنگیدن نه واسه مذهب بلکه واسه وطن ..... یعنی الان واقعا جلوی خودم را گرفتم که هر چی دلم می خواد بار این آقا و کتابش و طرز تفکرش نکنم ... اوج تقدس ارمیا اونجاست که از بوی ادکلن حالش بد می شه و می گه کاشک از عطرای تو جانماز داشتم :دی
 کتاب را از کتابخونه گرفتم . کتابدار بهم گفت واقعا از نوشته های این آدم خوشت می یاد گفتم نه افتضاحن گفت پس چرا می خونی من که حالم به هم می خوره با خوندنشون خندیدم گفتم حالا اینم بخونم شاید وضعیت بهتر شد که البته صد چندان بدتر شد . این ضعیف ترین کاری بود که ازش خونده بودم .
کتاب جزء 15 اثر برگزیده ادب پایداری بیست سال داستان نویسی بعد از انقلاب و جزء 20 اثر برگزیده داستان نویسی دفاع مقدس هست .

 
قسمت های زیبایی از کتاب

همان طور که بالای بالا بودن یا پایین پایین بودن خیلی سخت است ، وسط وسط بودن هم خیلی سخت است .

 
- اگر من خدای نکرده شهید شم تمام این راه باید من رو کول کنین ، برگردونین .
- خدا نکنه . شما خیلی سنگینی . ایشالا یکی دیگه که سبک تر باشه شهید بشه .


مشخصات کتاب

تعداد صفحات: 276
قيمت: 2500 تومان
شابک: 3-283-506-964-978
قطع: رقعي
نوبت چاپ: چهارم ؛1386
شمارگان: 3300

نگارنده : fatehan1 در 1392/8/12 11:52:33


نظرات :