نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
علائم اهل بهشت کدامند؟
استاد اخلاق حوزه علمیه قم در سخنانی برگفته از آیات و روایات علائم اهل بهشت را توصیف کرد.حجت الاسلام حبیب الله فرحزاد در جمع نمازگزارن و مجاوران این مکان مقدس با اشاره به حدیثی از امام صادق (علیه السلام) اظهار داشت: در این حدیث کلید و رمز موفقیت انسان برای رسیدن به قرب الی الله ذکر شده که هر کس آن را به کار ببندد طبق قول حضرات معصومین (علیهم السلام) اهل بهشت خواهد بود.


این کارشناس مسائل دینی و تربیتی با اشاره به حدیث «اِنَّ لاَِهْلِ الْجَنَّةِ اَرْبَعُ عَلاماتٍ، وَجْهٌ مُنْبَسِطٌ، وَ لِسانٌ لَطیفٌ وَ قَلْبٌ رَحیمٌ وَ یَدٌ مُعْطِیَةٌ» افزود: امام صادق(علیه السلام) در این حدیث نورانی مهمترین ویژگی های اهل بهشت را به چهار دسته تقسیم کرده که نخستين نشانه روی گشاده و دومين آن ‌ها گفتار زيباست.

حجت الاسلام فرحزاد تصريح كرد: روی گشاده توسط اهل بيت(علیهم السلام) بسيار توصيه شده است و همه بايد با گشاده رويی با یکدیگر مراوده کنند بطوریکه حضرت زهرا (علیها السلام) فرمودند: لبخند و تبسم مومن حسنه و ثواب است.

وی با اشاره به گفتار نيک و زيبا به عنوان دومين صفت اهل بهشت، افزود: در روايات آمده كه غسال حق ندارد عيوب اموات را انتقال دهد و تا اين حد بايد اسرار مؤمنين مخفی بماند.

حجت الاسلام فرحزداد با بیان آیه «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقُولُوا قَوْلًا سَدِيدًا»(احزاب/۷۰) بیان داشت: پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) که منشاء علم الهی و برگزیده خداوند بودند این آیه را همیشه در منابر خود قرائت می کردند تا علاوه بر دعوت بر تقوا از مردم بخواهند که به نیکی سخن و در گفتار خود حق بگویند.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اين كه اين روزها با استفاده از پيامك ‌ها و ديگر ابزارها، سخنان مختلفی پشت سر افراد گفته مي‌شود، تصريح كرد: از امام صادق(علیه السلام) نيز نقل شده است كه اگر كسی سخنی را نقل كند تا به مؤمنی صدمه بزند، خداوند آن فرد را از ولايت خويش خارج مي‌كند و از نظر خدا می‌افتد.

حجت الاسلام فرحزاد با اشاره به گناه حسد، خاطرنشان كرد: حسادت در اكثر انسان‌ها هست و تنها در كسي نيست كه وقتي رقيبش به موفقيتی دست يافت، خوشحال شود. كنترل زبان بسيار مهم است و بيشتر گناه‌ ها از طريق زبان است. صدمات بدنی قابل درمان است اما زخم زبان، قابل درمان نيست.

وی افزود: دومين علامت اهل بهشت بر اين اساس گفتار خوب است و سومين علامت اهل بهشت، قلب مهربان است و در حديث آمده است كه خداوند پدر يا مادري که به فرزندشان بسیار محبت می ورزند را به بهشت می برد، بنابراین محبت به زيردستان بسيار توصيه شده است.

این کارشناس مذهبی تصريح كرد: سومين علامت اهل بهشت مهرورزی و قلب مهربان است و در بين افراد، محبت ورزيدن به دیگران به ویژه مدیران بر زيرمجموعه و كارمندان، نشانه قلب مهربان است. برخی از مديران طوری عمل می‌كنند كه وقتی از جایی مي‌روند، زير مجموعه آن ‌ها ناراحت و گاهی گريان مي‌شوند.

حجت الاسلام فرحزاد چهارمين علامت اهل بهشت را، سخاوت و انفاق دائم دانست و اظهار داشت: سخاوت و انفاق از ويزگي های اهل بهشت است و بسيار در اسلام توصيه شده است و ای بسا كافر كه به خاطر انفاق دائم و سخاوتمندی، مورد رحمت خداوند قرار می‌گيرد.

وی افزود: كسی كه كار مؤمنی را راه بياندازد، خداوند كارهای او را راه می‌اندازد و حوائج وی را برطرف می كند و چه خوب كه همه چنين رويه ای داشته و در عين حال به نقل احاديث نيز اهتمام ويژه ای داشته باشیم.
منبع روابط عمومی مسجد مقدس جمکران

نگارنده : fatehan1 در 1393/12/3 13:49:1


نظرات :