نام کاربری :
کلمه عبور :
  عضویت در سایت
  بازیابی کلمه عبور
 
   
مسئولیت پذیری نخستین اثر محبت نسبت به امام عصر(ع)
پژوهشگر مهدوی با بیان اینکه نخستین اثر محبت نسبت به امام عصر(ع) مسئولیت پذیری است، گفت: جریان امامت در مبانی نظری خود از احساس مسئولیت نسبت به جامعه ریشه می گیرد. چراکه مسئولیت پذیری، راه نجات جامعه اسلامی است.

حجت الاسلام عزیز الله حیدری در گفت و گو با  شبستان با اشاره به مصادیق جلوه های محبت امام عصر(ع)، گفت: یکی از نکات مهم در عصر غیبت و انتظار حضرت ولی عصر(ع) احساس مسئولیت نسبت به خود و جامعه است.

وی با بیان اینکه نخستین اثر محبت در راه انتظار حضرت حجت(ع) مسئولیت پذیری است، خاطرنشان کرد: جریان امامت در مبانی نظری خود از احساس مسئولیت نسبت به جامعه ریشه می گیرد. چراکه مسئولیت پذیری راه نجات جامعه اسلامی از آسیب ها است.

حجت الاسلام عزیزی با اشاره به جریان بیعت از امام علی(ع)، اظهارداشت: زمانی که مردم به سمت امام علی(ع) برای بیعت هجوم آوردند. امام فرمودند: بگذرید و مرا رها کنید، ما به سوی کاری می رویم که رنگ ها و شکل های متنوعی می پذیرد. عقل ها ثابت نمی ماند و قلب ها استوار نمی ماند.

این پژوهشگر مهدوی ادامه داد: امام در ادامه می فرمایند من شما را برای مقاصد عالی می خواهم ولی شما من را برای خود می خواهید و بعد فرمودند چون مردم روی آوردند و از من درخواست می کنند، نمی توانم مسئولیت را رها کنم و البته حکومت خود را تشکیل دادند.

وی با اشاره به اینکه مسئولیت پذیری منتظران در نفوذ محبت امام در قلب و جان آنها تاثیر دارد، تصریح کرد: اندیشه امامت وظیفه عظیمی را برای تحولات جامعه بر عهده گرفت. بنابراین ما منتظران در استمرار بینش امامت مسئولیت داریم و در این مسیر استثنا نیستیم.

حجت الاسلام حیدری با اشاره به سخنی از امام خمینی(ره) در این رابطه، ادامه داد: امام خمینی(ره) می فرمایند؛ سیره بزرگان بر این معنا بود که با طاغوت مبارزه کردند ولو اینکه کشته شوند، ایستادن انسان مقابل ظلم ارش دارد، می ارزد در مقابل ظالم ایستاد و مشت را گره کرد و توى دهان ظلم زد و نگذاشت این قدر ظلم زیاد شود، این ارزش دارد.

ما تکلیف داریم آقا! این طور نیست که حالا که ما منتظر ظهور امام زمان(عج) هستیم. پس دیگر در خانه‏‌های‌مان بنشینیم، تسبیح را دست بگیریم و بگوییم "عَجّلْ عَلى‏ فَرَجِهِ". عجّل، با کار شما باید تعجیل شود، شما باید زمینه را فراهم کنید براى آمدن او و فراهم کردن اینکه مسلمین را با هم مجتمع کنید. همه با هم باشید. ان شاء اللَّه امام ظهور می‌کند‏.

این پژوهشگر مهدوی با بیان اینکه امام خمینی(ره) با زبانی ساده و روان به زمینه سازی و آماده کردن زیر ساخت های ظهور می پرداختند، اظهارداشت: یکی از مهمترین عوامل محبت امام در زندگی مسئولیت پذیری نسبت به جامعه و خانواده است زیرا احساس مسئولیت بذر محبت را در دل می کارد.

وی با بیان اینکه باید در تمام شئون زندگی مسئولیت پذیر باشیم و برای این هدف قدم برداریم، تصریح کرد: این مساله باید برای کسانی که علم و آگاهی دارند، تصریح و تاکید شود و برای کسانی که جاهل هستند، تبیین شود.

حجت الاسلام حیدری گفت: احساس مسئولیت نسبت به جامعه و خانواده رضایت امام عصر(ع) را به دنبال دارد و این مساله در زندگی انسان تاثیر می گذارد. در حالی که باعث رشد و تعالی برای ظهور می شود.

این پژوهشگر مهدوی تاکیدکرد: در حال حاضر حضور جوانان در گروه های جهادی نشانه مسئولیت پذیری این جوانان است و باید تلاش کرد این مساله که از اصول فرهنگ مهدوی است، کم فروغ نشود.نگارنده : fatehan1 در 1394/2/20 7:56:17


نظرات :